Նոր օրենսդրական նախագծի փաթեթով փորձեր է կատարվում սահմանափակել դատական իշխանության անկախությունը. Ալեքսանդր Ազարյան
«Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանի նախաձեռնությամբ, Արդարադատության նախարարության ներգրավմամբ, դեռևս 2022 թվականի նոյեմբերից հերթական ոտնձգությունն է իրականացվում դատական իշխանության անկախության սահմանափակման ուղղությամբ: ԲԴԽ կողմից կազմվել էր նախագիծ և հանրային ու մասնագիտական քննարկման քող ապահովվելու նպատակով կազմակերպվել են քննարկումներ, որոնց նպատակը դատական իշխանության կառավարման կարևոր մարմիններից մեկի` Դատավորների ընդհանուր ժողովի` Դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովի վերացումը կամ ձևափոխումն էր և ԲԴԽ նախագահի կողմից դատական իշխանության նկատմամբ նոր լծակներ ստանալու հնարավորությունը»,-նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Դատավորների միության նախագահ Ալեքսանդր Ազարյանը։
Նա ընդգծում է՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական ​​օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին սկզբնական նախագծով նույնիսկ առաջարկվել է դատավորների գործունեության ստուգումը վերապահել ոչ միայն դատական դեպարտամենտին, այլև, արդարադատության նախարարությանը:
«Այնուհետև, դատավորների և նույնիսկ իրենց կողմից հրավիրված միջազգային փորձագետի առարկությունների պայմաններում որոշակի նահանջ արձանագրեցին սկզբնական ցանկություններից և կազմեցին նախագիծ, որով ի թիվս այլոց առաջարկվում էր առնվազն երկու տարվա աշխատանքային ստաժ ունեցող դատավորներին ստուգել երկու տարին մեկ, իսկ գործընթացը իրականացվելու էր մեծամասամբ ոչ դատավորներից կազմված և իրենց կողմից ձևավորված հանձնաժողովի միջոցով:
Այսինքն` ըստ էության փորձ է կատարվել (մինչ օրս նման փորձերը շարունակվում են) մշտական վերահսկողություն սահմանել դատավորների գործունեության նկատմամբ, իսկ վերահսկողի դերում հանդես էին գալու մեծամասամբ քաղաքական իշխանության ուղղակի ազդեցության տակ գտնվող կամ նրանց ընտրությամբ առաջադրվող սուբյեկտները (ԲԴԽ, դատական դեպարտամենտ):
Թեև դատավորները դեռևս 2022 թվականի նոյեմբերից բացասական դիրքորոշումներ են հայտնել նմանատիպ փորձերի վերաբերյալ, սակայն ԲԴԽ նախագահն ու նրան ենթակա պաշտոնատար անձինք փորձել են իրականացնել նշված փոփոխությունները` ստեղծելով հանրային քննարկման պատրանք, նախագիծը մատուցելով իբրև դատական իշխանության նախաձեռնություն:
Դեռ ավելին` Կարեն Անդրեասյանը ինչպես ԲԴԽ-ի, այնպես էլ անձնական կայքերում իր ցանկությունները ներկայացրել է որպես կայացած իրողություն, և բոլոր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից հետո նշել է, թե վերջիններիս ներկայացրել է նոր գնահատման համակարգը` ակնկալելով աջակցություն:
Նմանատիպ վարքագիծ է դրսևորել նաև արդարադատության նախարությունը՝ նշելով, թե տեղի են ունեցել դատավորների գնահատման նոր համակարգի ներկայացմանը նվիրված քննարկումներ` այսինքն, այն որպես կայացած իրողություն էին համարում: (տես` հղումով
Հետագայում` նախարարությունը նախագծի փաթեթը ակամա ներկայացրել է Վենետիկի հանձնաժողովի քննարկմանը:
Վենետիկի հանձնաժողովին նախագծի վերաբերյալ բացասական կարծիք է ուղարկել նաև Դատավորների միությունը:
Երեկ` 2024 թվականի հոկտեմբերի 14-ին, հրապարկվել է Վենետիկի հանձնաժողովի ընդգրկուն ու բացասական դիրքորոշումը նախագծի գրեթե բոլոր առանցքային կետերի վերաբերյալ, որը համահասանելի է կազմակերպության կայքում։
Այսպիսով` հերթական անգամ փաստվում է, որ ԲԴԽ-ն՝ ի դեմս խորհրդի նախագահի, նոր օրենսդրական նախագծի փաթեթով փորձել է սահմանափակել դատական ​​իշխանության անկախությունը՝ նրա կառավարման մարմիններից մեկը՝ Դատավորների գնահատման հանձնաժողովը, ներառելով իր վերահսկողության տակ։
Այնինչ` պետք է նշել, որ թեև նշված ոլորտում առկա է բարեփոխումների անհրաժեշտություն, սակայն փոփոխությունները առաջնահերթ պետք է բխեն դատական իշխանության անկախությանից որպես ելակետ, իսկ մնացածը՝ ստորադաս են դատավորների անկախությանը:
