Ո՞րն է ՔՊԿ-ի հայրենիքը
Նույնիսկ Իլհամ Ալիևն այդպես չի արդարացրել ու հիմնավորել Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններն Արցախում, ինչպես «Քաղաքացիական պայմանագրի» պարագլուխները՝ Նիկոլ Փաշինյանը, Գագիկ Մելքոնյանը, Ալեն Սիմոնյանը․․․
Վերջինս «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում լեգիտիմ է համարել Ադրբեջանի հարձակումն Արցախի վրա՝ հղում անելով ՄԱԿ–ի թղթի կտորի արժեք ունեցող բանաձևերին։
Ըստ ամենայնի՝ Ալենը նկատի ուներ այն բանաձևերը, որոնք Արցախյան 1–ին պատերազմի ժամանակ ընդունվել են Քելբաջարի և Աղդամի մասով։
Եվ սա այն Ալեն Սիմոնյանն է, ով նռան շոու էր կազմակերպել Աղդամում՝ հայտարարելով, թե Ակնան (Աղդամը) իր հայրենիքն է։ Ալենը դա անում էր 2018–ի իշխանափոխությունից հետո՝ փորձելով ցույց տալ, թե, իբր, իրենք հակադրվում են Սերժ Սարգսյանին, ով տարիներ առաջ հեգնանքով էր արտահայտվել այն մարդկանց մասին, ովքեր ասում էին, թե Աղդամն իրենց հայրենիքն է։
Հիմա Ալենը ոչ միայն իր նռան շոուն է մոռացել, այլ նաև փորձում է ադրբեջանական թեզերը և շահերը պաշտպանել՝ Նիկոլից ավելի Նիկոլ լինելու տարբերակով։
Ի դեպ, Ալենը բոլոր հարցերում է այդպես։ Երբ Նիկոլը հակառուսական հիստերիա է բարձրացնում, Ալենը դառնում է ամենահիստերիկը։ Երբ Նիկոլը պրոթուրքական ու պրոադրբեջանական «բաղնիքի» է վերածում Հայաստանը, Ալենը դառնում է այդ բաղնիքի քարոզչական քիսաչին։

Где родина «Гражданского договора»?
Даже Ильхам Алиев так не оправдывал и обосновывал преступные действия Азербайджана в Арцахе, как это делает верхушка «Гражданского договора»: Никол Пашинян, Гагик Мелконян, Ален Симонян
В интервью радиостанции «Свобода» последний посчитал легитимным нападение Азербайджана на Арцах, ссылаясь на резолюции ООН ценой в клочок бумаги.
Судя по всему, Ален имел в виду те резолюции, которые в ходе 1-ой Арцахской войны были приняты по части Кельбаджара и Агдама.
И это тот самый Ален Симонян, который организовал гранатное шоу в Агдаме, заявляя, что Акна (Агдам) – это его родина. Ален делал это после смены власти 2018-го, пытаясь показать, будто они противопоставляются Сержу Саргсяну, который годами ранее с иронией высказался о тех людях, которые заявляли, что Агдам – это их родина.
Сейчас Ален не только забыл свое гранатное шоу, но пытается отстаивать азербайджанские тезисы и интересы по варианту «больший Никол, чем сам Никол».
Кстати, Ален таков во всех вопросах. Когда Никол поднимает антироссийскую историю, то Ален становится самым истеричным. Когда Никол превращает Армению в протурецкую и проазербайджанскую «баню», то Ален становится в ней пропагандистским банщиком.