ԲԴԽ-ն դադարեցրեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննած դատավոր Աննա Դանիբեկյանի լիազորությունները
Բարձրագույն դատական խորհուրդը դադարեցրեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննած դատավոր Աննա Դանիբեկյանի լիազորությունները։ Որոշումը հրապարակվեց քիչ առաջ։
ԲԴԽ-ին միջնորդությունը ներկայացրել էր Արդարադատության նախարարությունը՝ պահանջելով կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել Աննա Դանիբեկյանին:
Նախարարության գնահատմամբ՝ Դանիբեկյանը կոպիտ անփութությամբ խախտել է դատավորի վարքագծի կանոնները, որի հետևանքով ամբաստանյալները, այդ թվում՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, ազատվել են պատասխանատվությունից հանցանքի վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով:

ВСС прекратил полномочия судьи по делу Роберта Кочаряна
Высший судебный совет Армении прекратил полномочия судьи первой инстанции Еревана Анны Данибекян, ранее расследовавшей дело против второго президента Роберта Кочаряна.
Ходатайство ранее представил министр юстиции Григор Минасян, сославшись на существенное дисциплинарное нарушение.
По версии Минюста, Данибекян проявила халатность, затянув процесс против Кочаряна на 4 года и 5 месяцев, откладывая заседания и не использовав все необходимые инструменты для своевременного расследования. В итоге дело было закрыто в декабре 2023 года из-за истечения срока давности.