Պուտինն ու Օվերչուկը հաստատեցին՝ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը «կենդանի» է, իսկ Արցախի թեման փակված չէ (տեսանյութ)
(Սակայն առանց Հայաստանի ջանքերի «հնարավորությունների պատուհանը» չի բացվելու)
«Քաղաքականության մեջ պատահականություններ հաճախ են լինում, բայց դժվար է հավատալ, որ այն իրավիճակում, երբ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի վերջին հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել այս տարվա ապրիլին, «բոլորովին պատահական է», որ նոր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի Հայաստան այցից մեկ օր առաջ (Փաշինյանն ու Բլինքենը զանգահարել են սեպտեմբերի 12-ին, իսկ Օվերչուկը ժամանել է սեպտեմբերի 13-ին)։
Զարմանալի չի լինի, եթե հետագայում պարզվի, որ Բլինքենը Օվերչուկից առաջ է իմացել Երևանի և Մոսկվայի միջև առաջիկա բանակցությունների թեմայի մասին։ Համաձայնեք ՝ ինքնիշխանության շատ յուրօրինակ մեկնաբանություն Նիկոլ Փաշինյանից․..
Ինչ վերաբերում է Օվերչուկի այցի էությանը, ապա լրագրողների հետ զրույցում ՌԴ փոխվարչապետը կրկին նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է հաղորդակցության ապաշրջափակում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների շրջանակում։ «Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է միանալ այս գործընթացին և պատրաստ է օգնել այստեղ՝ հիմնվելով Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավասության սկզբունքների վրա»,-նշել է նա։
Սրան գումարվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ամառվա վերջին Բաքվում արված հայտարարությունները, երբ Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում ՌԴ նախագահն ասաց, որ Մոսկվան ուրախ կլինի, եթե կարողանա ինչ-որ բան անել Ղարաբաղի վերաբերյալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համատեքստում և պարզ կդառնա, որ ԼՂՀ թեման Ռուսաստանի Դաշնության համար փակված չէ, իսկ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը շարունակում է մնալ արդիական և համակարգային՝ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում։ Հասկանալի է նաև, որ առանց Երևանի նախաձեռնության չի կարող լուծվել ոչ՛ ինքնիշխանության պահպանման շրջանակներում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ոչ՛ էլ ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդար լուծման թեման։
Ի դեպ, անդրադառնալով հաղորդակցություններին. նորից ընդգծենք, որ հաղորդակցությունների բացումը, Հայաստանի ինքնիշխանության ամբողջական պահպանմամբ հանդերձ, կրկին ասվել է հենց 2020 թվականի հայտարարության համատեքստում։
Եվ ահա անձամբ Նիկոլ Փաշինյանին հարց է առաջանում՝ արդյոք նա ուզում է պահպանել ինքնիշխանությունը, չէ որ նա հրաժարվում է իրականացնել նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը։ Կարո՞ղ է հիմնավոր կասկած լինել առ այն, որ ՀՀ իշխանությունները դեմ չեն կոմունիկացիաների նկատմամբ ինքնիշխանության կորստին։ Ըստ երևույթին, միայն ներքաղաքական նկատառումներից և Արևմուտքից անձնական անվտանգության և իշխանության պահպանման երաշխիքներ ստանալու ցանկությունից ելնելով, նրանք ցանկանում են հաղորդակցությունների վերահսկողությունը տալ աշխարհաքաղաքական այն խաղացողին, որին իրենք տեսնում են որպես իրենց անձնական անվտանգության երաշխավոր։ Սա կարող է լինել Վաշինգտոնը, Լոնդոնը, Բրյուսելը, և նույնիսկ Անկարան և Բաքուն…
Օվերչուկի այցը ևս մեկ կարևոր ասպեկտ ունի. հիշեք, թե ինչպես ամիսներ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց, որ ՌԴ իշխանությունում նա շփվում է նախագահի, վարչապետի, արտգործնախարարի հետ, իսկ Մարիա Զախարովան իր մակարդակը չէ։ Օվերչուկի այցը վկայում է, որ պաշտոնական Մոսկվան փոխվարչապետի մակարդակից չի բարձրացնում Ռուսաստանի իշխանությունների հետ քաղաքական շփումների մակարդակը Հայաստանի իշխանությունների համար։ Շատ խոսուն վկայություն, թե ինչպես է Մոսկվան վերաբերվում ՀՀ գործող իշխանություններին…
