Հայ - թուրքական հարաբերությունները 20-րդ դարի սկզբին
Ապրիլի 22-ին Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունների համատեղ հայտարարությունը երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ՝ բուռն արձագանքներ առաջացրեց Հայաստանի հասարակության մեջ և Սփյուռքում: Այս առումով, կարծում ենք, ուսանելի կլինի կրկին պատմական հայացք գցել 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած այդ հարաբերությունների վրա, որպեսզի չկրկնվեն նախկին սխալները, քանզի, ինչպես նշում էր Սենեկան. «նախկին սերունդները թողնում են մեզ ոչ թե պատրաստի հարցերի լուծումներ, այլ հենց այդ հարցերը»:
1.    Հայ - թուրքական հարաբերությունները 1908 - 1914 թթ'կարճ քրոնիկոն
1908 թվականին, ուղիղ 101 տարի առաջ, Օսմանյան կայսրությունում Աբդուլ Համիդի ռեժիմը տապալվեց, և իշխանության եկան երիտթուրքերը:  1910-11 թթ. երիտթուրքերը պաշտոնապես հրաժարվեցին պանօսմանիզմից և ընդունեցին պանթուրքիզմը՝ որպես կայսրության պետական գաղափարախոսության: 1910 թ. Հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Սալոնիկում կայացած երիտթուրքերի՝ «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության համագումարի որոշումները բախտորոշ եղան ոչ թուրք ժողովուրդների և հատկապես հայերի համար: Ահա, թե ինչ էր մասնավորապես նշում երիտթուրքերի գլխավոր գաղափարախոսներից դոկտոր Նազըմը. «Հայերը վտանգավոր են ինչպես թարախապալարը... Եթե այն ժամանակին չվիրահատվի, ապա անպայման կհանգեցնի մեր մահվան: Անհրաժեշտ է գործել արագ: Եթե բավարարվենք մասնակի կոտորածներով, ինչպես եղավ 1909 թ. Ադանայում, ապա դա օգուտի փոխարեն վնասներ կբերի, քանի որ վտանգ կստեղծենք արթնացնելու այն տարրերին, որոնց նույնպես մտադիր ենք վերացնել մեր ճանապարհին՝ արաբներին ու քրդերին: Հայ տարրը պետք է հիմքից արմատախիլ անել, որպեսզի ոչ մի հայ չմնա մեր հողում և մոռացվի բուն այդ անունը ...»:
Հայերը, բնականաբար, զգում էին թուրքական այս վտանգը, սակայն մեր ժողովրդի հիմնական հույսը ռուսներն էին դարձել:
1912-13 թթ.-ին տեղի ունեցան երկու բալկանյան պատերազմներ և, օգտվելով այս առիթից, կաթողիկոս Գևորգ 5-ը խնդրանքով հանդես եկավ Ռուսաստանին'Հայկական հարցի լուծման համար: Նույն խնդրանքով, սակայն ուղղված Ֆրանսիային և Անգլիային, հանդես եկավ Եգիպտոսից Նուբար-փաշան:
1914 թ. հունվարի 26-ին Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև կնքվեց համաձայնագիր՝ ըստ որի Թուրքիան պարտավորվում էր անցկացնել բարեփոխումներ Արևմտյան Հայաստանում: Բնականաբար՝  ոչ մի բարեփոխում էլ չիրականացվեց:
Ինչպիսի՞ն էր արևմտահայության մեջ տիրող մթնոլորտը 1-ին համաշխարհային պատերազմից առաջ
