Դոնբասյան օրագիր․ «չոր» ամփոփում (ավելի քան 140 միլիոնանոց լսարան)
Սեպտեմբերի 14–ից 18–ը գտնվելով Դոնեցկի և Լուգանսի ժողովրդական հանրապետություններում՝ «Մայր Հայաստանի» պատվիրակությունն ընդունելության արժանացավ պաշտոնական արարողակարգի բոլոր կանոններին համապատասխան։
Գրաֆիկը շատ խիտ էր ու հագեցած։ Ֆորմալ և ոչ ֆորմալ, բաց և փակ հանդիպումներ, քննարկումներ, ծանոթություններ, հյուրանոցից հյուրանոց տեղափոխություններ, հազարավոր կիլոմետրեր, ինքնաթիռ ․․․
Ե՛վ շարքային քաղաքացիների հետ շփումները, և՛ պաշտոնական հանդիպումներն անցնում էին ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում։ Դոնբասում մեզ հարազատաբար են ընդունել։ Մենք փոխեցինք այն տեսակետը, որ Հայաստանում բոլորը դեմ են հայ–ռուսական դաշնակցային հարաբերություններին։ Մարդիկ տեսան, որ Հայաստանը նաև այլ տեսակետ ունի, որը տարբերվում է պաշտոնական Երևանի տեսակետից։
Մեր այցն աննախադեպ իրադարձություն էր, որը հայտնվել էր միջազգային մամուլի և ռուսական ազդեցիկ լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։ Այցի մասին եղել են հազարավոր հրապարակումներ։ Պրոֆեսիոնալ մոնիտորինգը ցույց է տալիս, որ «Մայր Հայաստանի» հանդիպումների լուսաբանումը միայն համացանցում ընդգրկել է ավելի քան 140 միլիոնանոց լսարան՝ ամբողջ աշխարհով։ Դեռ հեռուստա և ռադիո լսարանը չենք հաշվում։ Տպագիր մամուլը՝ նույնպես։ Այցը լուսաբանվել է ռուսական, ամերիկյան, վրացական, եվրոպական, թուրքական, ադրբեջանական, ուկրաինական մեդիա-հարթակներում։ Դե, բնականաբար, նաև հայկական տիրույթում։
Մենք այնպիսի վայրում էինք գտնվում, որ բնական է` այնտեղից տրվող մեսիջները տեղեկատվական հսկայական հոսքեր են ապահովելու։ Խոսել ենք հայ–ռուսական հարաբերություններից, արցախահայության խնդիրներից և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերից։ Կոտրել ենք այն կեղծ թեզը, թե իբր դրսում Արցախի թեման փակ է։Փակ չէ, դա սուտ է, հերթական նիկոլական սուտը։ Ռուսական լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ պետական ԶԼՄ–ները լայնորեն տարածում էին արցախահայության՝ իր հայրենիք վերադարձի իրավունքի մասին հնչեցրած իմ հայտարարությունները։
Մամուլում արձագանքների 95 տոկոսից ավելին դրական են։ Ռուսական տիրույթում Հայաստանի մասին այսքան դրական արձագանք 2018–ից ու հատկապես 2022–ից հետո չէր եղել (ՀՀ օրվա իշխանության կողմից ՌԴ–ի հանդեպ բացահայտ թշնամական քարոզի մեկնարկը տրվեց 2022թ․ հոկտեմբերի 6–ից հետո, քանզի Փաշինյանը Պրահայում Արցախը հանձնելուց հետո սկսեց բաց քարտերով խաղալ թուրք–ադրբեջանական օրակարգով ու Արևմուտքի թելադրանքով)։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական տեսակետն էլ էր մեր այցի վերաբերյալ դրական ու հայ–ռուսական հարաբերությունների համար դրական ֆոն ստեղծող։
