Ընթանում է Հայաստանի ուկրաինացում․ Մովսես Ղազարյան (տեսանյութ)
Միջազգային հարաբերությունների փորձագետ Մովսես Ղազարյանը Alpha News-ին տված հարցազրույցում նմանություններ է արել Վրաստանի և Հայաստանի միջև՝ հայտարարելով, որ Հայաստանը շարժվում է ուկրաինական սցենարով։
«Տեսե՛ք, Վրաստանը, որը ստորագրել է Ասոցացման համաձայնագիրը, մինչև կոկորդը կապել է Արևմտյան երկրների հետ ՆԱՏՕ-ի, Եվրոպական միության գծով նախագծերում, և ի՞նչ եղավ այդ երկրի հետ։ Սա կիսաթուրքական աղքատ երկիր է, որն ապրում է ռուս զբոսաշրջիկների հաշվին: 2014 թվականին, երբ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ առաջին պատժամիջոցները մտցվեցին, Վրաստանին թույլ տվեցին չմասնակցել այս ամբողջ հիմարությանը։
Մեկ պատճառով՝ այս երկիրը պարզապես կփլուզվեր, հավանաբար, աղքատությունից, եթե ընդհատվեին տնտեսական շփումները: Այսինքն՝ մարդիկ կյանքի լավագույն վիճակում չէին լինի, ինչպես ասում են: Սա կենդանի օրինակ է, երբ Վրաստանը նույնիսկ երկար տարիներ կոկոնում ապրելուց հետո՝ լինելով աղքատ երկիր, բացվում է Ռուսաստանի առաջ։
Եվ իզուր չէ, որ քաղաքական էլիտաները, որոնք ամենևին էլ ռուսամետ չեն, այլ պարզապես խելամիտ են, պայմանականորեն ասած, նրանք ադեկվատ մարդիկ են, որոնք դեղահաբերի վրա նստած չեն, ինչպես որոշ մարդիկ, հավանաբար, Երևանում։ Այսինքն՝ Վրաստանում նույնիսկ ներկայիս վերնախավը եկել է այն եզրակացության, որ այդպես չի կարող շարունակվել։
Այսինքն՝ անհասկանալի է, թե ողջախոհության տեսանկյունից ինչու է Երևանը ցանկանում անդամակցել Եվրամիությանը։ Ինչ վերաբերում է վիզային ռեժիմին, ապրանքների, ծառայությունների, մարդկային ֆինանսական ռեսուրսների ազատ տեղաշարժին, իհարկե, սա լավ է 21-րդ դարում, դա անհրաժեշտ է գրեթե բոլոր հաջողակ և մրցունակ պետությունների համար, բայց արդյոք հայերին ողջունում են Եվրոպայում, Միացյալ Նահանգներում:
Բայց կոնկրետ որտե՞ղ են սպասում հայերին՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում, հետխորհրդային տարածքի երկրներում։ Եվ ոչ թե որպես աման լվացող կամ պահակ, այլ որպես բարձրագույն կրթություն ունեցող մարդկանց, որոնք կկարողանան ինտեգրվել ռուս հասարակությանը և միևնույն ժամանակ պահպանեն իրենց ազգային ինքնությունը»,-կարծում է փորձագետը։
Միջազգային փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանում ստեղծվել է ավտորիտար ռեժիմ, որում ժողովուրդը պարզապես ընդունել է իրեն առջև դրված պայմանները։
«Կարծում եմ, որ փոքր-ինչ թյուր ընկալում է հավատալը, որ, համեմատաբար, Հայաստանը ընտրել է Փաշինյանին և այս օրակարգը։ Այստեղ իրավիճակը նման է Ուկրաինային: Ահա թե ինչու եմ ասում, որ այստեղ տեղի է ունենում երկրի ինչ-որ ուկրաինացում։ Ես սա կհամեմատեի ավտորիտարիզմի հետ, բռնապետության նման ձևի հետ։ Հայ ժողովուրդը ոչ թե ընտրել է, այլ նրան փաստի առաջ են կանգնեցրել»,-եզրափակել է Ղազարյանը։

Происходит украинизация Армении – Мовсес Газарян (видео)
Российский эксперт по международным отношениям Мовсес Газарян в интервью «Alpha News» провел аналогии между Грузией и Арменией, а также констатировал движение Армении по украинскому сценарию.
«Посмотрите на Грузию, которая подписала Соглашение об ассоциации, по горло завязала в проектах со странами западного сообщества по линии НАТО, Европейского союза, и что стало с этой страной? Это нищая, полутурецкая страна, которая живет за счет российских туристов. В 2014 году, когда вводились первые санкции против Российской Федерации, Грузии разрешили не участвовать во всем этом идиотизме. По одной единственной причине – эта страна просто бы схлопнулась от нищеты, от бедности, если бы прервали экономические контакты.
То есть, люди оказались бы не в самой лучшей жизненной кондиции. Это живой пример, когда даже спустя много лет жизни в прозападном коконе, будучи нищей страной, Грузия открывается для России. И не зря политические элиты, которые отнюдь не пророссийские, а просто здравомыслящие, адекватные люди, не сидящие на таблетках, как некоторые в Ереване. То есть в Грузии даже актуальные элиты пришли к выводу, что так дальше нельзя. Непонятно зачем с точки зрения здравого смысла Ереван рвется в Европейский Союз?
Что касается безвизового, ну конечно, пространство свободного перемещения товаров, услуг, человеческих и финансовых ресурсов, это хорошо в 21 веке, это необходимо почти всем успешным и конкурентоспособным государствам, но ждут ли армян в Европе, ждут ли армян в Соединенных Штатах? Может быть как посудомойщиков – вполне, может быть как охранников – вполне, но где точно ждут армян? В Российской Федерации, в странах постсоветского пространства.
И не как посудомойщиков или охранников, а как людей с высшим образованием, которые смогут интегрироваться в российское общество и вместе с этим сохранять свою национальную идентичность», – считает эксперт.
По мнению международника, в Армении установился авторитарный режим, в котором народ просто принял навязанные ему условия.
«Я считаю, это несколько ошибочное восприятие считать, что, условно говоря, Армения выбрала Пашиняна и эту повестку. Тут ситуация аналогичная с Украиной. Поэтому я и говорю, что тут имеет место быть некая украинизация страны. Я бы сравнил это с авторитаризмом, с такой формой диктатуры. Армянский народ не выбирал, а был поставлен перед фактом», – заключил Газарян.