Այսօր տեսակետներ են հնչում, թե իբր, եթե հայերը ռուսական կողմնորոշում չունենային, եթե դաշնակցականները չհրահրեին թուրքերին, ապա կոտորածները հնարավոր է, որ չլինեին կամ մինիմիզացվեին: Սրանք միամիտ և պարզունակ պատկերացումներ են: Բովանդակ արևմտահայության մեջ օր օրի զգացվում էր թուրքական վտանգը՝ անկախ հայերի կողմնորոշումներից: Ի դեպ, միակ քաղաքական ուժը, որ 1914 թ. հուլիսյան իր համագումարում «չեզոք» դիրքորոշում  որդեգրեց սպասվելիք ռուս-թուրքական պատերազմում՝ դա դաշնակցությունն էր: Սակայն փորձը ցույց տվեց, որ դա էլ չփրկեց արևմտահայությանը:
Եզրակացություններ
Առաջին համաշխարհային պատերազմից առաջ պետք էր ոչ թե պասիվ կողմնորոշումներով ապրել, կամ էլ թուրքերի հետ սիրախաղեր անցկացնել, այլ պետք էր պատրաստել ժողովրդին համազգային ապստամբությանը: Այսինքն, պետք էր գնալ այն ճանապարհով, որով գնացին բոլոր բալկանյան ժողովուրդները: Առանց սեփական ուժերին ապավինելու, դրսում հովանավոր փնտրելով՝ ոչ մի հարց չէր կարող լուծվել: Ցավոք, այդ պատմական առաքելությունը կատարող ուժը հայության մեջ չառաջացավ, և դրա գլխավոր պատճառը արևմտահայության ճնշող մեծամասնության մոտ առկա  կղերա-պահպանողական մտածողությունն էր:  Կղերա-պահպանողական արժեքներով ապրող հայ մարդն ունակ չէր պայքարի դուրս գալու: Այդ տիպի հայը կարող էր կամ «թախտին նստած» ապավինել ռուսներին, անգլիացիներին, ֆրանսիացիներին, փորձելով այս ձևով ազատվել թուրքական լծից, կամ էլ որդեգրել «քիրվայական» կողմնորոշումը՝ փորձելով ցույց տալ թուրքերին իրենց հնազանդությունը, որպեսզի վերջիններս չկոտորեն իրենց: Ահա 1915 թ. արևմտահայության մեջ տիրող մթնոլորտը:
2.    Հայ-թուրքական հարաբերությունները 1914-1917 թ. փետրվար
1914 թ. օգոստոսին սկսվեց 1-ին համաշխարհային պատերազմը: Թուրքերը չեղյալ հայտարարեցին հունվարի 26-ի համաձայնագիրը, և նույն թվականի հոկտեմբերին սկսվեց ռուս - թուրքական պատերազմը:
Ինչպես վերևում նշեցինք՝ արևմտահայերի հուսը ռուսներն էին, սակայն վերջիններս նպատակ չունեին ազատագրել Արևմտյան Հայաստանը հայերի համար: 1915թ. ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար Մեծ իշխան Նիկոլայ Նիկոլաեվիչը Թիֆլիսում հայտարարեց. «Ռուսաստանում չկան ո՛չ հայկական, ո՛չ էլ  յակուտական հարցեր, այլ կա միայն մեկ՝ ռուսական հարց»: Ռուսների համար Արևմտյան Հայաստանը պետք է լիներ մի տարածք, որտեղ հետագայում պետք է վերաբնակեցվեին Կուբանի և Դոնի կազակները: Այդ իմաստով՝ հայկական կոտորածները շահավետ էին ոչ միայն թուրքերին, այլ անուղղակիորեն նաև ռուսներին: Այդ է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ ըստ 1916 թ. Անտանտայի երկրների կողմից կնքված Սայքս-Պիկոյի գաղտնի համաձայնագրի, «քառյակ» երկրների պարտությունից հետո՝ արևմտահայկական վիլայեթները պետք է միավորվեին Ռուսական կայսրությանը:
Առաջին. Թուրքերի հետ «լեզու գտնելու» որևէ հնարավորություն չկար, որովհետև վերջիններիս նպատակը ոչ միայն արևմտահայության, այլև արևելահայության ոչնչացումն էր և ողջ անդրկովկասին և, մասնավորապես, Բաքվի նավթին տիրանալը: Թուրքերի հետագա գործողությունները դա ցույց տվեցին:
Երկրորդ. Արևմտահայությունը, բացառությամբ մանր-մունր հայդուկական, ֆիդայական ջոկատների, չապավինեց սեփական ուժերին, չդարձավ ապստամբ ազգ, այլ հույսը դրեց միայն ռուսների վրա՝ վերջիններիս փնտրելով մեջ ոչ թե դաշնակցի, այլ հովանավորի:
