Ինչու Նիկոլ Փաշինյանը չմիացավ ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ընդունած երկու հայտարարությանը․ Էրդողանի գրքի «վկաները»
Ինչպես հայտնի է, Արարատ Միրզոյանը, որը մասնակցում էր ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին, չի միացել երկու հայտարարության։ Խոսքը վերաբերում է «Եվրասիայում անվտանգության ապահովման սկզբունքների» և «Միջազգային հարաբերություններում միակողմանի միջոցների անթույլատրելիության» վերաբերյալ հայտարարություններին։
Անվտանգության ապահովման սկզբունքներին չմիանալը և միջազգային հարաբերություններում միակողմանի միջոցների կիրառմանը, փաստացի, կողմ արտահայտվելը խիստ դատապարտելի որոշում էր ու չէր բխում Հայաստանի շահերից։ Դա ցույց է տալիս, որ Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն գնում է Ռուսաստանի հետ կապերի փլուզման և Արևմուտքի ձեռքում հակառուսական գործիք դառնալու քաղաքականության ուղղությամբ՝ միևնույն ժամանակ կառչած մնալով Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ–ի հետ հարաբերությունների տնտեսական հսկայական օգուտներից։
Փաշինյանի դրսի տերերի ամբողջական ծրագիրն այն է, որ ՀՀ–ից դուրս բերվի ռուսական 102–րդ ռազմաբազան, Ռուսաստանը դուրս մղվի Հարավային Կովկասից և մեր տարածաշրջանում ՌԴ–ն փոխարինվի Թուրքիայով, որի միջոցով գլոբալ խնդիրներ կառաջացվեն Ռուսաստանի ու Իրանի համար։ Իսկ թե այդ ամենի հետևանքով ինչ կլինի Հայաստանի հետ, Արևմուտքին չի հետաքրքրում։
Չի հետաքրքրում այնպես, ինչպես Արցախի ու արցախցիների ճակատագիրը նրանց չհետաքրքրեց 2022թ․ հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում, երբ Փաշինյանի ձեռքերով Արցախը հանձնեցին Ադրբեջանին, որպեսզի այնտեղից կարողանան հեռացնել ռուս խաղաղապահներին։
«Եթե չլինեն հայեր Արցախում, ապա ավտոմատ կերպով կհեռացվեն ռուս խաղաղապահներն Արցախից» բանաձևով առաջնորդվեցին Մակրոնն ու Միշելը՝ Վաշինգտոնի քավորությամբ։ Արդյունքները բոլորի աչքի առաջ են։
Հիմա նույն բանն անում են Հայաստանի հետ։ Կրկին Նիկոլի ձեռքերով։ Պարզապես տեղերն ու ձևերն են փոխվել։ Հիմա ուզում են սկզբում ռուսներին հեռացնել, հետո արդեն հայեր չեն լինի։ Տվյալ դեպքում Հայաստանում հայերի լինել–չլինելը Արևմուտքին այդքան էլ չի մտահոգում, ինչպես որ Արցախում հայերի հարցն էր։ Քանզի Արցախում ռուսներին հեռացնելու համար իրենք պետք է հայկական տարրն Ադրբեջանի ձեռքերով մաքրեին, որպեսզի ռուսների հեռացման հարցը լուծվեր։ Իսկ Հայաստանում կա՛մ պետք է ադրբեջանցիներով բանակցնեն, որպեսզի ռուսների հարցը լուծեն, կա՛մ Հայաստանի իշխանության ձեռքերով պետք է Հայաստանը հակառուսական մանրադրամ սարքեն։ Վրաստանի իշխանությունը չի գնում այդ քայլին, դրա համար էլ ԱՄՆ ներքին ցնցումներ է առաջացնում այդ երկրում։
Հատուկ ուզում եմ նշել, որ Արևմուտքը Հայաստանի դեմ չէ, Ռուսաստանի դեմ է։ Բայց դե երբ ծառը հատում են, տաշեղների մասին չեն մտահոգվում։ Ասել է թե՝ Հայաստանի միջոցով Արևմուտքի հակառուսական գործողությունների թիվ մեկ տուժողը Հայաստանն է լինելու, բայց դե ԱՄՆ–ին դա հետաքրքրում է այնքան, ինչքան Ուկրաինան է հետաքրքրում ․․․ որպես թնդանոթի միս։
Հայաստանը չպետք է կռիվ տա Արևմուտքի դեմ։ Ավելին, Արևմուտքի հետ մենք պետք է նորմալ գործընկերային հարաբերություններ ունենանք, բայց ոչ ի հաշիվ հայ–ռուսական դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների փչացման և առավելևս ոչ ի հաշիվ ՌԴ–ի դեմ թշնամացման։
Նիկոլ Փաշինյանին այս պատմության մեջ իր անձնական անվտանգությունն ու սեփական կաշվի փրկությունն է հետաքրքում։ Ինքը գիտի, որ թուրքական ծրագիր է իրականացնում։ Դրա համար էլ պինդ գրկել էր Էրդողանի գիրքն ու լայն բացել բերանը։
Հայաստանում գործող թուրքական 5–րդ շարասյունը մեծ խաբեության է գնում՝ հայտարարելով, թե, իբր, Արցախը կորցրեցինք, կորցնում ենք Հայաստանի տարածքները և Ռուսաստանի դեմ օգտագործվում ենք որպես գործիք, բայց «զատո» գնում ենք դեպի ԵՄ։
Իրականությունն այն է, որ Նիկոլն ու իր թիմը մեր երկիրը տանում են դեպի թուրք–ադրբեջանական երախ։ Իրենք Էրդողանի գրքի «վկաներն» են։ Այլ տարբերակ չունեն։ Հայաստանի գոյությունն իրենց անձնական շահերին հակասում է։ Հայաստանին վերացնելու համար, հետևաբար, իրենք հարվածում են մեր անվտանգային համակարգին՝ թշնամացնելով հայ–ռուսական ու հայ–իրանական հարաբերությունները։
