Անգլիայում հնագետները հին հռոմեական ազնվականների վիլլաների ավերակներ են հայտնաբերել
Անգլիական Վեսթ Միդլենդս կոմսությունում հնագետները պեղումների ժամանակ նախկինում անհայտ երկու հռոմեական վիլլա են հայտնաբերել, հայտնում է BBC-ն։
Շրոփշիրում 18-րդ դարի Աթինգհեմ կալվածքում հետազոտություններ իրականացնող փորձագետները հայտնաբերել են երկու տարբեր վիլլաների մնացորդներ, որոնք գտնվում են Ռոքսթերից դուրս եկող ճանապարհին։
Ռոքսթերը, որը մոտավորապես նույն չափի է, ինչ Պոմպեյը և հռոմեական Բրիտանիայի ամենամեծ քաղաքներից մեկն է, հիմնադրվել է մ.թ. առաջին դարի կեսերին որպես լեգեոներների ամրոց-քաղաք:
Տարածքը հատկապես գրավիչ էր վերաբնակիչների համար երկու գետերի միախառնման մոտ գտնվող դիրքի և գյուղատնտեսական հսկայական հնարավորությունների պատճառով: Ռոքսթերը համեմատաբար ավելի քիչ է փոփոխվել հետագա վերաբնակիչների կողմից, և այսօր նրա սկզբնական տեսքը զգալիորեն լավ է պահպանվել: Հայտնի է, որ հռոմեական ժամանակաշրջանում վիլլաները եղել են բարձր կարգավիճակ ունեցող քաղաքացիների բնակատեղիները, չնայած Շրոփշիրում միայն վեց հաստատված վիլլա է հայտնաբերվել: Վիլլաներից բացի, հետազոտողները հայտնաբերել են նաև հռոմեական ժամանակաշրջանի ճանապարհամերձ գերեզմանատուն:
Նրանք գտել են նաև նախկինում անհայտ չորս պատմական ֆերմա, որոնք, ենթադրաբար, պատկանում են ռոմանո-բրիտանական կամ երկաթի դարաշրջանին, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակների օդանավակայան:

Археологи обнаружили в Англии руины вилл древнеримских вельмож
Археологи раскопали в английском графстве Уэст-Мидлендс 2 ранее неизвестные римские виллы, сообщает ВВС.
Эксперты, проводившие исследование в поместье Аттингем 18-го века в Шропшире, обнаружили остатки двух отдельных вилл, расположенных на дороге, ведущей из Роксетера.
Рокстер – примерно такой же по размерам, как Помпеи, и один из крупнейших городов Римской Британии – был основан в середине первого века нашей эры как город-крепость легионеров.
Этот район был особенно привлекателен для поселенцев благодаря своему расположению вблизи слияния двух рек и огромным сельскохозяйственным возможностям. Рокстер был относительно нетронут будущими поселенцами, и сегодня его первоначальный вид удивительно хорошо сохранился. Известно, что в римскую эпоху виллы были жилищем граждан с высоким статусом, хотя в Шропшире было найдено всего 6 подтвержденных вилл. Помимо вилл, исследователи также обнаружили придорожное кладбище римской эпохи.
Они также нашли 4 ранее неизвестные исторические фермы, которые, как полагают, относятся к романо-британскому или железному веку, а также аэродром времен Второй мировой войны.