Սերժ Սարգսյանի հեռացման մեխանիկան
ՀԱԿ հանրահավաքում Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ունեցած ելույթը վերջնականապես հունից հանել է նախագահական նստավայրի «ժելեոտած մազերով» սուբյեկտներին՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, իհարկե։ Սրանք այն աստիճանի են հոգեխանգարմունքի մեջ հայտնվել, որ արդեն կրակում են իրենց ունեցած վերջին փափմուշտները՝ «փուռը» տալով հանրության լայն շրջանակների համար դեռևս չբացահայտված ականներին։
Բանն այն է, որ ՀԱԿ առաջնորդի քաղաքական գնահատականների և ուղերձների ֆոնին կրկին «հավաստի» լուրեր են տարածվում այն մասին, թե իբր Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ համատեղ ցուցակով է մասնակցելու գալիք խորհրդարանական ընտրություններին, ու իբր Ծառուկյանի կռիվն ընդամենը այդ միասնական ցուցակում ոչ թե Սերժ Սարգսյանից ու Տիգրան Սարգսյանից հետո երրորդը, այլ Ս. Սարգսյանից հետո երկրորդը լինելու թեմայով է։ Սա այն դեպքն է, երբ տեղին է ասել՝ հավը երազում կորեկ է տեսնում. երիտսերժականները ցանկալին իրականության տեղ են հրամցրել։ Դա այնքան անհավանական է, որքան որ անհավանական է Գագիկ Ծառուկյանի՝ քաղաքական ու ֆիզիկական ինքնասպանության գնալը։
Իրականությունն այն է, որ Սերժ Սարգսյանի հետ միևնույն ցուցակում հայտնվելու ճիշտ հակառակ բնույթի կռիվ կա. մարդիկ խուսափում են հայտնվել նրա ցուցակում, քանզի հասկանում են, որ խորտակվող նավակում մնալն ամենևին էլ խելամիտ որոշում չէ։
Հեռու չէ այն օրը, երբ, պատկերավոր ասած, անգամ քարտուղարուհու մակարդակով են խուսափելու Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների հետ շփվելուց, էլ ուր մնաց, թե Ծառուկյանը պայքարի ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակի երկրորդ–երրորդ տեղի համար։
Հիմա հարց կարող է առաջանալ, թե ինչո՞ւ են նմանատիպ «մուտիլովկաները» տարածվում։ Պատասխանը շատ պարզ է. փորձ է արվում Տեր–Պետրոսյանին ցույց տալ, թե ինքը սխալ է անում, երբ չի բացառում ԲՀԿ–ի հետ Սարգսյանին հեռացնելու հարցով համագործակցելու հնարավորությունը։ «ԲՀԿ–ն Սերժի հետ է, ի՞նչ համագործակցության մասին է խոսքը»,– Սերժ Սարգսյանի դեմ տրամադրվածի կեղծ պաթոսով լսել են տալիս ՀԱԿ առաջնորդին։ Բայց դե ժողովրդական մի հին խոսք կա՝ գողինն  ու անբարոյականինը 40 օր է։ Այսինքն՝ ամեն ինչ ջրի երես դուրս կգա շատ շուտով, և շատերը կտեսնեն, թե ով է առաջիկայում դհոլի ֆունկցիան կատարելու, իսկ ով՝ ԱԽՔ–ի։
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ–ի տերպետրոսյանական թևի ու ԲՀԿ–ի հնարավոր համագործակցությանը, ապա շարքերի մակարդակով դա արդեն տեղի է ունեցել Իջևանի ընտրությունների ժամանակ։ Ինչպես հայտնի է, այդ մասին գոհունակնությամբ նշեց Տեր–Պետրոսյանը նույն ելույթում։ Ասել է թե՝ խոսքը միասնական ցուցակով ընտրություններին մասնակցելու մասին չէ, այլ համատեղ ուժերով «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսը կյանքի կոչելու մասին է։
Ավելորդ չէ նշելը, որ վերը նշված կարգախոսի իրականացման հարցում պետք է համատեղ գործեն բոլոր այն ուժերը, ովքեր դուրս են սերժսարգսյանական նեղ շրջապատից։ Դա կարող է տեղի ունենալ առանձին շարքերով ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու ձևով, բայց գլխավորն այն է, որ միասնական դիրքորոշում լինի մեկ հարցում, այն է՝ տեղական մակարդակով պայքարել ոչսերժական թեկնածուի օգտին, իսկ համապետական մակարդակով՝ Սերժ Սարգսյանի դեմ։ Եթե կլինեն ուժեր, որոնք, կասկածելի վարքագիծ կդրսևորեն այս հարցում, կվերածվեն հաճախորդի ու կբռնեն գեղամյանացման ինքնաոչնչացնող ուղին։ Մեր խնդիրն այդ դեպքում կլինի նորաթուխ գեղամյաններին այնպիսի օրը գցելը, որ, ժողովրդական խոսքով ասած, շունն անգամ ձեռքներից հաց չվերցնի։ Հավատացե՛ք, «7 օրը» դա կանի առանձնակի դաժանությամբ և իրեն հատուկ ոճով։
«7 օրն» ամեն ինչ կանի նաև, որ Սերժ Սարգսյանը չվերարտադրվի, իսկ հետագայում մասնակից կդառնա Նոր Հայաստանի ձևավորմանը և ազգային–դեմոկրատական թավշյա հեղափոխության իրականացմանը։

