Փաշինյանը կրկին ջարդեց Հանրային ռադիոյի դուռը. Անդրանիկ Թևանյան
Նիկոլ Փաշինյանն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Հանրային ռադիոընկերության նկատմամբ։ «Հեղափոխության» օրերին նա իր ընկերների հետ անարգել մտավ ռադիոյի շենք, խուլիգանաբար կոտրեց դուռը և եթեր էր պահանջում ռադիոյից այն դեպքում, երբ իր «թավշյա» գործընթացը լուսաբանում էին բոլոր լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ նախկին իշխանություններին սպասարկող լրատվամիջոցները։
Նրա դեմ ոչ մի քայլ չարվեց, ոչ մի բերետավոր ոչ մեկի գլուխը չկոտրեց, ոչ մեկի դաստակը չպոկեցին։ Ճիշտ հակառակը՝ Փաշինյանի բոլոր քմահաճույքները բավարարվում էին։ Ոչ մի գործ չհարուցվեց խուլիգանության ու քրեական բաղադրիչներ պարունակող արարքների համար։ Ռադիոն գրավելուց հետո ոչ մեկ բերման չենթարկվեց։
Իշխանության գալուց հետո Հանրային ռադիոյում զարմանալիորեն ազատ մթնոլորտ էր։ Ռադիոյի նախկին տնօրեն Գարեգին Խումարյանին հաջողվել էր կառույցը զերծ պահել իշխանական խոսափող դառնալուց։ Որպես Երևանի ավագանու վերջին ընտրություններին մասնակցած ուժի ղեկավար կարող եմ վստահաբար պնդել, որ Հանրային ռադիոն աչքի էր ընկնում անաչառությամբ, անկողմնակալությամբ և բոլորի համար հավասար հնարավորություններ ապահովելու քաղաքականությամբ։
Նախկին տնօրենին չներվեց այն, որ նա անդրադարձավ Հանրային ռադիոյին Փաշինյանի տված հարցազրույցին։ Ավելի ճիշտ՝ հարցազրույց վարողի վարքագծին։ «Ժողովրդավարության բաստիոնի» վարչության պետի պաշտոնին նշանակվածն իրեն խոցված զգաց ու անցավ գործի։
Խումարյանին հեռացրեցին աշխատանքից Հանրային հեռարձակողի խորհրդի անդամները, որոնց մեջ կան մարդիկ, ովքեր մի ժամանակ ազատ խոսքի պաշտպանի ու պարկեշտ մարդու համբավ ունեին։ Պարզվեց՝ դրանք խամաճիկներ են ու իրենց էությամբ դահիճներ։ Այդ խորհրդի անդամները հեռացրեցին մի տնօրենի, ով բարձր լեգիտիմություն ունի ռադիոյի կոլեկտիվի ճնշող մեծամասնության մոտ։
Ուշագրավը ոչ միայն Փաշինյանի միջամտությունն է այնտեղ, ուր ինքն իրավունք չունի միջամտել, այլ նաև այն, թե ում են նշանակել նախկին տնօրենի փոխարեն։
Նշանակել են մեկին, ով ԱՄՆ քաղաքացի է, աշխատել է ամերիկյան ֆինանսավորմամբ լրատվամիջոցում և վերջին 28 տարին ապրել է Պրահայում, ով, ըստ էության, այլ պետության օգտին է աշխատել։ Ջավախքի լեզվով ասած՝ շպիոն է եղել։ Բայց դե նույն լեզվով ասած՝ գլուխը քարը։
Եվ այսպես, «3 միլիոն վարչապետերի» բլեֆ–կարգախոսի հեղինակ և ժողովրդի կարծիքի հետ, իբր, հաշվի նստող Նիկոլ Փաշինյանը, հակառակ Հանրային ռադիոյի կոլեկտիվի մեծամասնության կարծիքի, ռադիոյի տնօրեն նշանակում է մեկին, ով իր հետ միասին ծառայելու է օտար երկրի շահերին։
Սա, փաստորեն, Նիկոլի երկրորդ հարձակումն էր ռադիոյի վրա։ Բայց այս անգամ դուռը կոտրվել է ներսից։ Քստմնելի ձևով։ Սա՛ է «բաստիոնի» իրական դեմքը։

Пашинян снова сломал дверь Общественного радио – Андраник Теванян
У Никола Пашиняна особое отношение к Общественной радиокомпании Армении. В дни «революции» он вместе со своими друзьями беспрепятственно вошел в здание радио, по-хулигански сломал дверь и потребовал эфира в условиях, когда его «бархатный» процесс освещали все СМИ, в том числе обслуживающие прежние власти средства массовой информации.
Против него не было предпринято никаких шагов, ни один «берет» не разбил никому голову, никто не лишился своей кисти. Даже наоборот, выполнялись все капризы Пашиняна. Не было также заведено дела в связи с хулиганством и содержащими уголовную составляющую деяниями. После захвата радио никто не был также подвергнут приводу.
После прихода к власти на Общественном радио царила удивительно свободная атмосфера. Бывшему директору радио Гарегину Хумаряну удалось удержать структуру от превращения в рупор власти. Как руководитель политической силы, принявшей участие в пооследних выборах Совета старейшин Еревана, могу с уверенностью заявить, что Общественное радио отличалось своей беспристрастностью, непредвзятостью и политикой по обеспечению равных для всех возможностей.
Бывшему директору не было прощено то, что он обратился к интервью Пашиняна Общественному радио. Вернее, к поведению ведущего интервью. Назначенный на пост председателя правления «бастиона демократии» оскорбился и перешел к делу.
Хумаряна уволили с работы члены совета Общественного вещания, среди которых есть люди, которые в свое время пользовались репутацией защитников свободы слова и приличных людей. Выяснилось, что они – марионетки и палачи по своей сущности. Члены этого совета уволили директора, пользующегося большой легитимностью среди подавляющего большинства коллектива радио.
Примечательно здесь не только вмешательство Пашиняна туда, куда он не имеет права вмешиваться, но и то, кого назначили вместо бывшего директора.
Назначили того, кто является гражданином США, работал в финансируемом Америкой СМИ, последние 28 лет жил в Праге и кто, по сути работал на другое государство. Проще говоря, был шпионом.
Итак, автор блефового лозунга «3 млн премьеров» и, якобы, считающийся с мнением народа Никол Пашинян, вопреки мнению большинства коллектива Общественного радио, назначил директором того, кто вместе с ним будет служить интересам чужой страны.
Фактически, это было вторым нападением Никола на радио. Однако на этот раз дверь была сломана изнутри. Взломана гнусным образом. Таково реальное лицо «бастиона».