ՀՀ իշխանությունները պատրաստակամորեն զիջումների են գնում Բաքվին. Գլեբ Կուզնեցով (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Գլեբ Կուզնեցովը Alpha News-ի ուղիղ եթերում մեկնաբանել է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հավանականությունը, ինչը կարող է վատթարացնել Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունները, ինչպես նաև իրավիճակը հայ-ռուսական հարաբերություններում:
Փորձագետի կարծիքով՝ հայկական իշխանությունները պատրաստակամորեն զիջումների են գնում Բաքվին, ուստի չի բացառվում, որ խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել:
«Ես դա գնահատում եմ պարզապես որպես հերթական լուր այն մասին, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ մոտ է խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։ Թե ինչ է կատարվում այնտեղ իրականում, դժվար է ասել, բայց այժմ, հնարավոր է, իսկապես կա խաղաղության պայմանագրի կնքման հնարավորությունների պատուհան։ Ալիևը (Ադրբեջանի նախագահ) վերահաստատել է իր բոլոր իշխանական լիազորություններն՝ ընտրվելով որպես նախագահ և ընտրելով իրեն լիովին վերահսկելի խորհրդարան: Ադրբեջանում 2024-ի նոյեմբերին կանցկացվի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը (COP29) և այդ պատճառով նրանք ցանկանում են ինչ-որ դրական նոտայով շրջել Հայաստանի հետ հարաբերությունների էջը։ Հայաստանի իշխանությունները նույնպես շահագրգռված են, որ պայմանագիրը վերջապես ստորագրվի։
Բազմիցս ընդգծվում է, որ Հայաստանում Ադրբեջանի նկատմամբ ոչ մի տարածքային պահանջ չի կարող լինել, հայկական իշխանությունները պատրաստակամորեն զիջումների են գնում Բաքվին բոլոր տեսակի մանր հարցերում և չեն բարձրացնում այնպիսի հիմնական հարցեր, ինչպիսիք են ռազմագերիները։ Այնպես որ չի բացառվում, որ հենց հիմա, հաշվի առնելով բոլոր կողմերի գլոբալ շահագրգռվածությունը, այդ պայմանագիրը կարող է ստորագրվել»,-ասել է Կուզնեցովը։
Ինչ վերաբերում է Իրանի այն հայտարարությանը, թե Իրանը կողմ է տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սակայն դեմ է միջազգային սահմանների ցանկացած փոփոխությանը, քաղաքագետը նշել է, որ Հայաստանի և Արևմուտքի միջև չակերտավոր սիրավեպը կարող է վատթարացնել Հայաստանի հարաբերությունները Իրանի հետ:
«Իրանն այդպես է արտահայտվել հայ-ադրբեջանական վերաբերյալ ոչ մեկ անգամ, ոչ երկու, ոչ տասը և նույնիսկ ոչ հարյուր անգամ։ Իրանը հիշեցնում է, որ չլինելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության լիարժեք միջազգային երաշխավոր, այդուհանդերձ կարծում է, որ այդ տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվի։ Ընդ որում, ես մտավախություն եմ հայտնում, որ Հայաստանի և Արևմուտքի միջև չակերտավոր սկսվող այս սիրավեպը կարող է վանել և ինչ-որ կերպ վատթարացնել Հայաստանի հարաբերություններն Իրանի հետ, որովհետեւ Իրանի հանդեպ արևմտյան երկրների ատելությունը հայտնի է, և ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ցանկացած բարելավում անխուսափելիորեն պայմանավորված կլինի հակաիրանական հռետորաբանությամբ և հակաիրանական քայլերով»,-նշել է Կուզնեցովը։
Խոսելով Բաքվի կողմից շարունակվող ապատեղեկատվության մասին, թե իբր Հայաստանի զինված ուժերը կրակ են բացում ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, փորձագետն ասել է, որ դա ադրբեջանական քարոզչության ավանդական գործիք է:
«Սա ադրբեջանական քարոզչության ավանդական գործիք է՝ իր հետագա ագրեսիվ գործողությունները բացատրելու համար։ Բայց նորից եմ կարծում, որ այս տարին հանգիստ կանցնի, որովհետև Ադրբեջանում պետք է անցնի COP29-ը, և նրանք ունեն իրենց բնապահպանական միջոցառումը գեղեցիկ անցկացնելու գերխնդիր, որտեղ պետք է Ադրբեջանը ցուցադրվի որպես ցուցափեղկ: Ուստի դժվար թե Ալիևը ցանկանա փչացնել այդ միջոցառումը մարտական գործողություններով։ Այլ բան է, որ հայերին լարվածության մեջ պահելն Ալիևի սիրելի քաղաքականությունն է, և շատ, ցավոք, ավանդական այս տարածաշրջանի համար»,-ասել է Կուզնեցովը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ Փաշինյանը փորձում է բազմավեկտոր քաղաքականություն վարել, բայց կարևոր է այս պատմության մեջ չխաղալ:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վերջին տարիներին լավագույն ժամանակները չեն ապրում, բայց ինձ թվում է, որ դրանք այս ոչ լավագույն ժամանակներում կայունացել են։ Այսինքն՝ ինչ-որ կտրուկ քայլեր ո՛չ մի կողմից, ո՛չ մյուս կողմից չկան։ Փաշինյանը փորձում է բազմավեկտոր քաղաքականություն վարել, միանգամից շատ խաղատախտակների վրա խաղալ, դուր է գալիս միաժամանակ և՛ Բրյուսելին, և՛ Վաշինգտոնին, և՛ Մոսկվային, և՛ Թեհրանին, և ընդհանրապես բոլորին։ Սա բավական տրամաբանական և հասկանալի միջազգային հարաբերությունների ռազմավարություն է նման ծանր աշխարհաքաղաքական իրավիճակում գտնվող երկրի համար»,-եզրափակել է Կուզնեցովը։

Армянские власти охотно идут на уступки Баку – Глеб Кузнецов (видео)
Российский политолог Глеб Кузнецов в прямом эфире «Alpha News» прокомментировал вероятность подписания мирного соглашения между Ереваном и Баку, и что может ухудшить отношения Армении и Ирана, а также ситуацию в армяно-российских отношениях.