«Մայր Հայաստանը» հստակ դիրքորոշում ունի այս հարցերում։ Լղոզվածությունն անվտանգության թեմայով համարում ենք ոչ պակաս վտանգավոր, քան Նիկոլի արածներն են։ Անկախ այն բանից, թե ով ինչ դեցիբելով է պահանջում Նիկոլի հեռացումը։

Почему Никол Пашинян не присоединился к принятым на заседании глав МИД стран СНГ двум заявлениям: «свидетели» книги Эрдогана
Как известно, Арарат Мирзоян, который участвует в заседании Совета министров иностранных дел СНГ, не присоединился к двум заявлениям. Речь идет о заявлениях о «Принципах обеспечения безопасности в Евразии» и о «Недопустимости односторонних мер в международных отношениях».
Неприсоединение к принципам обеспечения безопасности и фактическая поддержка односторонних мер в международных отношениях являются крайне предосудительными решениями и не продиктованы интересами Армении. Это свидетельствует о том, что Никол Пашинян последовательно ведет курс на разрыв отношений с Россией и превращение Армении в антироссийский инструмент в руках Запада, одновременно цепляясь за колоссальные экономические выгоды от отношений с Россией и ЕАЭС.
План внешних хозяев Пашиняна заключается в выводе из РА 102-ой российской военной базы, вытеснении России из Южного Кавказа и ее замене в нашем регионе Турцией, посредством которой будут порождаться глобальные проблемы для РФ и Ирана. Что же будет в результате этого с Арменией, Запад не интересует.
Точно так же, как не интересовала судьба Арцаха и арцахцев 6 октября 2022 года в Праге, когда руками Пашиняна Арцах был сдан Азербайджану, чтобы суметь вывести оттуда российских миротворцев.
Формулой «Не будь в Арцахе армян, российские миротворцы уйдут оттуда автоматически» руководствовались Макрон и Мишель – при покровительстве Вашингтона. Результаты у всех перед глазами.
Сейчас то же самое делается с Арменией. И снова – руками Никола. Изменились лишь место и очередность. Сейчас сначала хотят убрать русских, а уже затем не будет и самих армян. В данном случае существование армян в Армении Запад не особо интересует. Как это было и в случае с Арцахом. Для вытеснения русских из Арцаха они руками Азербайджана должны были избавиться от армянского элемента. Для вытеснения же русских из Армении они либо должны заселить страну азербайджанцами, либо руками властей Армении превратить страну в свою антироссийскую разменную монету. Власти Грузии на этот шаг не идут, поэтому США и провоцируют в этой стране внутренние потрясения.
Особо хотелось бы подчеркнуть, что Запад не имеет ничего против Армении. Он выступает против России. Однако, как говорится, лес рубят – щепки летят. То есть главной пострадавшей в результате антироссийских шагов Запада посредством Армении будет сама Армения, но США это интересует настолько же, насколько интересует Украина… в качестве пушечного мяса.
Армения не должна бороться с Западом. Более того, мы должны иметь с Западом нормальные партнерские отношения, но не за счет ухудшения союзнических и стратегических армяно-российских отношений и, тем более, ценой вражды с РФ.
Во всей этой истории Никола Пашиняна интересуют личная безопасность и спасение своей шкуры. Он знает, что реализует турецкий проект. Поэтом и прижал к себе книгу Эрдогана с таким пристрастием и расплылся в улыбке.
Действующая в Армении турецкая 5-ая колонна идет на большой обман, заявляя, будто мы потеряли Арцах, теряем территории Армении и используемся против России, но зато идем в ЕС.
Реальность же в том, что Никол и его команда ведут нашу страну в турецко-азербайджанскую пасть. Они – «свидетели» книги Эрдогана. У них нет другого варианта. Существование Армении противоречит их личным интересам. Следовательно, для ликвидации Армении они бьют по нашей системе безопасности, подрывая армяно-российские и армяно-иранские отношения.
«Мать Армения» имеет в этих вопросах четкую позицию. Мы считаем размытость на тему безопасности не менее опасной, чем совершаемое Николом. Независимо то того, кто с какой громкостью требует отстранения Никола.