ՀԱՊԿ–ից սպառնալիքների մասին Փաշինյանի խոսքերը հակասում են ողջամտությանը. Զախարովա
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) կողմից հանրապետության ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի մասին Նիկոլ Փաշինյանի արտահայտությունները հակասում են ողջամտությանը։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կարծում եմ, որ հայտարարությունները հակասում են ողջամտությանը և իրականությանը։ Եթե քեզ որևէ բան «սպառնում է», առավել ևս ազգային անվտանգությանը, ապա ինչ իմաստ ունի ասելու, թե նա (Հայաստանը) այնտեղ (ՀԱՊԿ) մնում է»,–Եվրասիական 4-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ ասել է դիվանագետը։
Նա ընդգծել է, որ գուցե Հայաստանն այդ ամենը նպատակահար է համարում։ Զախարովան նաև շեշտել է, որ միաժամանակ ՀՀ իշխանություններն ասել են, որ ՀԱՊԿ–ը դուրս է եկել Հայաստանից։
«Այդ ամենը հակասում է ողջամտությանն ու տրամաբանությանը»,–նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Заявления Пашиняна об угрозе со стороны ОДКБ противоречат здравому смыслу – Захарова
Заявления Никола Пашиняна об угрозе суверенитету со стороны ОДКБ противоречат здравому смыслу. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на полях IV Евразийского женского форума.
«Мне кажется, они [заявления] противоречат здравому смыслу и реальности. Потому что если что-то тебе «угрожает», тем более национальной безопасности, тогда какой смысл говорить о том, что они [Армения] там [в ОДКБ] еще остаются», – сказала дипломат.
По ее словам, если Армения остается в структуре, значит, Ереван в этом видит какую-то целесообразность.
«При этом одновременно они говорили, что ОДКБ «вышла из Армении». Это все противоречит здравому смыслу и логике», – отметила Захарова.