Յոթ ամսում շուրջ 32.000 հնդիկներ Հայաստանի մուտքի վիզա են ստացել
Այս տարվա յոթ ամսիների ընթացքում ավելացել է ՀՀ մուտքի վիզա ստացած Հնդկաստանի քաղաքացիների թիվը: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ՝ ամփոփելով գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից ստացված տվյալները:
Մասնավորապես՝ 2024թ-ի հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում ՀՀ մուտքի վիզա են ստացել Հնդկաստանի 31․924 քաղաքացիներ, ինչը 2109-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
2024թ. յոթ ամիսների ընթացքում ՀՀ-ում կացության կարգավիճակ են ստացել Հնդկաստանի 858 քաղաքացիներ, որից ուսման հիմքով՝ 159 անձ, աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու հիմքով՝ 646 անձ։
Հնդկաստանի քաղաքացիների մեծ հոսք դեպի ՀՀ գրանցվել էր նախորդ տարի: Մասնավորապես 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ մուտքի վիզա են ստացել Հնդկաստանի 67.609, իսկ 2022 թվականի ընթացքում՝ 25.062 քաղաքացիներ:
Ըստ Ներքին գործերի նախարարության՝ նախորդ տարի ՀՀ մուտքի վիզա ստացած Հնդկաստանի քաղաքացիների թվաքանակի կտրուկ աճը պայմանավորված էր 2022 թվականին ՀՀ մուտքի վիզա տրամադրելու գործընթացում տեղի ունեցած օրենսդրական փոփոխություններով, երբ Հնդկաստանի քաղաքացիներին առանց որևէ սահմանափակման հնարավորություն ընձեռնվեց էլեկտրոնային մուտքի վիզա ստանալ:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը 2024թ. փետրվարին ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2008 թվականի ապրիլի 4-ի N 329-Ն որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագիծը՝ փորձելով հստակ կանոնակարգել ՀՀ տարածք մուտք գործելու ընթացակարգերը: Ըստ ՆԳՆ-ի՝ նախագծի ընդունումը թույլ կտա վերահսկելի դարձնել մի շարք երկրներից՝ այդ թվում Հնդաստանից միգրացիոն հոսքերը և կանխել անօրինական միգրացիայի արդյունքում հնարավոր բացասական հետևանքների առաջացումը։

За 7 месяцев въездную визу в Армению получили 32000 граждан Индии
Как сообщили «News.am» в Службе миграции и гражданства, в частности, за январь-июль 2024 года въездные визы в Армению получили 31924 гражданина Индии, что на 2109 больше показателя аналогичного периода прошлого года.
В течение 7 месяцев текущего года вид на жительство получили 858 граждан Индии.
В прошлом году был зарегистрирован большой поток граждан Индии в Армению. В частности, в 2023 году въездные визы в Армению получили 67609 граждан Индии, а в 2022 году – 25062.
Согласно МВД Армении, резкий рост числа граждан Индии, получивших въездную визу в Республику Армения в прошлом году, был обусловлен законодательными изменениями, внесенными в процесс выдачи въездной визы в РА в 2022 году, когда гражданам Индии была предоставлена возможность получить электронную въездную визу без каких-либо ограничений.
С учетом сложившейся ситуации МВД в феврале 2024 года представило проект решения Правительства Армении «О внесении дополнения в решение кабмина N329-Н от 4 апреля 2008 года», пытаясь четко регламентировать процедуры въезда на территорию страны. Как считают в ведомстве, принятие проекта позволит контролировать миграционные потоки из ряда стран, в том числе из Индии, и предотвратить возможные отрицательные последствия в результате незаконной миграции.
За 7 месяцев текущего года увеличилось число граждан Индии, получивших въездную визу в Армению.