«Я это расцениваю просто как очередную новость о том, что Армения с Азербайджаном близки к заключению мирного договора. Что там происходит на самом деле, сложно сказать, но сейчас, возможно действительно существует окно возможностей для заключения мирного договора. Алиев подтвердил все свои властные полномочия, выбравшись как президент и избрав полностью подконтрольный себе парламент. В ноябре 2024 года в Азербайджане пройдет конференция ООН COP29 по изменению климата и поэтому им хочется перевернуть страницу отношений с Арменией на какой-то позитивной ноте. Армянские власти тоже заинтересованы в том, чтобы договор, наконец, был подписан. Неоднократно подчеркивается, что у Армении никаких территориальных претензий к Азербайджану быть не может, армянские власти охотно идут на уступки Баку по всяким мелким вопросам и не поднимают крупные вопросы, например вокруг военнопленных, так что не исключено, что именно сейчас, учитывая глобальную заинтересованность всех сторон, этот договор может быть подписан», – сказал Кузнецов.
Что касается заявления Ирана о том, что он поддерживает разблокировку транспортных коммуникаций в регионе, но при этом против любых изменений международных границ, политолог сказал, что начинающийся в кавычках роман Армении с Западом может ухудшить ее отношения с Ираном.
«Это просто ритуальное заявление. Иран так высказывался относительно армяно-азербайджанских историй ни раз, ни два, ни десять, и даже не сто раз. Иран напоминает, что, не являясь в полной степени международным гарантом территориальной целостности Армении, у него есть мнение, что эта территориальная целостность должна быть сохранена. При этом я выражаю опасения, что этот начинающийся в кавычках роман Армении с Западом может оттолкнуть и как-то ухудшить ее отношения с Ираном, потому что ненависть западных стран к Ирану общеизвестна, и очевидно, что любое улучшение отношений с США и ЕС неизбежно будет обусловлено антииранской риторикой и антииранскими шагами», – отметил Кузнецов.
Говоря о продолжающейся дезинформации со стороны Баку вокруг того, что якобы ВС Армении открывают огонь в направлении азербайджанских позиций, эксперт отметил, что это традиционный инструмент азербайджанской пропаганды.
«Это традиционный инструмент азербайджанской пропаганды для того, чтобы объяснять свои дальнейшие агрессивные действия. Но опять же я думаю, что этот год пройдет спокойно, потому что в Азербайджане должен пройти COP29 и у них есть сверхзадача красиво провести свое экологическое мероприятие, на котором нужно будет показывать Азербайджан в качестве витрины. Поэтому вряд ли Алиев захочет омрачать это мероприятие боевыми действиями. Другое дело, что держать армян в напряжении, это любимая политика Алиева, и весьма традиционная для этого региона», – сказал Кузнецов.
По словам политолога, Пашинян пытается вести многовекторную политику, но важно не заиграться в этой истории.
«Отношения Армении и России в последние годы переживают не самые лучшие времена, но мне кажется, что в этих не самых лучших временах они стабилизировались. То есть, нет каких-то резких шагов ни с одной, ни с другой стороны. Пашинян пытается вести многовекторную политику, играть сразу на многих досках, нравится одновременно и Брюсселю, и Вашингтону, и Москве, и Тегерану, и вообще всем. Это достаточно логичная и понятная стратегия международных отношений для страны в такой тяжелой геополитической ситуации», – подытожил Кузнецов.