Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումն Իրանի առաջնահերթություն է. Իրանի նախագահ
Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշքիանը ՌԴ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի հետ հանդիպմանը Ռուսաստանի Դաշնության որպես ռազմավարական գործընկերոջ հետ հարաբերությունների զարգացումը Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է համարել։
Ըստ իրանական Mehr գործակալության՝ Իրանի նախագահն ընդգծել է երկու երկրների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման արագացման անհրաժեշտությունը։ Պեզեշքիանն անդրադարձել է Իրանի և Ռուսաստանի միջև տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցության կարևորության թեմային։
«Կարծում ենք՝ աշխարհում որոշ տերությունների, դրանց թվում՝ ԱՄՆ-ի գերազանցության դարաշրջանն ավարտվել է։ Իրանի և Ռուսաստանի միջև բազմաբևեռ աշխարհը խթանելու նպատակով համագործակցությունը, անշուշտ, կհանգեցնի աշխարհում անվտանգության և խաղաղության հետագա խթանմանը»:
Շոյգուն, իր հերթին, հայտարարել է, որ Իրանը տարածաշրջանում Ռուսաստանի առանցքային և ռազմավարական դաշնակիցներից մեկն է։ Երկու երկրները փորձում են ստեղծել բազմաբևեռ աշխարհ և ապահովել տարածաշրջանի անվտանգությունը։ «Երկու երկրների հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում զարգանում են և լավ հեռանկարներ ունեն»,-շեշտել է ՌԴ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Президент Ирана заявил, что развитие отношений с РФ является приоритетом
На встрече с секретарем Совета национальной безопасности России Сергей Шойгу президент Ирана Масуд Пезешкиан считает развитие отношений с РФ как со стратегическим партнером одним из приоритетов внешней политики Ирана, сообщает «Mehr».
Президент Ирана подчеркнул необходимость ускорения реализации соглашений, достигнутых между двумя странами. Пезешкиан коснулся важности регионального и международного сотрудничества между Ираном и Россией.
«Мы считаем, что эпоха превосходства некоторых держав, включая США, в мире закончилась. Сотрудничество между Ираном и Россией по содействию многополярному миру, безусловно, приведет к дальнейшему содействию безопасности и миру во всем мире», – отметил он.
Шойгу, со своей стороны, заявил: «Иран является одним из ключевых и стратегических союзников России в регионе. Две страны пытаются создать многополярный мир и обеспечить безопасность региона. Отношения между двумя странами развиваются во всех сферах и имеют хорошие перспективы».