Երրորդ. Բովանդակ արևմտահայության մեջ չառաջացավ այնպիսի մի քաղաքական ուժ, որը և՛ ոտքի կարող էր հանել ժողովրդին, և՛ լեգիտիմ կլիներ Ռուսաստանի համար: Նշենք, որ օրինակ Դաշնակցությունը Թագավորական Ռուսաստանի համար ոչ լեգիտիմ կառույց էր: Ռուսները, պայքարելով իրենց ներքին ռուս-հեղափոխականների՝ էսեռների դեմ (эсеры-социалисты-революционеры), չէին կարող դրական վերաբերվել հայ-հեղափոխականների հանդեպ:
Չորրորդ. Երրորդ ուժին կամ ուժերին ապավինելը, միաժամանակ հրաժարվելով սեփական ուժերի վրա հենվելուց, ինքնախաբեություն է: Դրսում պետք էր ման գալ
ոչ թե հովանավորներ, այլ դաշնակիցներ: Իսկ դաշնակից կարող է ունենալ այն ժողովուրդը, որը պատրաստ է սեփական ուժերով պայքարելուն: Պայքարող ազգերին հարգում ու օգնում են, իսկ «թախտին նստած ու իրենց բախտին սպասող»  ազգերին ոչ թե օգնում, այլ լավագույն դեպքում խղճում են, իսկ վատագույն դեպքում՝ կոտորում: Այդպիսին է մարդկության և բնության դաժան օրենքը:
3.    Հայ-թուրքական հարաբերությունները' 1917 փետրվար-1918 մայիս
1917 թ. փետրվարյան հեղափոխությունից հետո Ռուսաստանում իշխանության եկան ռուս լիբերալներն ու սոցիալիստները: Այս փոփոխությունները դրականորեն ազդեցին հայության վրա: Ռուս հեղափոխականները այլևս չէին դիտում Դաշնակցությանը որպես թշնամի, մանավանդ, որ վերջիններս թե՛ Արևմտյան, և թե՛ Արևելյան Հայաստանի ճակատագրերը կապում էին նոր Ռուսաստանի հետ:
Ռուսաստանի ժամանակավոր կառավարության որոշմամբ՝ Արևմտյան Հայաստանում իրականացվեցին մի շարք բարեփոխումներ: Կազմվեց երեք շրջան՝ Վանի, Էրզրումի և Խնուսի: Այս բարեփոխումների արդյունքում ավելի քան 150 հազար հայ փախստականներ վերադարձան իրենց հայրենի տները:
1917թ. Ամռանը՝ հայկական կազմակերպությունները ժամանակավոր կառավարությունից խնդրեցին ռուսական բանակում ծառայող հայ զինվորներից և սպաներից կազմակերպել հայկական զորամասեր: Այդ ժամանակ տարբեր ռազմաճակատներում գործող ռուսական բանակներում ծառայում էր մոտ 120 հազար
հայ զինվոր: Հայկական այդ զորամասերը կարող էին դառնալ ամբողջ Արևմտյան Հայաստանի ազատագրման և հայկական պետականության վերականգնման կարևորագույն գործոն: 1917 թ. կովկասյան ռազմաճակատում կազմակերպված էին 6 հայկական գնդեր:
1917 թ. փետրվարյան հեղափոխությունը լայն հնարավորություններ ընձեռեց հայ ժողովրդին'ներքին կյանքի զարգացման համար: Մայիսի 2-11 Երևանում հրավիրվեց արևմտահայերի 1-ին համագումարը, որին մասնակցում էին քաղաքական կուսակցությունները, զինվորականությունը և այլ խավեր: Համագումարի պատվավոր նախագահ ընտրվեց հայկական զորավար Անդրանիկը:
1-ին համաշխարհային պատերազմը մոտենում էր իր տրամաբանական ավարտին։ Գերմանիայի և Թուրքիայի պարտությունը արդեն երևում էր մոտավոր հորիզոնում։ Թվում էր, թե դրանով էլ բացվելու էր հայ ժողովրդի ազատագրման նոր էջը: Սակայն, ավաղ...
