ԲՐԻԿՍ-ը Հայաստանի համար այլընտրանք չունեցող տարբերակ է. Վլադիմիր Կիրեև (տեսանյութ)
Միջազգային եվրասիական շարժման վերլուծական բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Կիրեևը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է, թե ինչ կտա Հայաստանին մասնակցությունը ԲՐԻԿՍ գագաթնաժողովին:
«BRICS-ն այժմ համաշխարհային մասշտաբով որոշումների կայացման այլընտրանքային կենտրոն է։ Դա աճող պետությունների ակումբ է, որն արդեն տնտեսական հզորությամբ գերազանցում է ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի և Ճապոնիայի գլխավորած հին կենտրոնին։ Եվ այդ երկրները հիմա հավակնում են արդեն ոչ միայն տնտեսական դերի, այլև ուժի կենտրոնի, որոշումների կայացման կենտրոնի։ Այս պահին նրանք ձևավորում են նոր քաղաքական իրականություն։
Փաստորեն, ընթանում է նոր աշխարհակարգի ձևավորում՝ շրջանցելով Արևմուտքը, շրջանցելով ԱՄՆ-ը, շրջանցելով Եվրոպան, Իսրայելը։ Եվ այդ հարթակում, որպես հետևանք, ձևավորվելու են նաև տնտեսական խաղի նոր կանոններ։ Խոսքը միայն առանձին նախագծերի մասին չէ, օրինակ՝ օգտակար հանածոների արդյունահանման կամ ինչ-որ արդյունաբերական ապրանքների, գիտական մշակումների արտադրության։ Խոսքը մի ամբողջ նոր էկոհամակարգի, նոր իրականության մասին է, որի մեջ այս կամ այն չափով կներառվի ողջ մարդկությունը։ Դրա կենտրոնը հավակնում են լինել հենց ԲՐԻԿՍ երկրները»,-ասել է Կիրեևը։
Փորձագետի կարծիքով՝ BRICS-ը գրեթե անայլընտրանքային տարբերակ է այնպիսի երկրների համար, ինչպիսին Հայաստանն է։
«Ինչով է դա հետաքրքիր Հայաստանին։ Հայաստանը շահագրգռված է և՛ անվտանգության, և՛ տնտեսական զարգացման հարցերում։ Մեծ հույսեր կան, որ Արևմուտքն ինչ-որ կերպ կկառուցի այդ էկոհամակարգը, հնարավորություն կտա լուծել անվտանգության և տնտեսության ինչ-որ հարցեր։ Սակայն մենք տեսնում ենք, որ վերջին շրջանում միացած որևէ երկրի Արևմուտքը ոչինչ չի տվել։ BRICS-ը գործնականում այլընտրանք չունեցող տարբերակ է այնպիսի երկրների համար, ինչպիսին Հայաստանն է, դա բավականին ակնհայտ է։ BRICS-ի նախագծերին մասնակցության փաստն ինքնին ինքնաբերաբար չի տա որևէ ուղղակի ֆանտաստիկ արդյունք։ Սա էլ պետք է կարողանանք օգտագործել։ Այսինքն՝ պետք է ինտեգրվել այս ոլորտային արդյունաբերական կոոպերացիաներին, շահավետ պայմաններով հավելյալ արժեք ստանալու շղթաներին։ Դա վերընթաց հարթակ է, աճող հնարավորություններով, որտեղ կարելի է իրեն իրացնել»,-եզրափակել է Կիրեևը։

Владимир Киреев: «БРИКС – это безальтернативный вариант для Армении» (видео)
Руководитель аналитического отдела международного евразийского движения Владимир Киреев прокомментировал «Alpha News», что даст Армении участие в саммите БРИКС.
«БРИКС сейчас является альтернативным центром принятия решений в мировом масштабе. Это клуб восходящих государств, который уже превосходит старый центр во главе с Соединенными Штатами, Европой и Японией по экономическим возможностям. И эти страны сейчас претендуют уже не только на экономическую роль, но и на центр силы, на центр принятия решений. На данный момент они формируют новую политическую реальность.
Фактически идет формирование нового мирового порядка в обход западного, в обход США, в обход Европы, Израиля. И на этой площадке как следствие, будут формироваться и новые экономические правила игры. Речь идет не просто об отдельных проектах, например, таких как добыча полезных ископаемых или производство каких-то промышленных товаров, научных разработок. Речь идет о целой новой экосистеме, новой реальности, в которую в той или иной степени будет встроено все человечество. Центром этого претендуют быть вот эти самые страны БРИКС», – сказал Киреев.
По мнению эксперта, БРИКС – это практически безальтернативный вариант для таких стран, как Армения.
«Чем это интересно Армении? Армения заинтересована и в вопросах безопасности, и в вопросах экономического развития. Существуют большие надежды на то, что Запад как-то выстроит эту экосистему, даст возможности решить какие-то вопросы безопасности и экономики. Однако мы видим, что никаким странам, присоединившимся в последнее время, Запад ничего не дал. БРИКС – это практически безальтернативный вариант для таких стран, как Армения, это достаточно очевидно. Сам по себе факт участия в проектах БРИКС не даст автоматически какого-то прямо фантастического результата. Это тоже нужно суметь использовать. То есть, нужно встроиться в эти отраслевые промышленные кооперации, цепочки получения прибавочной стоимости на выгодных для себя условиях. Это восходящая площадка, с растущими возможностями, на которой можно себя реализовать», – заключил Киреев.