Որպեսզի պատկերացնեք, թե ինչպիսի տեղեկատվական հոսքեր են ապահովվել, բերեմ ընդամենը մեկ օրինակ։ Երբ «Ռիա Նովոստին» իր տելեգրամյան ալիքում տվեց առաջին հանդիպման լուրը Դոնեցկի խորհրդարանում մեր ունեցած հանդիպման մասին, այն կայծակնային արագությամբ հարյուր հազարավոր դիտումներ ունեցավ։ Այս պահին այդ լուրն ունեցել է 775․600 դիտում (տե՛ս կից նկարը)։ Եվ դա ընդամենը մեկ լուրի մասին, իսկ այդպիսիք եղել են հազարավոր։ Պատահական չէ, որ «Յանդեքս» որոնողական համակարգում մեր այցը դարձել էր գլխավոր լուր։
Մի խոսքով, Դոնբասյան «ճանապարհորդությունը» շատ արդյունավետ էր և Հայաստանի համար օգտակար։ Այն, ինչ փչացրել է օրվա իշխանությունը, մենք ամեն ինչ անում ենք, որ վերականգնվի, քանզի դա մեր երկրի անվտանգությանն է առնչվում և Հայաստանի շահերից է բխում։
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետություն
Դոնեցկում հանդիպեցինք տեղի հայ համայնքի ղեկավար Ազարյանին ու համայնքի մի շարք անդամների, եղանք հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցում և մասնակցեցինք Խաչվերաց տոնին։ Մեսրոպ Մաշտոցի նկարն էլ որպես հիշատակ նվիրեցինք եկեղեցուն։
Հանդիպումների շարքը Դոնեցկում այսպիսին էր․ ԴԺՀ ղեկավար Պուշիլինին, խորհրդարանական պատվիրակություն՝ «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության ղեկավար Սկորոխոդովի գլխավորությամբ, ՌԴ նախագահի հովանու ներքո գործող երիտասարդական կազմակերպություններ (պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք «Մայր Հայաստանի» երիտասարդական թևի հետ համատեղ ծրագրեր իրակացնել)։ Հումանիտար օգնություն արյան փոխներարկման հիվանդանոցին, ինչպես նաև պատերազմի արդյունքում տեղահանվածներին, այդ թվում՝ փոքրիկ երեխաներին։
Հյուրընկալվեցինք ռադիո «Կոմետայում» և Դոնեցկի պետական հեռուստառադիոյում։
Բազմաթիվ հարցազրույցներ, հեռախոսազանգեր, շնորհավորանքներ, ձեռքսեղմումներ։ Նման գրաֆիկով մեկ էլ անցած տարի ենք աշխատել՝ նախընտրական փուլում։
Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետություն
Լուգանսկում ավելի հագեցած էր հանդիպումների շարքը։ Հանդիպում հայ համայնքի հետ՝ Հայրապետյանի գլխավորությամբ։ Այցելություն հայկական եկեղեցի, հայկական «Ուրարտու» կենտրոն։ Իսկ երեկոյան ընթրիք հայ համայնքի հետ։ Հայկական հյուրասիրություն․․․
Հանդիպումների պաշտոնական մասը․ ԼԺՀ ղեկավար Պասեչնիկ, խորհրդարանի խոսակ Միրոշնիչենկո և խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներ։
Այց Լուգանսկի պատմության թանգարան։ Մեր ընդհանուր անցյալին, մասնավորապես՝ 2–րդ համաշխարհային պատերազմին վերաբերող բազմաթիվ նյութեր կային։ Հիշեցի, որ դպրոցում պիոներ եմ եղել։
Լուգանսկում նույնպես երիտասարդական կազմակերպությոթյունների հետ հետաքրքիր քննարկում ունեցանք ու որոշեցինք Հայաստանի և Ռուսաստանի երիտասարդների ներգրավմամբ համատեղ նախագծեր իրականացնել։
Լուգանսկի Մ․ Մատուսովսկու անվան մշակույթի և արվեստի պետական ակադեմիային գրքեր հանձնեցինք, ինչի համար կրթօջախի ռեկտորն ու Լուգանսկի կրթության նախարարը անչափ շնորհակալ էին։
Ուշագրավ է, որ Ակադեմիայում հատուկ մեր այցի համար ժամանակից շուտ յուրահատուկ ցուցահանդեսի բացում էին կազմակերպել (ցուցահանեսը պետք է երկու օր հետո լիներ, բայց երբ ակադեմիայում իմացել էին մեր պատվիրակության այցի մասին, բոլոր ջանքերը ներդրել էին, որպեսզի բացումը շուտ լինի․ ստախանովյան ոճով։))) )։ Ի դեպ, հրաշք ստեղծագործությունների հեղինակը հայազգի Արևիկ Մալխասյանն է, ով նաև ակադեմիայում դասավանդում է։
