Իրանում սպառնացել են հարվածել Իսրայելի էներգետիկ ոլորտին, եթե վերջինս «սխալ գործի»
Իրանը ունակ է միաժամանակյա հարված հասցնել Իսրայելի ողջ էներգետիկ ոլորտին, եթե այդ երկրի իշխանություններն ապակառուցողական գործողություններ ձեռնարկեն:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը:
Հայտարարությունը հոկտեմբերի 10-ին հնչեցրել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատարի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Ալի Ֆադավին:
«Եթե զավթիչները սխալվեն, ապա հարձակում կձեռնարկենք նրանց էներգամատակարարման աղբյուրների, էլեկտրակայանների, բոլոր նավթավերամշակման գործարանների և գազի հանքավայրերի վրա: Իրանը մեծ և ընդարձակ երկիր է՝ բազմաթիվ տնտեսական կենտրոններով, իսկ Իսրայելն ունի երեք էլեկտրակայան և մի քանի նավթավերամշակման գործարաններ, որոնք կարող ենք միաժամանակ գրոհել»,-նշել է նա:
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ. Իսրայելը շարունակում է ակտիվորեն ավիահարվածներ հասցնել Լիբանանի հարավին և մայրաքաղաք Բեյրութին՝ ոչնչացնելով «Հեզբոլլահ»-ի ենթակառուցվածքները։
Հոկտեմբերի 1-ին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը մեծ քանակությամբ հրթիռներ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ։ Իսրայելական բանակը հայտարարել է, որ հարմար պահին կպատասխանի հարձակմանը:
Իրանը ունակ է միաժամանակյա հարված հասցնել Իսրայելի ողջ էներգետիկ ոլորտին, եթե այդ երկրի իշխանություններն ապակառուցողական գործողություններ ձեռնարկեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը:

Иран пригрозил Израилю ракетным ударом по НПЗ и газовым месторождениям
Иран нанесет ракетный удар по всем израильским источникам энергии, газовым месторождениям и нефтеперерабатывающим заводам, если Тель-Авив допустит ошибку и атакует Иран. Об этом заявил замкомандующего силами Корпуса стажей исламской революции (КСИР) адмирал Али Фадави, передает агентство «Mehr».
«Если оккупанты Палестины совершат ошибку, мы нанесем удар по всем их источникам энергии, ...всем нефтеперерабатывающим заводам и газовым месторождениям», – предупредил Фадави.
Он подчеркнул, что Иран – большая страна, в которой много экономических центров, тогда как у Израиля только три электростанции и несколько НПЗ. Все эти цели можно поразить одновременно, добавил адмирал.
1 октября Иран запустил по израильской территории 200 ракет. Корпус стражей исламской революции Ирана назвал ракетную атаку местью за смерть главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании, генсека «Хезболлы» Хасана Насраллы и замглавы КСИР Аббаса Нилфорушана. КСИР пригрозил Израилю «сокрушительными атаками» в случае ответа на ракетный удар.