1917 թ. հոկտեմբերին Մոսկվայում կատարվեց բոլշեվիկյան հեղաշրջում: Բոլշեվիկյան ռեժիմը լեգիտիմ չէր, ոչ միայն Անտանտայի երկրների, այլ նաև ռուս ժողովրդի համար: Եվ իզուր չէր, որ բոլշեվիկները ստիպված եղան անցկացնել համառուսական սահմանադիր ժողովի ընտրություններ, որի արդյունքում նրանք հավաքեցին 25 տոկոս, լիբերալները մոտ 15 տոկոս և սոցիալիստ-հեղափոխականները՝ մոտ 60 տոկոս ձայն: Ակնհայտ էր, որ ռուս ժողովուրդը 1917-ին փաստացի մերժեց բոլշեվիկներին: Իսկ վերջիններս, իրենց լեգիտիմության պակասը փոխհատուցելու համար, գնացին դաշինքի Ռուսաստանի հակառակորդների'Գերմանիայի և Թուրքիայի հետ: Դա համաշխարհային պատմության մեջ աննախադեպ ազգային դավաճանության քայլ էր, երբ քաղաքական ուժը, հանուն սեփական շահերի, բացեիբաց զոհաբերում է ազգային-պետական շահերը: Այս դավաճանության կարգախոսն էր՝ «Превратим войну империалистическую-в войну гражданскую»: Հիշեցնենք, որ բոլշեվիկների կողմից հրահրված քաղաքացիական պատերազմում զոհվեց ավելի քան 12 մլն մարդ:
Բոլշեվիկյան Ռուսաստանի այս քաղաքականությունը ուղղակի կաթվածահար վիճակի մեջ գցեց հատկապես արևմտահայությանը: Ռուս-թուրքական ճակատը փլվեց, ռուսական զորքերը սկսեցին հեռանալ ռազմաճակատից: Ստեղծված պայմաններում՝ նոյեմբերի 15-ին  Թիֆլիսում ստեղծվեց Անդրկովկասյան կոմիսարիատ, որն էլ դեկտեմբերի 5-ին Երզնկայում թուրքերի հետ կնքեց զինադադար: Ռուսական զորքերի հեռացումից հետո անհրաժեշտ էր այդ բացը լրացնել՝ քանզի անպաշտպան էր մնում ոչ միայն Արևմտյան Հայաստանը, այլև Անդրկովկասն ընդհանրապես:
Ռուսական զորքերի հեռանալուց հետո՝ ռազմաճակատի մի քանի հարյուր կիլոմետրանոց գիծը պաշտպանում էին հայերը: Բաթումից Արդվին ընկած գիծը պաշտպանում էին վրացական զորքերը: Հաշվի առնելով ուժերի հավասարակշռության խախտումը՝ 1918 թ. հունվարի 30-ին թուրքերը միակողմանի խախտեցին կրակի դադարեցման համաձայնագիրը Անդրկովկասյան կոմիսարիատի հետ:
Մարտի 3-ին կնքվեց «Բրեստ-Լիտովսկի» պայմանագիրը, ըստ որի Բաթումը, Ղարսը, Արդահանը միացվում էին Թուրքիային: Անդրկովկասի Սեյմը չընդունեց այս պայմանագիրրը, որի արդյունքում թուրքական զորքերը մարտին գրավեցին Էրզրումը, իսկ մայիսին՝ Բաթումը:  Անդրկովկասի կառավարությունը սպիտված եղավ ճանաչել «Բրեստ-Լիտովսկի» պայմանները: Սակայն, թուրքական պատվիրակությունը, ուժերի հավասարակշռման խախտման պատճառով որոշեց էլ ավելի կոշտացնել իրենց դիրքորոշումը: Այս հանգամանքը պայմանավորված էր նրանով, որ ապրիլի 27-ին թուրքերն ու գերմանացիները արդեն բաժանել էին Անդրկովկասը՝ իրենց ազդեցության գոտիների: Վրաստանը հայտնվել էր Գերմանիայի ազդեցության գոտու մեջ, իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանը' Թուրքիայի: Թուրքիայի նպատակն էր գրավել Անդրկովկասը, տիրանալ Բաքվի նավթին և վերջնականապես լուծել Հայկական հարցը:
