Զանգեզուրի միջանցքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի եզրափակիչ քայլն է. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի բացառել, որ Բաքվի և Երևանի միջև լիարժեք խաղաղության համաձայնագրի կնքումից հետո Թուրքիան կարող է բացել Հայաստանի հետ սահմանը։ Այս մասին նա ասել է լրագրողներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ինչու՞ չդիտարկել այս [սահմանի բացման] հարցը։ Մենք արդեն ամեն ինչ ասել ենք Փաշինյանին այս մասին։ Հիմա մենք պետք է ամեն ինչ անենք խաղաղության համար։
Մենք հուսով ենք, որ շուտով կայուն խաղաղություն կհաստատվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ինչին Թուրքիան սրտանց աջակցում է։
Զանգեզուրի միջանցքի բացումն այս համաձայնագրի եզրզփակիչ քայլն է։
Մենք ցանկանում ենք, որ այս ճանապարհին դրական որոշումներն ընդունվեն առանց հապաղելու»,-հսյտարարել է Էրդողանը:

Эрдоган: «Зангезурский коридор – финальный шаг мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном»
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не исключил, что после заключения полноценного мирного соглашения между Баку и Ереваном Турция может открыть границу с Арменией. Об этом он сказал журналистам, сообщает ТАСС.
«Почему бы и не рассмотреть этот вопрос [об открытии границы]? Ранее мы уже все сказали [премьер-министру Армении Николу] Пашиняну по этому поводу. Теперь нам нужно делать все для мира.
Мы надеемся, что в скором времени между Азербайджаном и Арменией будет достигнут прочный мир, который Турция всем сердцем поддерживает.
Открытие Зангезурского коридора является финальным шагом этого соглашения.
Мы хотим, чтобы позитивные решения на этом пути принимались без промедления», – заявил Эрдоган.