Կայծակի պատճառով է հայկական ատոմայականը վթարային կանգառի ռեժիմով անջատվել է էներգահամակարգից
Օգոստոսի 30-ին` ժամը 22։55-ի սահմաններում, Հայկական ատոմայականը վթարային կանգառի ռեժիմով անջատվել է էներգահամակարգից։ Հայտնում են ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից:
Կանգի պատճառ է հանդիսացել կայծակի հարվածը, որի հետևանքով կայանի անտանգության համակարգերը կայանը բերել են անվտանգ կանգառի ռեժիմի։
Տվյալ պահին անձնակազմը զբաղված է կայանի վերաթողարկման աշխատանքներով։
Ավելի վաղ ՀԷՑ-ից հայտնել էին, որ ժամը 21:54-ին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի՝ էլեկտրաէներգետիկ համակարգից դուրս գալու պատճառով վթարային անջատվել է «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը պատկանող «Շահումյան 2» ենթակայանի ավտոմատիկան։

30 августа около 22:55 Армянская АЭС была отключена от энергосистемы страны. Об этом сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур Армении.
Причиной остановки стал удар молнии, в результате чего системы безопасности станции перевели станцию в режим безопасной остановки. В настоящий момент коллектив АЭС занят перезапуском станции.
Ранее сообщалось, что 30 августа в 21:54 в связи с выводом Армянской АЭС из энергосистемы была отключена автоматика подстанции «Шаумян-2», принадлежащей компании «Высоковольтные электрические сети».
Названа причина остановки Армянской АЭС