1918 թ. մայիսի 15-ին թուրքերը մտան Ալեքսանդրապոլ, որից հետո թուրքական զորքերի հրամանատարությունը կատարեց զորամասերի վերադասավորում, ստեղծեց 4 զորախումբ, որոնց առջև դրվեցին հստակ խնդիրներ.
-առաջին զորախումբը շարժվեց դեպի Բոլնիս - Խաչեն - Թիֆլիսի ուղղությամբ,
-երկրորդ  զորախումբը գործում էր Դիլիջան - Ղազախ - Ելիզավետոպոլ ուղղությամբ,
-երրորդ և չորրորդ ուղղությունները նպատակ ունեին կարճ ժամկետում գրավել Երևանը և Արարատյան դաշտավայրը, առաջ շարժվելով գրավել Նախիջևանը, Զանգեզուրը և Ղարաբաղով գնալ դեպի Բաքու:
1918 թ. մայիսի 21-ից սկսվեցին մարտերը Երևանի ուղղությամբ, որոնք էլ Սարդարապատում պսակվեցին թուրքական ուժերի պարտությամբ:
Մայիսի վերջում Վրաստանը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը իրենց հռչակեցին որպես անկախ պետություններ: Եթե Վրաստանն ու Ադրբեջանը իրենց պետականությունները հիմնեցին գրեթե ջերմոցային պայմաններում, ապա Հայաստանի պետականության հաստատումը, փաստացի, կասկածի տակ էր դրված: Այն  որոշվեց Սարդարապատի և Բաշ-Ապարանի ճակատամարտերում:
1918 թ. հունիսի 4-ին ստորագրվեց Բաթումի պայմանագիրը, ըստ որի՝ Հայաստանին տրված էր ընդամենը 12 հազար քառ. կմ տարածք: Սա իհարկե հայերի համար անչափ ծանր պայմանագիր էր, սակայն իրական այլընտրանք մեզ համար չկար: Պետք էր ժամանակ շահել: Եվ հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ այդ քաղաքականությունը արդարացված էր:
1917թ. հոկտեմբերյան հեղաշրջումից մինչև 1918թ. մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը ցույց տվեց, որ.
Առաջին. Հայ-թուրքական բանակցությունները շղարշի դեր էին կատարում թուրքական էքսպանսիայի համար արդեն Անդրկովկասում
Երկրորդ. Թուրքերը կարող էին հաշվի նստել միայն համարժեք ուժի հետ, և այդ ուժը փաստացի նրանք առաջին անգամ տեսան 1918թ. մայիսյան Սարդարապատի և Բաշ-Ապարանի ճակատամարտերում,
Երրորդ. 1917թ. փետրվարյան հեղափոխությունից հետո հայերը այս կարճ ժամանակահատվածում, մինչև հոկտեմբերյան հեղաշրջումը, չկարողացան համախմբվել և ստեղծել կանոնավոր բանակ, որը կկարողանար ապահովել կովկասյան ճակատը՝ ռուսների հեռանալուց հետո: Իսկ այդպիսի հնարավորություն հայերն ունեին,
Չորրորդ. 1-ին հանրապետության հիմնադրման գործում մեծ դեր կատարեցին այնպիսի ռազմական գործիչներ, ինչպիսիք են՝ գնդապետ Դանիել Բեկ Փիրումյանը, գեներալ Սիլիկյանը, Դրոն: Իր որոշիչ դերը կատարեց ականավոր պետական գործիչ՝ Արամ Մանուկյանը:

Армяно - турецкие отношения в начале 20-го века.