Այս հարցին, ինչպես նաև վերջին օրերին դատավորների ու դատական իշխանության անկախության դեմ Կարեն Անդրեասյանի` «կարգապահական վարույթներով» հերթական ոտնձգությունների մասին անդրադարձ կկատարվի առաջիկայում»,-ասված է Դատավորների միության նախագահի տարածած հայտարարության մեջ։

Продолжается очередное посягательство на независимость судебной власти – Александр Азарян
По инициативе председателя Высшего Судебного Совета Карена Андреасяна, при участии Министерства юстиции, с ноября 2022 года продолжается очередное посягательство на независимость судебной власти. С таким заявлением выступил председатель Союза судей Александр Азарян.
«ВСС был разработан проект, и с целью обеспечения прикрытия для общественного и профессионального обсуждения были организованы обсуждения, целью которых было упразднение или изменение состава комиссии по оценке деятельности одного из важных органов управления судебной властью – общего собрания судей – и возможность получения председателем ВСС новых рычагов воздействия на судебную власть», – отметил он.
Азарян подчеркивает, что первоначальным проектом о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон «Судебный кодекс Республики Армения» было даже предложено возложить проверку деятельности судей не только на судебный департамент, но и на Министерство юстиции.
«Затем, в условиях возражений судей и даже приглашенного ими международного эксперта, они зафиксировали некоторое отступление от первоначальных пожеланий и разработали проект, в котором, среди прочего, предлагалось проверять судей со стажем работы не менее двух лет каждые два года, а процесс будет осуществляться в основном через комиссию, состоящую из лиц, не являющихся судьями, и сформированную ими самими.
То есть, по сути, была предпринята попытка (до сих пор подобные попытки продолжаются) установить постоянный контроль за деятельностью судей, а в роли контролеров в большинстве случаев выступали субъекты, находящиеся под прямым влиянием политической власти или выдвигаемые по их выбору (ВСС, Судебный департамент).
Хотя судьи еще с ноября 2022 года выражали негативную позицию по поводу подобных попыток, председатель ВСС и подчиненные ему должностные лица попытались реализовать указанные изменения, создав иллюзию общественного обсуждения, представив проект как инициативу судебной власти.
Более того, Карен Андреасян представил свои пожелания как состоявшуюся реальность как в ВСС, так и на личных сайтах, и после встреч с представителями всех международных организаций отметил, что ознакомил их с новой системой оценки, ожидая поддержки.
Аналогичным образом повело себя и Министерство юстиции, отметив, что состоялись обсуждения, посвященные представлению новой системы оценки судей, то есть они рассматривали ее как состоявшуюся реальность. (см. по ссылке).
В дальнейшем министерство поневоле представило пакет проекта на рассмотрение Венецианской комиссии.
Союз судей также направил в Венецианскую комиссию отрицательное заключение по проекту.
Вчера, 14 октября 2024 года, была опубликована всеобъемлющая и негативная позиция Венецианской комиссии почти по всем ключевым моментам проекта, она доступна на веб-сайте организации.
Таким образом, в очередной раз подтверждается, что ВСС в лице председателя совета попытался ограничить независимость судебной власти пакетом новых законодательных проектов, взяв под свой контроль один из ее руководящих органов – комиссию по оценке судей.
При этом следует отметить, что, хотя в указанной сфере существует необходимость в реформах, однако изменения в первую очередь должны исходить из независимости судебной власти в качестве отправной точки, а остальное подчинено независимости судей.
Этот вопрос, а также очередные посягательства Карена Андреасяна на независимость судей и судебной власти будут рассмотрены в ближайшее время», – говорится в заявлении, распространенном председателем Союза судей.