Իսրայելը 900 կիլոգրամանոց ավելի քան 80 ռումբ է նետել «Հզբոլլահի» ղեկավարին սպանելու համար (տեսանյութ)
Իսրայելի ավիացիան Լիբանանում մի քանի րոպեում 900 կիլոգրամանոց ավելի քան 80 ռումբ է նետել լիբանանյան «Հզբոլլահ» շարժման գլխավոր քարտուղար Հասան Նասրուլային սպանելու համար, հայտնում են ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով իսրայելցի բարձրաստիճան ռազմական պաշտոնյաներին:
Բեյրութի հարավային արվարձանի վրա հարձակման հետևանքով իսրայելական ավիացիան ոչնչացրել է նվազագույնը չորս բազմաբնակարան շենք՝ առնվազն յոթ հարկ բարձրությամբ:
Ավելի վաղ «Հզբոլլահը» հաստատել էր Բեյրութի հարավային արվարձանին իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով շարժման գլխավոր քարտուղար Հասան Նասրալայի մահը:
Լիբանանում վերջին 12 օրվա ընթացքում իսրայելական հարվածների հետևանքով ավելի քան 1000 մարդ է զոհվել, ավելի քան 6,3 հազարը՝ վիրավորվել։
Անցած շաբաթվանից Իսրայելի օդուժը «Հզբոլլահ»-ի՝ Լիբանանի տարբեր շրջաններում գտնվող օբյեկտների ուղղությամբ իրականացնում է զանգվածային հարվածներ։ Արձանագրվել են նաև մի քանի կետային ավիահարվածներ Բեյրութին, որոնց արդյունքում ոչնչացվել են «Հզբոլլահի» բարձրաստիճան հրամանատարներ: Այս պահի դրությամբ Իսրայելի բանակը զեկուցել է «Հզբոլլահի» մի քանի հազար թիրախների ուղղությամբ հարվածների մասին։ Դիտորդները նշում են, որ «Հզբոլլահի» վրա Իսրայելի՝ նման ինտենսիվությամբ հարձակում չի արձանագրվել 2006 թվականի լիբանանյան երկրորդ պատերազմից ի վեր:
Իսրայելա-լիբանանյան սահմանին իրավիճակը սրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերին Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո։

Израиль сбросил более 80 900-килограммовых бомб для убийства генсека «Хезболлы» (видео)
Авиация Израиля сбросила более 80 900-килограммовых бомб за несколько минут в Ливане для убийства генсека ливанского движения «Хезболла» Хасана Насруллы, сообщают СМИ со ссылкой на высокопоставленных израильских военных чиновников.
В результате атаки на южный пригород Бейрута израильская авиация разрушила по меньшей мере четыре многоквартирных здания высотой не менее семи этажей.
Ранее движение «Хезболла» подтвердило гибель своего генерального секретаря Хасана Насруллы в результате израильского авиаудара по южному пригороду Бейрута.
С прошлой недели ВВС Израиля осуществляют массированные удары по объектам «Хезболла» в разных районах Ливана. Было зафиксировано также несколько точечных авиаударов по Бейруту, в результате которых были ликвидированы высокопоставленные командиры «Хезболла». К настоящему моменту армия Израиля отчиталась об ударах по нескольким тысячам целей «Хезболла». Наблюдатели отмечают, что с такой интенсивностью Израиль не атаковал «Хезболла» со Второй Ливанской войны 2006 года.
Ситуация на израильско-ливанской границе обострилась после начала военных действий Израиля в секторе Газа в октябре 2023 года.