ՍԴ-ն որոշել է՝ Սահմանադրության մեջ Անկախության հռչակագրին հղումն իրավական ուժ չունի
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը վճռել է, որ Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագրում հաստատագրված համազգային այն նպատակները, որոնք Սահմանադրության բուն տեքստում տեղ չեն գտել, չունեն իրավական ուժ։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նշեց սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։ Այդ մասին պարզ դարձավ այսօր, երբ Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի սահմանադրականության վերաբերյալ որոշման ամբողջական տեքստը։
«Սահմանադրական դատարանի այս որոշումը խայտառակ որոշում է, որովհետև ՍԴ-ն, ըստ էության, հայտարարում է, որ Անկախության մասին հռչակագրում հաստատագրված համազգային նպատակները 1995թ․ հուլիսի 13-ից սկսած որևէ նշանակություն, իրավական ուժ չունեն։ Սա արտառոց է և միանշանակ քաղաքական պատվերի իրականացում է, որովհետև սրանով Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը, իսկ ՍԴ-ն դրա կցորդն է, հավաստում է Ադրբեջանին, որ ապագա խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց հետո որևէ խնդիր չի ունենալու այն հարցի հետ, որ ՍԴ-ն չվավերացնի այդ պայմանագիրը»,-նշում է սահմանադրագետը։
Պողոսյանի խոսքով՝ որոշման հիմնավորումն այն է, որ ինչ Սահմանադրության բուն տեքստում ամրագրված չէ համազգային նպատակների առումով, հետևաբար Սահմանադրության մեջ չկա։ Սա նաև նշանակում է, որ Սահմանադրությունը որևէ համազգային նպատակ՝ Արցախի վերամիավորման հետ կապված, չի դիտարկում։
«Սահմանադրական դատարանն ասում է՝ Սահմանադրության շրջանակից դուրս այն ամենը, ինչ հռչակագրում կա, բայց Սահմանադրության բուն տեքստում չի ամրագրվել, իրավական ուժ չունի»,-նշում է Պողոսյանը։
Հավելում է, որ սա անհեթեթ պնդում է, որովհետև ՀՀ Սահմանադրության նախաբանը հստակ ամրագրում է, որ գոյություն ունեն համազգային նպատակներ ու այդ համազգային նպատակներն ամրագրված, հաստատագրված են «Անկախության մասին» հռչակագրում։ Միաժամանակ, Սահմանադրության նախաբանում հստակ նշված է, որ հիմք է ընդունում ամրագրված այդ համազգային նպատակները։
«ՀՀ Սահմանադրության նախաբանը չի կարելի մեկնաբանել այնպես, ինչպես արել է Սահմանադրական դատարանը, այսինքն՝ պարզ ասած ասել է, որ 1994թ․, երբ այդ դրույթն ամրագրվեց Սահմանադրության նախաբանում, հանկարծ 1 տարի հետո իր ուժը կորցրեց և որևէ նշանակություն այլևս չունի»,-նշում է սահմանադրագետը։
Շեշտում է՝ սա մի այնպիսի մեկնաբանություն է, որն առողջ բանականության սահմաններից դուրս է գալիս։ Ըստ նրա՝ սա ևս մեկ անգամ վկայում է, որ ՍԴ-ն վաղօրոք ցանկացել է ապահովագրել ՀՀ քաղաքական իշխանություններին՝ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի ունեցած մտահոգությունների առումով։
«Եթե խաղաղության պայմանագիր իսկապես կնքվի, ՍԴ-ն առանց այլևայլությունների, երկար փաստարկումների պարզապես կարող է հղում անել այս որոշմանն ու ասել, որ Արցախի կլանումն Ադրբեջանի կողմից ամբողջովին համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը»,-եզրափակում է մասնագետը։
Հիշեցնենք, որ օրերս ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ եթե խաղաղության պայմանագիրը հակասի ՀՀ Սահմանադրությանը, անհրաժեշտություն կլինի սահմանադրական փոփոխություններ անել խաղաղության հասնելու համար։
Միաժամանակ նա վստահեցրել էր, որ գործող ՀՀ սահմանադրությունը չի պարունակում տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, ինչպես պնդում է Ադրբեջանը, ու դա հայկական կողմը կարող է գրավոր հիմնավորումներով ապացուցել բոլոր միջազգային գործընկերներին։

Ссылка на Декларацию о независимости не имеет силы? Эксперт о решении КС Армении
Конституционный суд Армении своим решением от 26 сентября (полная версия выложена лишь сегодня) фактически признал не имеющей правовой силы ссылку на Декларацию о независимости в преамбуле Конституции. Об этом эксперт в области конституционного права, один из авторов действующей Конституции Вардан Погосян заявил «Sputnik Армения», комментируя решение КС.
В Декларации, как известно, упоминается воссоединение «Армянской ССР и Нагорно-Карабахской Автономной области», из-за чего Азербайджан все эти месяцы требует от Еревана изменить основной закон.
Погосян назвал позорным решение КС по поводу Декларации.
По оценке юриста, КС таким образом констатирует, что зафиксированные в Декларации общенациональные цели и задачи, начиная с 13 июля 1995 года (с момента принятия Конституции Армении – ред.), не имеют никакого значения и никакой силы.
«Мы имеем дело с экстраординарным явлением и политическим заказом, который выполняет КС, ставший придатком политической команды. Власти заверили Азербайджан, что после подписания мирного договора никаких проблем с ратификацией этого соглашения Конституционным судом не будет», – сказал Погосян.
По словам эксперта, решение означает, что Конституция Армении не рассматривает какую-либо национальную цель, которая касается воссоединения Нагорного Карабаха с Республикой Армения.
«Конституционный суд говорит следующее: все то, чего нет в Конституции, но есть в Декларации, не имеет правовой силы», – пояснил юрист, считая подход КС нелепым.
Как отметил эксперт, преамбула Конституции четко прописывает, что существуют общенациональные цели, и они зафиксированы в Декларации о независимости. Одновременно в преамбуле написано, что Конституция принимает за основу эти цели.
«Конституцию Армении нельзя интерпретировать так, как это сделал КС… Подобная интерпретация выходит за рамки здравого смысла. КС захотел заранее застраховать политическое руководство Армении по поводу обеспокоенности Азербайджана», – добавил он.
С точки зрения собеседника издания, если мирный договор будет подписан, то КС без каких-либо пространных аргументаций может сослаться на это решение и заявить, что ««поглощение» Нагорного Карабаха Азербайджаном соответствует Конституции Армении».
Как отмечалось выше, Баку долгое время настаивает на изменении преамбулы основного закона Армении из-за ссылки на Декларацию о независимости, где идет речь о решении по воссоединению с Нагорным Карабахом. Власти Армении изначально заявляли, что у Еревана нет никаких территориальных претензий к Азербайджану, а Конституция – это внутреннее дело страны. Однако недавно Никол Пашинян в своей речи в ООН допустил, что «если мирный договор окажется противоречащим Конституции Армении, то придется менять Конституцию во имя мира».