Ահա այսպիսին էր մեր այցը, որի քաղաքական, աշխարհաքաղաքական և այլ ասպեկտների մասին կխոսենք «Սպուտնիկ Արմենիայի» մեդիա սրահում սեպտեմբերի 23–ին, ժամը 12։00–ին կայանալիք մամլո ասուլիսի ժամանակ։
«Մայր Հայաստան» շարժման առաջնորդԱնդրանիկ Թևանյանի ֆեյսբուքյան էջից
Մենք այնպիսի վայրում էինք գտնվում, որ բնական է` այնտեղից տրվող մեսիջները տեղեկատվական հսկայական հոսքեր են ապահովելու։ Խոսել ենք հայ–ռուսական հարաբերություններից, արցախահայության խնդիրներից և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերից։ Կոտրել ենք այն կեղծ թեզը, թե իբր դրսում Արցախի թեման փակ է։ Փակ չէ, դա սուտ է, հերթական նիկոլական սուտը։ Ռուսական լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ պետական ԶԼՄ–ները լայնորեն տարածում էին արցախահայության՝ իր հայրենիք վերադարձի իրավունքի մասին հնչեցրած իմ հայտարարությունները։

Донбасский дневник: «сухие» итоги (более чем 140-миллионная аудитория)
Находясь с 14 по 18 сентября в Донецкой и Луганской народных республиках, делегация блока «Мать Армения» удостоилась приема по всем правилам официального протокола.
График визита был очень плотным и насыщенным. Формальные и неформальные, открытые и закрытые встречи, обсуждения, знакомства, переезды по гостиницам, тысячи километров, самолет…
Как встречи с рядовыми гражданами, так и официальные встречи проходили в теплой и дружеской атмосфере. На Донбассе нас приняли как родных. Мы поменяли то мнение, что в Армении все против армяно-российских союзнических отношений. Люди увидели, что в Армении есть и другая точка зрения, отличающаяся от мнения официального Еревана.
Наш визит был беспрецедентным событием, которое оказалось в центре внимания мировой прессы и влиятельных российских СМИ. Касательно визита были тысячи публикаций. Профессиональный мониторинг показывает, что освещение встреч блока «Мать Армения» в одном лишь интернете охватило более чем 140-миллионную аудиторию по всему миру. И это – не считая теле- и радиоаудиторию. Как и печатную прессу. Визит освещался на российской, американской, грузинской, европейской, турецкой, азербайджанской, украинской медиа-площадках. Естественно, также на армянской.
Мы находились в таком месте, что, естественно, направляемые оттуда месседжи обеспечили бы огромные информационные потоки. Мы говорили об армяно-российских отношениях, проблемах армян Арцаха и представляющих взаимный интерес других вопросах. Мы разрушили тот ложный тезис, будто вовне тема Арцаха закрыта. Не закрыта, это – ложь, очередная николовская ложь. Российские СМИ, в том числе государственные, активно распространяли мои заявления касательно права арцахцев на возвращение на свою родину.