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կրկին անդրադարձավ հայ ժողովրդի առաջ իբր կանգնած երկընտրանքի թեմային՝ ապրել պատմական Հայաստանի համար, թե՞ իրական Հայաստանում բավարարվել կուշտ փորով։ Մի կողմ թողնենք, որ Փաշինյանը կրկին օգտագործեց «ֆորպոստ» տերմինը՝ ակնարկելով, որ Մոսկվան իր վարչապետությունից առաջ Հայաստանը դարձրել էր իր ցատկահարթակը Կովկասում, և միայն նշենք, որ Արցախի առկայությունը՝ որպես պատմական Հայաստանի մաս, ֆիզիկական պատնեշ էր ապահովում ադրբեջանական զորքերի առջև, որպեսզի նրանք չկարողանան կազմալուծել իրական Հայաստանը…

Путин и Оверчук подтвердили: документ от 9 ноября жив, а тема Арцаха не закрыта – Бениамин Матевосян (видео)
(Однако без Армении «окно возможностей» не будет открыто)
Случайности в политике встречаются нередко, однако сложно поверить, что в ситуации, когда последний телефонный разговор Никола Пашиняна и госсекретаря США Энтони Блинкена состоялся в апреле текущего года, «совершенно случайно» новый телефонный разговор политиков происходит за день до визита в Армению российского вице-премьера Алексея Оверчука. Пашинян и Блинкен созвонились 12 сентября, а Оверчук прилетел 13 сентября. Будет неудивительно, если в будущем выяснится, что Блинкен раньше Оверчука знал о предстоящем предмете переговоров Еревана и Москвы. Согласитесь, очень своеобразная трактовка суверенитета от Никола Пашиняна…
Что же касается сути визита Оверчука, то в общении с журналистами российский вице-премьер вновь отметил, что коммуникации между Арменией и Азербайджаном возможно открыть в рамках договоренностей от 9 ноября 2020 года. «Россия готова всегда подключиться к этому процессу и готова здесь помогать, исходя из принципов суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Армении», – отметил он.
Добавьте к этому заявлению российского чиновника и заявления президента РФ Владимира Путина, сделанные в конце лета в Баку, когда в общении с Ильхамом Алиевым президент РФ заявил, что Москва была бы рада, если бы могла что-то сделать для подписания мирного договора по Карабаху, и станет ясно, что для РФ тема НКР не закрыта, а документ от 9 ноября продолжает оставаться актуальным и системообразующим в контексте событий в нашем регионе. Ясно однако и то, что без инициативы, исходящей от Еревана, ни тема разблокирования коммуникаций в рамках сохранения суверенитета, ни тема справедливого решения Карабахской проблемы не могут быть решены.
Кстати, про коммуникации: вновь подчеркнем, что об открытии коммуникаций, причем, при полном сохранении суверенитета Армении, вновь было сказано именно в контексте заявления 2020 года.
И тут уже вопрос лично Пашиняну: а хочет ли он сохранения суверенитета, ведь он отказывается от реализации документа от 9 ноября? Может ли иметь право на существование обоснованное сомнение по поводу того, что власти РА не против потери суверенитета над коммуникациями? По всей видимости, они, лишь исходя из внутриполитических соображений и желания получить гарантии личной безопасности и сохранения власти, хотят отдать контроль над коммуникацией тому геополитическому игроку, коего видят своим собственным гарантом. Это может быть и Вашингтон, и Лондон, и Брюссель, и даже Анкара с Баку…
У визита Оверчука есть еще один важный аспект: помните, как месяцами ранее Пашинян с трибуны НС заявлял о том, что в российской власти он общается с президентом, премьером, главой МИД, а Мария Захарова не его уровень? Визит же Оверчука доказывает, что уровень политических контактов с российским руководством для армянских властей официальная Москва не поднимает с уровня вице-премьера. Весьма красноречивое свидетельство того, как в Москве относятся к действующим властям…