Ինքնաթիռը, որում եղել է Բրազիլիայի առաջնորդը, հարկադիր վայրէջք է կատարել Մեխիկոյում՝ տեխնիկական խնդրի պատճառով
Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվայի ինքնաթիռը արտակարգ վայրէջք է կատարել Մեխիկոյում՝ օդ բարձրանալուց ժամեր անց։ Այս մասին հայտարարել է Բրազիլիայի կառավարությունը։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր բրազիլական G1 պորտալը, թռիչքի ժամանակ օդանավում տեխնիկական խնդիր է հայտնաբերվել։
«Նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվային և բրազիլական պատվիրակության մի մասին տեղափոխող ինքնաթիռը տեխնիկական խնդրի հայտնաբերումից հետո բարեհաջող վայրէջք է կատարել Մեքսիկայում»,-ասվում է կառավարության Instagram-ի էջում։
Թռիչքների հետագծման ծառայության տվյալներով՝ Բրազիլիայի նախագահին տեղափոխող ինքնաթիռը 4 ժամ 58 րոպե գտնվել է Մեքսիկա նահանգի երկնքում։
Ավելի վաղ Լուլա դա Սիլվան ժամանել էր Մեքսիկա՝ մասնակցելու նոր նախագահ Կլաուդիա Շայնբաումի երդմնակալության արարողությանը։ Նրա ինքնաթիռում Մեխիկոյից օդ բարձրանալուց հետո տեխնիկական խնդիր է հայտնաբերվել։
Ավելի վաղ G1 պորտալը, հղում անելով Բրազիլիայի զինված ուժերին, հայտնել էր, որ թռիչքի ժամանակ որոշում է կայացվել ինքնաթիռը վերադարձնել Մեխիկո Սիթի, թեև խնդիրը լուծվել է։ Բրազիլիայի զինված ուժերի փորձագետները պնդում են, որ Մեխիկոյում նախագահական ինքնաթիռը պետք է փոխվի։ Նրանց կարծիքով՝ Լուլա դա Սիլվան պետք է Բրազիլիա վերադառնա այլ ինքնաթիռով։
Ըստ G1-ի վկայակոչված աղբյուրների, վարկածներից մեկն այն է, որ թռչուն է հայտնվել տուրբինի մեջ: Փորձագետները պնդում են, որ օդանավի ավելի մանրակրկիտ ստուգում կատարվի՝ հնարավոր վնասները վեր հանելու համար:

Самолет с лидером Бразилии на борту экстренно сел в Мехико из-за техпроблемы
Самолет президента Бразилии Луиса Инасиу Лулы да Силвы совершил экстренную посадку в Мехико после того, как несколькими часами ранее вылетел оттуда. Об этом сообщило бразильское правительство. Как ранее информировал бразильский портал G1, в полете у воздушного судна была выявлена техническая проблема.
«Самолет с президентом Луисом Инасиу Лулой да Силвой и частью бразильской делегации благополучно приземлился в Мексике после выявления технической проблемы», – говорится в сообщении правительства на его странице в «Instagram».
Согласно данным сервисов отслеживания полетов, самолет с президентом Бразилии находился в небе над штатом Мехико 4 часа 58 минут.
Ранее Лула да Силва прибыл в Мексику для участия в церемонии инаугурации нового президента Клаудии Шейнбаум. У его самолета была выявлена техническая проблема после того, как он вылетел из Мехико.
Ранее портал G1 со ссылкой на Вооруженные силы Бразилии сообщил, что в полете было принято решение вернуть воздушное судно обратно в Мехико, хотя проблема была решена. Специалисты Вооруженных сил Бразилии настаивают на том, в Мехико президентский самолет необходимо сменить. По их словам, Лула да Силва должен вернуться в Бразилию на другом воздушном судне.
По данным источников, которые приводит G1, одна из версий возникновения проблемы – попавшая в турбину птица. Специалисты настаивают на более тщательной проверке судна на предмет возможных повреждений.