Совместное заявление МИД Армении и Турции об урегулировании отношений удостоилось бурной реакции в Армении и Диаспоре. И в этом плане думаю, было бы полезно обратиться к армяно - турецким отношениям в начале 20-го века, чтобы не повторить прежних ошибок, потому что, как говорил Сенека, «прежние поколения оставляют нам не готовые решения вопросов, а сами вопросы».
Краткая хроника армяно-турецких отношений 1908 - 1914 г.г.
В 1908 г., 101 год назад, в Османской империи пал режим Адбула Гамида, и к власти пришли младотурки. В 1910-11 г.г. они официально отказались от паносманизма и провозгласили официальной идеологией империи пантюркизм. Решения съезда партии «Единство и прогресс», состоявшегося в октябре - ноябре 1910 -го в Салониках оказались фатальны для нетурецких народов, в особенности - для армян. Вот что заявил один из главных идеологов пантюркизма доктор Назым: «Армяне опасны как гнойный нарыв... Если его вовремя не удалить, это приведет к нашей смерти. Необходимо действовать быстро. Если мы удовлетворимся частичными погромами, как это было в 1909 - м в Адане, то это вместо пользы принесет только вред, потому что этим мы рискуем разбудить те элементы - арабов и курдов, которых мы также намерены убрать с нашего пути. Армянский элемент необходимо вырвать с корнем, чтобы ни один армянин не остался на нашей земле и чтобы имя это было предано забвению...».
Армяне, естественно, чувствовали турецкую опасность, однако уповали в этой ситуации на русских.
В 1912-13 г.г. произошли две балканские войны, и, пользуясь случаем, Католикос Геворг Yобратился к России с просьбой решить армянский вопрос. И с той же просьбой, но уже к Франции и Англии, обратился из Египта Нубар- паша. 26 января 1914 г. Между Россией и Турцией было заключено соглашение, согласно которому Турция должна была провести в Западной Армении реформы. Естественно, что никаких реформ осуществлено не было. осуществлены.
1. Какова была атмосфера в среде западного армянства перед I мировой войной?
Сегодня существует точка зрения, что, мол, не имей армяне российской ориентации, не провоцируй союзники турок - и погромов можно было бы либо избежать, либо они были бы минимальны. Этот подход явно наивен - угроза, нависшая над западным армянством, становилась все более явной, никак не зависящей от ориентации армян. Кстати, влиятельная политическая сила -«Дашнакцутюн» на своем июльском съезде 1914 г. приняла решение быть нейтральной в грядущей русско - турецкой войне. Но это никак не спасло армян от Геноцида.
Выводы.
Перед первой мировой войной надо было не уходить в пассивность или заигрывать с турками, а готовить всенародное восстание. Т.е. пойти по пути, по которому пошли балканские народы. Без опоры на собственные силы, уповая на заступника извне никакой вопрос не мог найти решения. К сожалению, сила, которая могла бы взять на себя эту историческую миссию, так и не образовалась, и главной причиной этого было клерикально - консервативное мышление, присущее подавляющему большинству западных армян. А с этими ценностями человек не бывает способен на борьбу. Такой тип человека способен только мечтать освободиться от турецкого гнета, уповая на русских, англичан или французов, но не на собственные силы. Или прославлять кумовство с турками, пытаясь всячески демонстрировать им свою лояльность, чтобы избежать погрома. Это и есть атмосфера, царящая среди западного армянства в канун Геноцида.
