Թրամփը մահափորձից հետո առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առաջ` վիրակապած ականջով (տեսանյութ)
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր դեմ մահափորձից գրեթե 48 ժամ անց ներկայացել է Հանրապետականների ազգային համագումարին՝ բուռն ծափահարությունների արժանանալով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Միլուոքի քաղաքում անցկացվող 4-օրյա համագումարին Թրամփը ներկայացել է վիրակապված ականջով։ Հավաքված բազմությունը վանկարկել է «Պայքարեք» և պարզել բռունցքները, ինչպես արել էր Թրամփը վիրավորում ստանալուց րոպեներ անց։
Նախկին նախագահը շնորհակալություն է հայտնել, այնուհետև տեղավորվել իր համար նախատեսված հատվածում իր զավակներից մի քանիսի և ԱՄՆ սենատոր Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ, որը հանրապետականների թեկնածուն է փոխնախագահի պաշտոնի համար։
Ակնկալվում է, որ Թրամփը հունիսի 18-ին նախատեսված ելույթում պաշտոնապես կընդունի իր կուսակցության կողմից իր թեկնածության առաջադրումը և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի դեմ կմրցի նոյեմբերի 5-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում։
Հուլիսի 13-ին Փենսիլվանիայի Բաթլեր քաղաքում անցկացվող հանրահավաքի ժամանակ հրաձիգը կրակ էր բացել Թրամփի վրա՝ ականջից վիրավորելով նրան։ Հանրահավաքին ներկա գտնվողներից մեկը զոհվել էր, ևս երկուսը՝ վիրավորվել։ Տեղում իրավապահների կողմից սպանված հրաձիգի՝ Թոմաս Մեթյու Քրուքսի գործողությունների դրդապատճառները հայտնի չեն։
Մահափորձից հետո Թրամփը հայտնել է, որ փոխել է իր առաջադրումն ընդունելու ելույթը և կենտրոնանալու է ազգային միասնության, այլ ոչ թե Բայդենի հետ տարաձայնությունների վրա։

Трамп пришел на съезд республиканцев с перевязанным ухом (видео)
Бывший президент США Дональд Трамп пришел на национальный съезд Республиканской партии почти через 48 часов после покушения на него, вызвав бурные аплодисменты. Об этом сообщило агентство «Reuters».
Трамп появился на 4-дневном съезде в Милуоки с перевязанным ухом. Собравшиеся скандировали «Боритесь! Боритесь! Боритесь!», и поднимали вверх сжатые кулаки, как это сделал Трамп через несколько минут после ранения.
Бывший президент поблагодарил их, а затем сел в отведенном для него месте вместе с некоторыми из своих детей и сенатором США Джеймсом Дэвидом Вэнсом, кандидатом от Республиканской партии на пост вице-президента.
Ожидается, что Трамп официально примет выдвижение от своей партии в речи, запланированной на 18 июня, и будет конкурировать с президентом США Джо Байденом на президентских выборах 5 ноября.
13 июля во время митинга в Батлере, штат Пенсильвания, стрелок открыл огонь по Трампу, ранив его в ухо. Один из присутствовавших на митинге погиб, двое получили ранения. Мотивы стрелка Томаса Мэттью Крукса, убитого правоохранителями на месте, неизвестны.
После покушения Трамп заявил, что изменит свою речь о принятии своего выдвижения и сосредоточится на национальном единстве, а не на разногласиях с Байденом.