ՀՀ-ն ակտիվ մասնակցել է աշխատանքներին, սակայն չի ստորագրել հայտարարության նախագիծը. Մարիա Զախարովա (տեսանյութ)
Կարող եմ ասել, որ Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցել է հայտարարության նախագծի փորձագիտական ​​ համաձայնեցմանը և տեքստի վերաբերյալ առաջարկություններ է արել։ Դրա մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 9-ին, ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով ռուս լրագրողի հարցին, թե ինչ փաստաթուղթ է ստորագրել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԱՊՀ արտգործնախարարների հոկտեմբերի 7-ի խորհրդի նիստում։
«ԱՊՀ արտգործնախարարների վերջին գագաթնաժողովում Հայաստանը հրաժարվեց ստորագրել Եվրասիայում անվտանգության ապահովման սկզբունքների մասին հայտարարությունը, դե, այն հայտարարությունը, որը դատապարտում է Եվրասիայում իրավազոր համագործակցությունը խաթարող ուժային բռնության ցանկացած փորձ։
Ինչո՞ւ, ըստ Ձեզ, Երևւանն այս որոշումն ընդունեց»,–հարցրել է լրագրողը։
«Գիտեք, ուզում եմ ասել, որ նշված փաստաթուղթն ընդունվել է հոկտեմբերի 7-ին ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստում։
Այն սահմանում է մոտեցումներ Եվրասիայի հավասարապես անբաժանելի անվտանգության ճարտարապետության ձևավորման, գոյություն ունեցողների կարգավորման և նոր տարածաշրջանային հակամարտությունների կանխարգելման և այլնի վերաբերյալ՝ հենց եվրասիական պետությունների ջանքերով՝ հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների վրա։
Կարող եմ ասել, որ Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցել է հայտարարության նախագծի փորձագիտական ​​համաձայնեցմանը և տեքստի վերաբերյալ առաջարկություններ արել։ Շատերը հաշվի են առնվել։ Միաժամանակ, հենց արտգործնախարարների խորհրդում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը չի ստորագրել փաստաթուղթը։ Բայց ինձ թվում է, որ ավելի լավ կլինի, որ ինքը ձեզ ասի, թե ինչու է դա արել»,-պատասխանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Армения активно участвовала в экспертном согласовании проекта заявления, но не подписала его – Захарова (видео)
Я могу сказать, что Армения активно участвовала в экспертном согласовании проекта заявления, вносила предложения по тексту. Об этом сегодня, 9 октября, заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос российского журналиста о документе, не подписанном главой МИД Армении Араратом Мирзояном на заседании СМИД СНГ 7 октября.
«Армения на саммите глав МИД СНГ недавнем отказалась подписать заявление о принципах обеспечения безопасности в Евразии, ну, заявление, которое осуждает любые попытки силового диктата, подрывающего равноправное сотрудничество, собственно, в Евразии.
Почему, на Ваш взгляд, Ереван принял такое решение?» – поинтересовался журналист, регулярно и дотошно интересующийся делами Армении.
«Вы знаете, я хочу сказать, что упомянутый документ был принят на заседании СМИД СНГ 7 октября.
В нем определены подходы к основным параметрам формирования архитектуры равно и неделимой безопасности Евразии, урегулирование существующих и предотвращение новых конфликтов региональных и так далее силами самих евразийских государств на основе принципов Устава ООН.
Я могу сказать, что Армения активно участвовала в экспертном согласовании проекта заявления, вносила предложения по тексту. Многие были учтены. Вместе с тем, на самом совете министров иностранных дел министр иностранных дел Армении документ не подписал. А вот почему он так сделал, мне кажется, лучше он Вам сам расскажет», - ответила официальный представитель МИД РФ.