2. Армяно - турецкие отношения с 1914г. до февраля 1917 г.
В августе 1914 - го началась Первая мировая война. Турки, воспользовавшись случаем, наплевали на договор от 26-го января 1914 г., и уже в октябре вступили в войну на стороне Германии против России. Западное армянство надеялось на русских, но у тех не было явной цели освободить Западную Армению от турецкого владычества ради решения армянского вопроса. Главнокомандующий кавказским фронтом почти 60-и летний Великий князь Николай Николаевич, дядя царя, заявил в Тифлисе: «В России нет ни армянских, ни якутских вопросов, а есть только один, русский вопрос». И в решении этого вопроса Великий князь изрядно понаторел. Будучи назначен в преддверии войны Верховным Главнокомандующим всеми сухопутными и морскими силами, 23 августа 1915 уступил должность царю, тоже не отличавшемуся талантом полководца, потому что летом 1915 года русская армия под его мудрым руководством потерпела несколько крупных поражений. После чего и был назначен на Кавказ.
Для России Западная Армения должна была превратиться в территорию, заселенную после войны донским и кубанским казачеством. И потому армянские погромы были выгодны не только для турок, но и в определенном смысле для русских. Об этом косвенно свидетельствует секретное тогда соглашение Сайкса-Пико от 1916 г., по которому западноармянские вилайеты должны были отойти России, без намека на создание там Армянского государства или провинции.
Первое. Не было никакой возможности найти язык с турками, целью которых было уничтожение не только западного армянства, но армянства вообще, Захват Закавказья вообще и бакинской нефти - в частности. Что и показали их последующие действия.
Второе. Западное армянство, за исключением мелких гайдукских, фидаинских отрядов, не надеялось на собственные силы, не стало непокорным народом, а понадеялось на русских, пытаясь найти в них не союзника, а заступника.
Третье. В среде западного армянства не появилось политической силы, которая могла бы поднять народ на борьбу и была бы легитимна для России. Отметим, что «Дашнакцутюн» была для России нелегитимной структурой. Русские, борясь внутри страны со своими революционерами - эсерами, не могли положительно отнестись к революционерам армянским.
Четвертое. Уповать на внешние силы, одновременно отказываясь от опоры на собственные, гибельно. Вне Армении надо было искать союзников, а не заступников. А союзников может приобрести народ, готовый готов к борьбе собственными силами. Борющиеся народы уважают, им помогают, а тех кто, кто пассивно надеется то, что все разрешится само собой, в лучшем случае жалеют, в худшем - громят. Таков жестокий закон природы и человека в ней.
3. Армяно - турецкие отношения с февраля 1917 -го по май 1918 -го.
После февральской революции в России к власти пришли либералы и социалисты. Эти российские перемены положительно отразились на армянах. Русские революционеры не считали дашнаков врагами, тем более, что последние связывали судьбу армянства с новой Россией.
По решению Временного правительства, в Западной Армении были проведены реформы. Было составлено три области - Ван, Эрзрум и Хнус. В результате 150 000 армянских беженцев смогли вернуть в свои дома.
Летом 1917 -го армянские организации попросили Временное правительство организовать солдат и офицеров - армян, служащих в русской армии, в армянские части. Тогда армян служило в русской армии около 120 тысяч. Эти части могли стать важнейшим фактором освобождения всей Западной Армении и восстановления армянской государственности. В 1917 г. на кавказском фронте было организовано 6 армянских полков.
Февральская революция предоставила армянам широкие возможности для развития. 2-11 мая был проведен I съезд западных армян, в котором участвовали политические партии, военные и др. Почетным председателем был избран военачальник Андраник.
