Արյունոտ բարձ՝ հայ ժողովրդի գլխի տակ․ Անդրանիկ Թևանյան
Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող դրամատիկ զարգացումների ֆոնին իշխանության առաջին դեմքերի ցուցադրական արձակուրդը, նրանց ուրախ ու զվարթ արձակուրդային լուսանկարները եվրոպաներից, հեծանվային փիառը և նմանատիպ այլ շոուներն արվում են «ամեն ինչ կարգին է, ամեն ինչ վերահսկվում է» բլեֆ-ծրագրի շրջանակներում: Այնպես, ինչպես որ դա արվում էր 44-օրյա պատերազմի նախաշեմին, երբ հայ ժողովրդի գլխի տակ փափուկ բարձ էր դրվում, թե, իբր, Թուրքիան չի միջամտի պատերազմին (Լիլիթ Մակունց), թե, իբր, «Հաղթելու ենք» (Նիկոլ Փաշինյան, Արծրուն Հովհաննիսյան):
Սրանք «Խաղաղության դարաշրջանի» անվան տակ Արցախը հանձնեցին: Հիմա խոսում են «Խաղաղության խաչմերուկից»: Նշանակում է՝ Հայաստանն է հարվածի տակ:
Այս ամենը լրացուցիչ զգոնություն և ողջամտություն է պահանջում բոլորից: Նաև հստակ տեսակետ ու գնահատական է պահանջում քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչներից: Լղոզվածությունը չի՛ ընդունվում: Դա հանցակից լինելու պես բան է՝ անկախ այն հանգամանքից, թե քաղաքական դաշտի ո՞ր հատվածն է ներկայացնում լղոզվածությամբ աչքի ընկնող քաղաքական ուժը:

Кровавая подушка под голову армянского народа – Андраник Теванян
Показательные отпуски первых лиц государства, их радостные и счастливые фотографии с этих отпусков, велосипедный пиар и другие подобные шоу на фоне происходящих вокруг Армении драматических развитий предпринимаются в рамках блеф-программы «всё в порядке, всё под контролем». Точно так же, как в преддверии 44-дневной войны, когда армянский народ убаюкивали, будто Турция не вмешается в войну (Лилит Макунц) и «Мы победим» (Никол Пашинян, Арцрун Ованнисян).
Под именем «Эпохи мира» они сдали Арцах. Сейчас они говорят о «Перекрестке мира». Означает, что под ударом находится Армения.
Всё это требует от всех дополнительной бдительности и рассудительности. Как и четкой позиции и оценки от представителей политического поля. Размытость не принимается. Это сродни соучастию в преступлении, независимо от того, какую часть политического поля представляет отличающаяся этой размытостью политическая сила.