Ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տվել են մինչև 7 զոհ և վիրավոր
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 270 անգամ: Ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ղարաբաղյան դիրքերի ուղղությամբ արձակել են ավելի քան 1500 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել հատկապես նոյեմբերի 20-ին, 22-ին և 23-ին, որոնց ընթացքում բացի ավտոմատ զինատեսակներից, հակառակորդը բավականին մեծ հաճախականությամբ կիրառել է նաև հեռահար դիպուկահարային հրացաններ: Անցած 7 օրերի ընթացքում, միայն "СВД", "Սև նետ" և "Իստիգլալ"   դիպուկահար հրացաններից, ադրբեջանական կողմն արձակել է մոտ 250 թիրախային կրակոց:
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից շփման գծի ողջ երկարությամբ ծավալած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն չի հարգում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջազգային ջանքերը, այլև նպատակային քայլեր է ձեռնարկում շփման գծում լարվածությունը խորացնելու ուղղությամբ: Հանգամանք, որը ղարաբաղյան կողմին ստիպում է իր ընթացիկ և հետագա գործողություններում լինել ավելի կոշտ, իսկ պատասխաններում` համարժեք:
Հարկ է ընդգծել, որ միայն անցած շաբաթվա ընթացքում, ի պատասխան նոյեմբերի 19-ին և 20-ին առաջնային գծում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների արդյունքում ՊԲ-ի կրած երկու զինվորի կորստի, հայկական կողմը, ինչպես և նախապես զգուշացրել էր, դիմել է պատժիչ գործողությունների: Ըստ ՊԲ հետախուզության տվյալների, նոյեմբերի 20-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում  ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկած կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել են մինչև 7 զոհ և վիրավոր:
Ակնհայտ է, որ ներքաղաքական և ներհասարակական ընդվզումներից երկիրն ու սեփական զինուժը զերծ պահելու համար, պաշտոնական Բաքուն ձեռնպահ է մնում վերոնշյալ փաստերը հրապարակավ ներկայացնելուց: Սակայն ըստ հավաստի աղբյուրների, տվյալ երկրի իշխանությունները կատարվածի շուրջ պաշտպանության նախարարությունից պահանջում են կոնկրետ պարզաբանումներ և բացատրություններ:

За минувшую неделю убиты и ранены 7 военнослужащих Азербайджана – АО НКР
Согласно оперативным данным Армии обороны НКР, азербайджанская сторона за минувшую неделю около 270 раз нарушила режим прекращения огня на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. Азербайджанские военнослужащие произвели по позициям АО НКР более 1500 выстрелов. Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы 20, 22 и 23 ноября: кроме автоматического оружия, противник осуществлял выстрелы из дальнобойных снайперских винтовок. Лишь из винтовок "СВД", "Черная стрела" и "Истиглал" было произведено 250 выстрелов.
"Действия азербайджанских ВС по всей линии соприкосновения в очередной раз свидетельствуют о том, что официальный Баку не только не уважает усилия международного сообщества по мирному разрешению конфликта, но специально увеличивает напряжение на линии соприкосновения. Данный факт заставляет армянскую сторону быть более жесткой в ответных действиях.
Стоит отметить, что лишь за последнюю неделю, в ответ на наступительные действия противника, армянская сторона, как заранее и предупреждала, предприняла ряд карательных мер. По данным разведки АО НКР, в период 20-25 ноября азербайджанская сторона в результате предпринятых армянскими силами предупреждающих действий понесла потери, а именно имела 7 жертв и раненых.
Очевидно, что стараясь избежать внутриполитических и внутриобщественных протестов, официальный Баку воздерживается от публичного представления указанных фактов. Однако, согласно достоверным источникам, власти данной страны требуют от Министерства обороны конкретных разъяснений и объяснений насчет случившегося",- говорится в сообщении.