Հայաստանի և Ռուսաստանի հնագետները Երևանում երկաթե դարի եզակի դամբարան են հայտնաբերել
Երևանում` Կարմիր բլուր հուշարձանի տարածքում, հնագետները վաղ երկաթի դարի դամբարան են պեղել։ Հիմա այստեղ աշխատում է Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի և պետական Էրմիտաժի համատեղ հնագիտական արշավախումբը:
Արշավախմբի ղեկավարներից մեկը` հնագետ-ուրարտագետ Միքայել ԲադալյանըSputnik Արմենիային հայտնեց, որ գտածոն ինքնին եզակի է, քանի որ այս տեսակի դամբարանը նոր երևույթ է Կարմիր բլուրի համար։
«Թաղումներն այսպես կոչված կրոմլեխ ունեն` բաղկացած ուղղահայաց տեղադրված սալերից, որոնք «մոգական շրջան» են կազմում։ Բուն դամբարանը ծածկված է քարե սալերով։ Այդ կառույցի վերևում քարե պատյան է եղել»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով` դամբարանը կարելի է թվագրել բրոնզե դարի վերջ-վաղ երկաթի դարի սկզբով` մ.թ.ա. 12-9-րդ դարերով։ Այնտեղ հայտնաբերել են կեռ դանակ, նիզակի բրոնզե սայր, գոտի, սափոր: Հայտնաբերվել է նաև մարդու աճյուն։
Մարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը կարծում է, որ այստեղ տղամարդ է թաղված։ Այդ մասին են վկայում ոչ միայն ոսկորները, այլև թաղվածի դիրքը։ Վաղ երկաթի դարում դա որոշակի նշանակություն է ունեցել։
«Տեսնում ենք, որ մարդուն աջ կողքի վրա են թաղել։ Դա նշանակում է, որ այստեղ տղամարդ է թաղված։ Այդ մասին են վկայում նաև ոսկորները»,-ասաց նա։
Էրմիտաժի տնօրենի օգնական Յուլյա Մարչենկոն նույնպես պնդում է, որ թաղումը վաղ երկաթի դարի է։
«Հարևան դամբարանները մենք անցյալ տարի ենք ուսումնասիրել, և այնտեղ երկաթից իրեր կային։ Անցյալ տարի գերեզման էինք ուսումնասիրում, որտեղ կին էր թաղված` զարդերով: Դա հիմք է տալիս կարծելու, որ սա վաղ երկաթի դարաշրջանի դամբարան է»,-ասաց Մարչենկոն։
Նա նշեց, որ վերջին գտածոն մեծ փոս է, որում տուֆից սալեր են տեղադրված եղել։ Այդ ամբողջ կառույցը ծածկված է եղել սալաքարերից և կավից սարքված «պատյանով»:
Գիտնականները պնդում են, որ այս գտածոն նոր էջ կբացի Կարմիր բլուրի պատմության և նշված դարաշրջանի թաղման ծեսի ուսումնասիրության գործում։
Արշավախմբի ղեկավարներից մեկը` հնագետ-ուրարտագետ Միքայել Բադալյանը Sputnik Արմենիային հայտնեց, որ գտածոն ինքնին եզակի է, քանի որ այս տեսակի դամբարանը նոր երևույթ է Կարմիր բլուրի համար։

Археологи из Армении и РФ обнаружили в Ереване уникальную гробницу железного века
В Ереване, на территории памятника Кармир Блур, археологи раскопали гробницу раннего железного века. Здесь работает совместная археологическая экспедиция историко-археологического музея-заповедника «Эребуни» и Государственного Эрмитажа.
Один из руководителей экспедиции, археолог-урартолог Микаэл Бадалян сообщил «Sputnik Армения», что находка сама по себе уникальна, так как такого типа гробница – новое явление для Кармир Блура.
«Захоронения имеют так называемый кромлех, который состоит из вертикально установленных плит, образующих «магический круг». Сама гробница перекрыта каменными плитами. Над этой конструкцией находился панцирь из камней», – сказал он.
По его словам, гробницу можно ориентировочно датировать эпохой конца бронзы и начала раннего железа, 12-9 вв до н. э. В ней обнаружены серповидный нож, наконечник бронзового копья, ремень, кувшин. Обнаружены также останки погребенного человека.
Антрополог Асмик Симонян считает, что здесь захоронен мужчина. На это указывают не только кости, но и поза, в которой его захоронили. В эпоху раннего Железного века это имело определенное значение.
«Мы видим, что человека похоронили на правом боку. Это означает, что здесь покоится мужчина. На это указывают и кости», – сказала она.
Помощник директора Эрмитажа Юлия Марченко также утверждает, что захоронение относится к эпохе раннего железного века.
«Соседние гробницы мы исследовали в прошлом году, и там были предметы из железа. В прошлом году мы изучили захоронение, в котором была погребена женщина с украшениями. Это дает повод считать, что это гробница раннего железного века», – сказала Марченко.
Она отметила, что недавняя находка представляет собой большую яму, в которую по периметру, по кругу были установлены плиты из туфа. Вся эта конструкция была перекрыта так называемым «панцирем» из булыжных камней и глины.
Ученые утверждают, что нынешняя находка откроет новую страницу в изучении истории Кармир Блура и погребального ритуала исследуемой эпохи.