ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Հանրային ռադիոյի տնօրենի պաշտոնում Արմեն Քոլոյանի ընտրությունը (տեսանյութ)
Հայաստանի, ինչպես ցանկացած այլ երկրի մեդիա ռեսուրսների վրա արևմտյան ազդեցության աճը ոչ մի լավ բանի չի կարող հանգեցնել։
Դրա մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասինը, երբ լրագրողները խնդրել են գնահատել այն փաստը, որ հուլիսի 29-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի նախկին աշխատակից Արմեն Քոլոյանը, որը Հայաստանում չէր ապրել վերջին 28 տարիներին, ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ռադիոյի տնօրենի պաշտոնում։
«Ամերիկացիներն ու ԵՄ-ակաները կոնյուկտուրային տրամաբանությամբ են գործում՝ նպատակ ունենալով ամենուր հասարակական կարծիքը շրջել ընդդեմ Ռուսաստանի։ Նրանք նաև ցանկանում են նսեմացնել ռուս-հայկական դարավոր բարեկամության և այն օգնության կարևորությունը, որը Մոսկվան ցուցաբերել և տրամադրում է եղբայրական Հայաստանին բոլորովին այլ ոլորտներում»,-հավելել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ Մոսկվան ստեղծել է զանգվածային հաղորդակցության ոլորտում Երևանի հետ փոխգործակցության մեխանիզմներ։ «Մասնավորապես, գործում է մասնագիտացված միջկառավարական համաձայնագիր, աջակցվում է միջգերատեսչական երկխոսությունը, կապեր են հաստատվում լրագրողների միջև։
Անցյալ տարի արտաքին քաղաքական գործունեությանը տեղեկատվական աջակցության և լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի վերաբերյալ միջգերատեսչական խորհրդակցություններ են անցկացվել։ Երևանում անցկացվել է ռուս-հայկական մեդիա ֆորում։ Հուսով ենք՝ ապագայում ծագած խնդիրները կշարունակենք լուծել մեր գործընկերների հետ զուտ արհետավարժ դիրքերից»,-եզրափակել է Նաստասինը:

МИД РФ прокомментировало избрание Армена Колояна директором Общественного радио Армении (видео)
Рост влияния Запада на медиа-ресурсы Армении, как и любой другой страны – ни к чему хорошему привести не может. Об этом в ходе еженедельного брифинга заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Андрей Настасьин на просьбу дать оценку тому, что на должность директора Общественного радио Армении 29 июля был избран бывший сотрудник радиостанции «Азатутюн» Армен Колоян, который последние 28 лет не проживал в Республике.
«Американцы и ЕС-овцы действуют конъюнктурно, преследуя цель повсеместно настроить общественное мнение против России. Они также хотят принизить значение многовековой российско-армянской дружбы и того содействия, которое Москва оказывала и оказывает братской Армении в совершенно разных областях», – сказал он.
Он напомнил, что у Москвы отлажены механизмы взаимодействия с Ереваном в сфере массовых коммуникаций.
«В частности, действует профильное межправительственное соглашение, поддерживается межведомственный диалог, идут контакты по лини журналистов. В прошлом году состоялись межмидовские консультации по вопросам информационного сопровождения внешнеполитической деятельности и работы со СМИ. Прошел российско-армянский медиа-форум в Ереване. Рассчитываем, что и в дальнейшем продолжим решать с партнерами возникающие вопросы в сугубо профессиональном ключе», – резюмировал Настасьин.