Механика избавления от Сержа Саргсяна
Выступление Левона Тер-Петросяна на митинге Армянского национального конгресса окончательно вывело из себя «гелеволосых» представителей президентской резиденции и, конечно, самого Сержа Саргсяна. Они до такой степени впали в психоз, что уже стреляют своими последними патронами, выдавая еще не раскрытые для широких кругов общества «мины».
Дело в том, что на фоне политических оценок и мессиджей лидера АНК снова распространяются «достоверные» сведения о том, что якобы возглавляемая Гагиком Царукяном партия «Процветающая Армения» будет участвовать на предстоящих парламентских выборах единым списком с РПА и будто бы Царукян борется всего лишь за то, чтобы в этом едином списке быть не третьим после Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна, а вторым после Сержа Саргсяна. Здесь уместно вспомнить пословицу про голодную курицу, которой всё время снится просо: младосержевцы выдают желаемое за действительное. Это настолько же невероятно, как невероятно политическое и физическое самоубийство Гагика Царукяна.
Действительность в том, что идет борьба за то, чтобы не оказаться в одном списке с Сержем Саргсяном, поскольку люди понимают, что оставаться на тонущем корабле не является разумным решением.
Не далек тот день, когда, образно говоря, будут избегать контактов с Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном даже на уровне секретарш, куда уж там до того, чтобы Царукян боролся за второе-третье место в едином списке с РПА.
Сейчас может возникнуть вопрос о причинах распространения подобных «уток». Ответ очень прост: делается попытка показать Тер-Петросяну, что он ошибается, когда не исключает возможность сотрудничества с ППА в вопросе выдворения Саргсяна с политического поля.  «ППА вместе с Сержем! О каком сотрудничестве речь?»,– с лживым пафосом противников Саргсяна посылают мессидж лидеру АНК. Но, как говорится, всё тайное становится явным. То есть, очень скоро многие увидят, кто будет выполнять функцию Гегамяна, а кто – Багдасаряна.
Что касается возможного сотрудничества между тер-петросяновским крылом АНК и ППА, то на уровне сторонников это уже произошло во время выборов мэра Иджевана. Как известно, данное обстоятельство с удовлетворением отметил Тер-Петросян во время того же выступления. Иначе говоря, речь не об участии на выборах единым списком, а о совместном претворении в жизнь лозунга «Вперед к бессержевской Армении!».
Нелишне добавить, что в вопросе воплощения в жизнь вышеуказанного лозунга  должны сотрудничать все те силы, которые находятся вне узкого сержсаргсяновского окружения. Это может произойти на уровне отдельных рядов в виде участия в парламентских выборах, но главное то, чтобы была единая позиция по одному вопросу, а именно – на местном уровне бороться на пользу несержевской кандидатуры, а на общегосударственном уровне – против Сержа Саргсяна. Если будут силы, которые продемонстрирую в данном вопросе подозрительное поведение, превратятся в «клиентов» и изберут самоуничтожающий путь гегамянизации, то нашей задачей в таком случае станет доведение новоиспеченных гегамянов до того, чтобы, говоря народным языком, даже собака на одном гектаре не села с ними рядом. Будьте уверены, что «7or» сделает это с особой жестокостью и в свойственном ему стиле.
«7or» сделает всё и для того, чтобы Серж Саргсян не воспроизвел свою власть, а затем станет участником формирования Новой Армении и осуществления бархатной национально-демократической революции.