I мировая война шла к завершению. Поражение Германии и Турции было не за горами, и казалось, что за ними последует новый этап освобождения армян. Но, увы...
В октябре 1917 г. произошел большевистский переворот. К власти пришел нелегитимный режим не только для Антанты, но и для русского народа. Выборы в Учредительное собрание подтвердили нелигимность большевистской власти - они получили всего 25% мест, 15% отошли либералам и 60% - социал - революционерам. Неудивительно, что большевики для компенсации недостатка легитимности пошли на союз с врагами России - Германией и Турцией. Это было беспрецедентное национальное предательство, когда политическая сила ради собственных интересов жертвует национально - государственными. Лозунгом предательства было «Превратим войну империалистическую в войну гражданскую». Напомним, что в спровоцированной большевиками гражданской войне погибло 12 миллионов человек.
Эта политика большевистской России буквально парализовала западное армянство. Русские войска стали покидать фронт, и он рухнул. В этих условиях 15 ноября в Тифлиисе был создан Закавказский комиссариат, и 5-го декабря в Ерзнка был заключено перемирие с турками. После ухода русских войск необходимо было заполнить брешь, потому что незащищенной стала не только Западная Армения, но и все Закавказье.
После ухода русских войск фронт протяженностью в несколько сот километров держали армяне. Линию Батум - Артвин - грузинские войска. В условиях ослабшей обороны 30 -го января 1918 -го турки нарушили соглашение о перемирии.
3-го марта был заключен Брест - Литовский мир, по которому Батум, Карс и Ардаган отошли Турции. Закавказский сейм отклонил этот договор, и в результате в марте же турецкие войска захватили Эрзрум, а в мае - Батум. Сейм вынужденно признал условия Брест-литовского мира, но турецкая делегация решила ужесточить свою позицию, тем более, что 27 апреля Турция и Германия уже разделили Закавказье на свои сферы влияния. Грузия попала в сферу влияния Германии, а Армения и Азербайджан - Турции. Целью Турции было захватить Закавказье вместе с бакинской нефтью и окончательно решить армянский вопрос.
15 мая 1918 г. турки вошли в Александрополь, после чего турецкое командование совершило перегруппировку войск, создав 4 войсковые группы, поставив перед ними конкретные задачи. Первая группа войск двинулась в направлении Болнис - Хачен - Тифлис. Вторая - в направлении Дилижан - Казах - Елизаветполь. Перед третьей и четвертой была поставлена задача в короткие сроки овладеть Ереваном и Араратской долиной, потом - Нахиджеваном, Карабахом и Елизаветполем, откуда открывался путь на Баку. 21 мая 1918 -го начались бои на ереванском направлении, которые завершились поражением турок у Сардарапата.
В конце мая Грузия, Азербайджан и Армения провозгласили себя независимыми. И если Грузия и Азербайджан обрели независимость почти в парниковых условиях, то утверждение армянской государственности находилось под большим вопросом. Она была обретена в Сардарапатском и Баш-Апаранском сражениях.
4 июня 1918 г. был подписан Батумский договор, по которому Армении было предоставлено всего 12 000 кв.км территории. Это был, безусловно, крайне тяжелый договор, но реальной альтернативы ему не было. Нужно было выиграть время. И дальнейшие события показали, что этот расчет оказался верным.
Первое. Армяно-турецкие переговоры служили всего лишь завесой турецкой экспансии в Закавказье.
Второе. Турки могли посчитаться только с равной себе силой, и эту силу они впервые увидели в Сардарапатском и Баш-апаранском сражениях.
Третье. В короткий период между двумя русскими революциями армяне не смогли сплотиться и создать регулярную армию, которая смогла бы стабилизировать кавказский фронт после ухода русских. А такая возможность была.
Четвертое. В создании Первой республики большую роль сыграли военачальники Даниел Бек Пирумов, генерал Силикян, Дро (Драстамат Канаян). Свою решающую роль сыграл выдающийся государственный деятель Арам Манукян.