Более 95 процентов реакций в прессе были положительными. Подобной позитивной реакции в российских медиа касательно Армении не было начиная с 2018-го и в особенности после 2022-го (старт открыто враждебной пропаганды против РФ со стороны действующих властей Армении был дан после 6 октября 2022-го, так как после сдачи Арцаха в Праге Пашинян начал играть в турецко-азербайджанскую повестку уже открытыми картами и под диктовку Запада). Положительной касательно нашего визита была и официальная реакция со стороны МИД РФ, что также обеспечивает позитивный фон для армяно-российских отношений.
Чтобы представить, какие информационные потоки были обеспечены, приведу всего один пример. Когда РИА «Новости» опубликовало в своем «Telegram»-канале первое сообщение о нашей встрече в парламенте Донецка, оно с молниеносной скоростью набрало сотни тысяч просмотров. На данный момент эта новость имеет 775.600просмотров (см. фото). И это – всего лишь одна новость, а таковых были тысячи. Неслучайно, что в поисковике «Яндекс» наш визит стал главной новостью.
Словом, Донбасское «турне» было весьма плодотворным и полезным для Армении. Мы делаем всё, чтобы восстановить то, что испортили действующие в РА власти, так как это касается безопасности нашей страны и продиктовано интересами Армении.
Донецкая Народная Республика
В Донецке мы встретились с руководителем местной армянской общины Азаряном и рядом ее представителей, посетили армянскую церковь Сурб Хач, где приняли участие в празднике Воздвижения Креста. На память мы подарили церкви картину с изображением Месропа Маштоца.
В Донецке мы провели ряд встреч: с главой ДНР Пушилиным, с парламентской делегацией фракции «Единая Россия» во главе со Скороходовым, с молодежными организациями под патронажем президента РФ (договорились реализовать совместные программы с молодежным крылом блока «Мать Армения»). Мы предоставили гуманитарную помощь станции переливания крови, а также вынужденным переселенцам, в том числе детям.
Мы стали гостями радиостанции «Комета» и Донецкой государственной телерадиокомпании.
Множество интервью, телефонных звонков, поздравлений, рукопожатий. С подобным графиком мы работали разве что на прошлогоднем предвыборном этапе.
Луганская Народная Республика
График встреч в Луганске был еще более насыщенным. Встреча с местной армянской общиной во главе с Айрапетяном. Посещение армянской церкви, армянского культурного центра «Урарту». А вечером – ужин с представителями армянской общины. Армянское гостеприимство…
Официальная часть встреч: глава ЛНР Пасечник, спикер парламента Мирошниченко и представители всех фракций парламента.
Посещение Исторического музея Луганска. Там было множество материалов касательно нашего общего прошлого, в частности, по части 2-ой мировой войны. Я вспомнил, что в школе был пионером.
В Луганске мы так же провели интересное обсуждение с представителями молодежных организаций и решили реализовать совместный проект с участием молодежи Армении и России.
Мы подарили Луганской государственной академии имени Матусовского профессиональную литературу, за что удостоились благодарности ее ректора и министра образования Луганска.
Примечательно, что в Академии в связи с нашим визитом раньше времени организовали своеобразное открытие выставки (она должна была открыться через 2 дня, но когда там узнали о визите нашей делегации, приложили все усилия, чтобы открытие состоялось раньше – в стахановском стиле:))) ). Кстати, автором этих прекрасных работ является Аревик Малхасян, которая также преподает в академии.
Таков был наш визит, о политическом, геополитическом и иных аспектах которого мы поговорим в ходе пресс-конференции 23 сентября в 12:00 в пресс-центре «Sputnik Армения».
Чтобы представить, какие информационные потоки были обеспечены, приведу всего один пример. Когда РИА «Новости» опубликовало в своем «Telegram»-канале первое сообщение о нашей встрече в парламенте Донецка, оно с молниеносной скоростью набрало сотни тысяч просмотров. На данный момент эта новость имеет 775.600 просмотров (см. фото). И это – всего лишь одна новость, а таковых были тысячи. Неслучайно, что в поисковике «Яндекс» наш визит стал главной новостью.