Ալիևը Վաշինգտոնին կոչ է անում ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա (տեսանյութ)
Նախօրեին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և վերահաստատել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության կարևորությունը։ Պետդեպի հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ պետքարտուղարը ողջունել է կողմերի միջև վերջին առաջընթացը, այդ թվում՝ սահմանների սահմանազատման կարգավորման համաձայնագիրը։
Ալիևի և Բլինքենի զրույցի մասին ավելի մանրամասն տեղեկանում ենք պաշտոնական Բաքվի հեռախոսազրույցից։ Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ Ալիևն ընդգծել է «Հայաստանի սահմանադրության և այլ օրենսդրական ակտերի մեջ Ադրբեջանի «նկատմամբ տարածքային պահանջներին վերջ տալու», ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և հարակից բոլոր կառույցների գործունեության դադարեցման անհրաժեշտությունը:
Ադրբեջանական կողմի հայտարարությունը նշանակում է, որ Ալիևը Հայաստանին վերաբերող պահանջների մի ամբողջ փաթեթի իրականացումը տեսնում է որպես Բաքվի՝ արևմտյան հարթակում բանակցային սեղան վերադառնալու պայման։ Այս հայտարարությունը կարելի է ընկալել նաև որպես ապացույց, որ Ալիևը կոչ է անում Վաշինգտոնին ճնշում գործադրել Հայաստանի նկատմամբ։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Մեթյու Միլլերը հաստատել է՝ Վաշինգտոնը հնարավորություններ է փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում հրավիրելու համար, կարելի է ենթադրել, որ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու Ալիևի պահանջն իրոք կարող է իրականացվել Միացյալ Նահանգների կողմից։
Սա իր հերթին նշանակում է, որ ՀՀ իշխանությունների աշխարհաքաղաքական հաշվարկը կրկին սխալ էր.
1. Մի շարք իրադարձություններ, հայտարարություններ և բացահայտված փաստեր ապացուցում են, որ Հայաստանի՝ ռուսական բանակցային հարթակում բանակցություններ վարելուց հրաժարվելը նպատակ ուներ սաբոտաժի ենթարկել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի, հատկապես 9-րդ կետի կատարումը։ Սակայն ոչ Մոսկվան, ոչ Բաքուն չհրաժարվեցին թղթի վրա արձանագրված դրույթներից։ Ավելին, Անդրկովկասի ողջ անվտանգության ճարտարապետության համար նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը պաշտոնական Մոսկվայի համար շարունակում է մնալ համակարգային փաստաթղթերից մեկը, պարզապես հիշեք Հայաստանում ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի վերջին հայտարարությունները՝ կապված հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ:
2. Արևմտյան բանակցային հարթակ տեղափոխվելը Բաքվի համեմատ «մեկնարկային առավելություն» չտվեց ՀՀ-ին։ «Միջազգային հզոր կոնսոլիդացիա» չի ձևավորվել «ժողովրդավարական Հայաստանի» շուրջ՝ ավտորիտար Ադրբեջանի համեմատ։
3. Իլհամ Ալիևն իրապես կոչ է արել Վաշինգտոնին ճնշում գործադրել Երևանի նկատմամբ, սակայն Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները կարող են ընկալվել նաև որպես ԱՄՆ-ի դեմ առաջ քաշվող պայմաններ։ Արցախի պետականության անկումից հետո իրականությունն այն է, որ Ալիևը, ով վերահսկում է ողջ Ղարաբաղը, աշխարհաքաղաքական դերակատար է, որը կարող է հրապարակայնորեն հրաժարվել Վաշինգտոնի առաջարկներից, ինչպես նաև ֆինանսավորել «ֆրանսիական գաղութատիրության» դեմ ուղղված գործողությունները։ Բայց Ալիևին նման դերակատար դարձրեց ոչ այնքան Թուրքիայի և անձամբ Ռ.Թ. Էրդողանի աջակցությունը՝ որքան է Նիկոլ Փաշինյանը և նրա վարած քաղաքականությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 17-ին ասել է, որ «աշխարհի և միջազգային հարաբերությունների մեր ընկալումը մնում է մակերեսային»։ Ըստ երեւույթին, «մեր» ասելով նա նկատի ուներ ինքն իրեն, և վերը նշված օրինակները ցույց են տալիս, թե ինչպես է նրա անձնական աշխարհաքաղաքական սխալ հաշվարկները Հայաստանը հասցրել լուրջ ցնցումների եզրին:

Алиев призывает Вашингтон оказать давление на Армению – Бениамин Матевосян (видео)
Накануне госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и подтвердил важность прочного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном. В сообщении ведомства, в частности, отмечено также, что госсекретарь приветствовал недавний прогресс между сторонами, в том числе, соглашение о регулировании делимитации границ.
Больше деталей разговора Алиева и Блинкена мы узнаем из заявления, распространенного официальным Баку по итогам телефонного звонка. Согласно сообщению азербайджанской стороны, Алиев отметил, что подчеркнул необходимость «прекращения территориальных претензий Армении к Азербайджану на основе ее Конституции и других законодательных актов», а также прекращения деятельности сопутствующих организаций, таких как Минская группа ОБСЕ и всех связанных с ней структур.
Заявление азербайджанкой стороны означает, что Алиев условием возвращения Баку за стол переговоров на западной переговорной площадке видит претворение в жизнь целого комплекса требований в отношении Армении. Данное заявление можно рассматривать и как доказательство того, что Алиев призывает Вашингтон оказать давление на Армению. С учетом же того, что пресс-секретарь Госдепа Мэттью Миллер подтвердил, что Вашингтон ищет возможности для созыва встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, можно предположить, что это требование Алиева — оказать давление на Армению, США могут реализовать.
Это, в свою очередь, означает, что геополитический расчет властей РА вновь оказался неверным:
1. Целый ряд событий, заявлений и вскрывшихся фактов доказывают, что отказ Армении от проведения переговоров на российской переговорной площадке преследовал цель саботировать реализацию документа от 9 ноября 2020 года, в особенности 9-й пункт этого документа. Однако ни Москва, ни Баку не отказались от зафиксированных на бумаге положений. Более того, для всей архитектуры безопасности Закавказья документ от 9 ноября продолжает оставаться одним из системообразующих для официальной Москвы, вспомните хотя бы свежие заявления, сделанные российским вице-премьером Алексеем Оверчуком в Армении, касающиеся разблокирования коммуникаций.
2. Уход на западную переговорную площадку не дал «стартового преимущества» в сравнении с Баку. Вокруг «демократической Армении» не сформировалась «мощная международная консолидация», в сравнении с авторитарным Азербайджаном.
3. Ильхам Алиев действительно призывал Вашингтон оказать давление на Ереван, однако заявления азербайджанского лидера можно воспринять и как выдвижение условий США. Реальность после падения арцахской государственности такова, что Алиев, контролирующий весь Карабах – это геополитический актор, который может публично отказывать Вашингтону, а также финансировать действия против «французского колониализма». Но Алиева таким актором сделала не столько поддержка Турции и Р.Т. Эрдогана, сколько Никол Пашинян и проводимая им политика.