Բաքուն ՌԴ հարթակը ընդունելի է համարում Երևանի հետ բանակցելու համար. Բայրամով
Ադրբեջանը երբեք չի հրաժարվել Հայաստանի հետ բանակցելու տարբեր հարթակներից, իսկ ռուսական հարթակը միշտ ընդունելի է եղել Բաքվի համար։ Այս հայտարարությունն արել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ռուսական «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում։
«Մենք բաց ենք հայկական կողմի հետ հանդիպումների համար, բանակցային գործընթացի բուն ձևաչափին։ Մենք դրա համար օգտագործում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև չմիջնորդավորված և երկկողմ ձևաչափը։ Մենք նաև երբեք չենք հրաժարվել տարբեր այլ հարթակներից։ Ռուսաստանի Դաշնության հարթակը մեզ համար միշտ էլ ընդունելի է եղել, և, բնականաբար, մենք պատրաստ ենք օգտագործել այդ հարթակը»,–ասել է արտգործնախարարը։
Նա կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը պետք է վերացնի ապագայում երկրների միջև տարածքային հարցին վերադառնալու բոլոր հնարավոր ռիսկերը:
Բայրամովը կրկնել է Բաքվի դիրքորոշումը` գործընթացի ավարտի հիմնական խոչընդոտն այն է, որ Հայաստանի անկախության մասին փաստաթղթում և երկրի Սահմանադրության մեջ մինչ օրս տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ:
Հիշեցնենք` հունիսի 26-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը Ադրբեջանից ստացել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ առաջարկությունների 10-րդ փաթեթը: Երևանը առաջարկությունների պատասխան փաթեթ է պատրաստում։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ մինչև այս տարվա նոյեմբեր Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը միանգամայն իրատեսական է։ Նա միաժամանակ նշել է, որ այդ փաստաթղթի կնքումն անհնար է առանց ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության։
ՀՀ ԱԳՆ–ն օգոստոսի 7-ին հայտնեց, որ խաղաղության համաձայնագրի նախագծից հանվել է տարածաշրջանային հաղորդակցություններին վերաբերող հոդվածը։

Баку считает приемлемой площадку РФ для проведения переговоров с Ереваном – Байрамов
Азербайджан никогда не отказывался от различных площадок для переговоров с Арменией, российская площадка всегда была приемлемой для Баку. Об этом заявил азербайджанский министр иностранных дел Джейхун Байрамов в интервью российской газете «Известия».
«Сам формат проведения встреч [с армянской стороной], переговорного процесса – мы к нему открыты. Мы для этого используем непосредственно и двусторонний формат между Азербайджаном и Арменией. Также мы никогда не отказывались от различных площадок. Площадка Российской Федерации всегда была для нас приемлемой, и, естественно, после этого мы готовы использовать данную площадку», – сказал глава МИД.
Он считает, что мирный договор между Арменией и Азербайджаном должен устранить все потенциальные риски возвращения к территориальному вопросу между странами в будущем.
Байрамов вновь повторил позицию Баку о том, что «основным препятствием к завершению процесса является то, что в Акте о независимости Армении и Конституции страны до сих пор имеются территориальные претензии к Азербайджану».