Թուրքիայի իշխանություններն արգելափակել են Instagram-ը
Թուրքիայի տարածքում արգելափակվել է Instagram սոցիալական ցանցի հասանելիությունը։ Կարգավորիչը որոշման պատճառները չի ներկայացրել, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Սոցցանցն այսօր առավոտվանից անհասանելի է, և ո՛չ հեռախոսներով, ո՛չ էլ համակարգիչներով հնարավոր չէ մուտք գործել։
«Օգոստոսի 2-ից մուտքը դեպի Instagram.com արգելափակվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի խորհրդի որոշմամբ»,–հայտնել է կազմակերպությունը։
Արգելափակման պատճառը և այն, թե որքան ժամանակ չի գործելու սոցցանցը, չեն հայտնում։
Թուրքիայի նախագահի վարչակազմին կից կապերի վարչության ղեկավար Ֆահրեթին Ալթունը հուլիսի 31-ին քննադատել էր սոցցանցը, որ այն ակտիվորեն խոչընդոտում է ՀԱՄԱՍ–ի քաղբյուրոի ղեկավար Իսմայիլ Հանիայի մահվան կապակցությամբ ցավակցական հաղորդագրություններ հրապարակող օգտատերերին։
Ալթունը սոցցանցի գործողություններն անվանել է գրաքննության դրսևորում և խոստացել պաշտպանել խոսքի ազատությունը` գործողություններ ձեռնարկելով այն հարթակների դեմ, որոնք բազմիցս ապացուցել են, որ դրանք ծառայում են անարդարության գլոբալ շահագործող համակարգին։

В Турции заблокировали «Instagram»
Доступ к «Instagram» ограничен на территории Турции по решению Совета по информационным технологиям и связи, сообщает NTV со ссылкой на заявление регулятора.
«2-го августа доступ к сайту Instagram.com заблокирован по решению Совета по информационным технологиям и связи», – сообщил регулятор. Других подробностей не приводится.
По данным NTV, ограничение доступа может быть связано с решением социальной сети удалить публикации с соболезнованиями в связи с гибелью главы политбюро палестинского движения ХАМАС Исмаила Хании. С осуждением платформы выступил глава управления коммуникаций администрации президента Турции Фахреттин Алтун, назвавший такие действия «очень явной и очевидной попыткой цензуры».
«Meta» в октябре 2023 года осудила нападение боевиков на Израиль и предупредила, что принадлежащие ей соцсети «Facebook» и «Instagram» будут блокировать публикации под авторством ХАМАС. Удалению также подлежат посты с поддержкой палестинского движения.