Էրդողանը Մակունցին վերանշանակեց ԱՄՆ-ում դեսպան և ողջույններ հղեց Փաշինյանին․ Օ’Բրայենի անկեղծացումները․ Անդրանիկ Թևանյան
Թուրքիայի նախագահը «քաշեց» Փաշինյանին։ Մինչ վերջինս փորձում է ՀՀ քաղաքացիների մի փոքր մասի ականջներից «մակարոնեղեն» կախել «Թուրքիան մեր բարեկամն է, միայն ռուսներն են մեր թշնամիները և ռուսներն են միշտ մեզ կռվացրել թուրքերի հետ» թեմայով, Էրդողանը հայտարարեց, որ 2020թ․ իրենք մտել են Ղարաբաղ։
Էրդողանն իր այդ հայտարարությամբ հաստատեց պատերազմի օրերին Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն այն մասին, որ ցեղասպան Թուրքիան կրկին հարձակվել է հայերի վրա։
Էրդողանը նաև վերանշանակեց Լիլիթ Մակունցին ԱՄՆ–ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում։ Սա այն աղջիկն էր, որ 44–օրյա պատերազմից օրեր առաջ հայ ժողովրդին վստահեցնում էր, որ Թուրքիան չի միջամտի պատերազմին։ Նա այդ օրերին Փաշինյանի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարն էր։ Մակունցի ֆունկցիան հենց նման հայտարարություն անելն ու մարդկանց մոլորեցնելն էր։ Իր կեղտոտ գործը կատարեց ու գնաց դեսպան այն երկիր, որի պաշտոնյան՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը բաց տեքստով հայտարարում է, որ իրենք ամեն ինչ արել ու անում են, որպեսզի հայ–ռուսական հարաբերությունները խզվեն։ Իսկ թե ինչ կլինի դրա արդյունքում, ԱՄՆ–ին չի հետաքրքրում։ Վաշինգտոնն այդ խզումն առաջացնելու համար Արցախը Փաշինյանի ձեռքերով հանձնեց Ադրբեջանին, որպեսզի ՀՀ–ում հակառուսական տրամադրություններ առաջացնի։
«ԱՄՆ-ը ցանկանում է Հայաստանի համար հնարավոր դարձնել խիզախ քայլերի դիմելը, դեպի որոնց առաջնորդում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. խոսքը ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների խզման մասին է: Մենք պայմաններ ենք ստեղծում, որ Հայաստանը հեռանա Ռուսաստանից»,–հայտարարել է Օ'Բրայենը։
Եվ այսպես, ԱՄՆ–ը, ժողովրդական լեզվով ասած, ափաշքարա հայտարարում է, որ ինքը Հայաստանը դիտարկում է որպես մանրադրամ՝ ընդդեմ Ռուսաստանի։ Չեն էլ թաքցնում, որ Արցախը հանձնել են, որ ռուս խաղաղապահներին հեռացնեն այդտեղից ու հակառուսական տրամադրություններ տարածեն հայերի մոտ։
Հիմա էլ թիրախավորել են Գյումրիի ռուսական ռազմաբազան։ Այս դեպքում դրա հեռացման գինը նշանակված է Հայաստանը։
Ի դեպ, ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը բաց տեքստով հայտարարեց նաև, որ «Զանգեզուրի միջանցք» են ուզում բացել, որպեսզի վնասեն Ռուսաստանին ու Չինաստանին։ Նիկոլենք կողմ են այդ միջանցքին, բայց քարոզում են, թե, իբր, ՌԴ–ն է ուզում միջանցքը բացել, բայց իրենք, իբր, պայքարում են դրա դեմ։
Ուշագրավ է, որ այս ամենի ֆոնին հանդիպում են Հայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչները, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե ինչ է իրականում Հայաստանում իրենից ներկայացնում արևմտամետությունը։ Դա Թուրքիային ինտեգրվելու, ավելի ճիշտ՝ թուրքական հարձակման ենթարկվելու հեռանկարն է, որը հայ ժողովրդին մատուցվում է «խաղաղության խաչմերուկի» բլեֆի տակ։
ԱՄՆ–ը շտապում է։ Ուկրաինական ճակատում իրենք պարտվում են, Վրաստանում չեն կարողանում մանրադրամ դարձնել այդ երկիրը, իսկ ահա Նիկոլ Փաշինյանի հետ գործարքի են գնացել՝ գին նշանակելով Հայաստանը։ Պետական դավաճանությունը պոզով ու պոչով չի լինում։

Эрдоган переназначил Макунц послом в США и передал приветы Пашиняну: откровения О"Брайена
Президент Турции «подставил» Пашиняна. Пока последний пытается навесить лапшу на уши небольшой части граждан РА на тему «Турция – наш друг, и только русские – наши враги, которые всегда стравливали нас с турками», Эрдоган заявил, что в 2020-ом они вошли в Карабах.
Этим заявлением Эрдоган подтвердил слова Никола Пашиняна в дни войны о том, что геноцидальная Турция снова напала на армян.
Эрдоган также переназначил Лилит Макунц послом РА в США. Эта та самая мадам, которая за несколько дней до 44-дневной войны заверяла армянский народ, что Турция не вмешается в войну. В те дни она была руководителем парламентской фракции Пашиняна. Функцией Макунц было озвучивание именно подобных заявлений и введение людей в заблуждение. Она сделала свое грязное дело и уехала послом в страну, чиновник которой – помощник госсекретаря Джеймс О'Брайен – открытым текстом заявляет, что они сделали и делают всё, чтобы армяно-российские отношения были разорваны. Что же будет в результате этого, США не интересуют. Для этого разрыва Вашингтон руками Пашиняна сдал Арцах Азербайджану, чтобы поднять в РА антироссийские настроения.
«США стремятся предоставить Армении возможность реализовать смелые шаги, которые предпринимает премьер-министр Никол Пашинян по разрыву отношений с РФ. Мы создаем условия, чтобы Армения дистанцировалась от России», – заявил О'Брайен.
Итак, США открыто заявляют, что рассматривают Армению в качестве разменной монеты против России. Они и не скрывают, что сдали Арцах, чтобы вывести оттуда российских миротворцев и распространить среди армян антироссийские настроения.
Сейчас в качестве мишени выбрана российская военная база в Гюмри. На этот раз ценой ее вывода назначена уже Армения.
Кстати, помощник госсекретаря США открытым текстом заявил также, что они хотят открыть «Зангезурский коридор», чтобы навредить России и Китаю. Николовцы выступают за этот коридор, но пропагандируют, будто коридора добивается РФ, но они, якобы, отчаянно с этим борются.
Примечательно, что на фоне всего этого проходит встреча спецпредставителей Армении и Турции, что в очередной раз показывает, что из себя представляет в Армении прозападность. Это перспектива интегрироваться в Турцию, вернее – подвергнуться турецкому нападению, которая преподносится армянскому народу в виде блефа о «перекрестке мира».
США спешат. На украинском фронте они проигрывают, в Грузии не могут превратить эту страну в разменную монету, а с Николом Пашиняном сумели пойти на сделку, назначив ее ценой Армению. Что это, если не госизмена?