Օլիգարխների փոխարեն «ժելեոտածնե՞ր»
Օրերս մի «անմեղ» տեղեկատվություն էր տարածվել ՀՀ կառավարության կողմից։ Ըստ այդմ՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի կառավարման խորհրդի հերթական նիստը: Օրակարգի միակ հարցով անցկացված մրցույթի արդյունքներով՝ «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի իրականացման պետական ոչ առևտրային կազմակերպության» գործադիր տնօրեն է ընտրվել Արա Հովսեփյանը: Կազմակերպության գործադիր տնօրենի թափուր պաշտոնի համար կազմակերպված մրցույթին ներկայացվել էր 15 հայտ:
Թվում է, թե սովորական գերատեսչական լուր է, սակայն երբ հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ Արա Հովսեփյանը համատեղությամբ նաև նախագահական նստավայրի երիտթևի հովանավորությունը վայելող ՄԻԱԿ կուսակցության ղեկավարն է, ապա պարզ է դառնում, որ Սերժ Սարգսյանի խոսքերը քաղաքականության և բիզնեսի, բիզնեսի և պետական համակարգի տարանջատման մասին ընտրողական բնույթ ունեն։
Տեղին է հիշեցնելը, որ նույն Արա Հովսեփյանին էր վստահվել նաև «Հազարամյակի մարտահրավեր» ծրագրի գործադիր ղեկավարումը։
Ստացվում է, որ իշխանությունները մի կողմից խոսում են օլիգարխի համարում ունեցող մարդկանց կուլակաթափ անելու և նրանց պետական համակարգերից տարանջատելու մասին, մյուս կողմից էլ յուրային համարվող կուսակցականին միլիոնավոր դոլարների բյուջե ունեցող ծրագրերի ղեկավարում են վստահում։
Ո՞վ չգիտի, որ ԾԻԳ–երում, պետական ոչ առևտրային կազմակերպություններում և տարատեսակ հիմնադրամներում մեծ գումարներ են շրջանառվում, և շատ հաճախ այդ գումարների մի զգալի մասը «լվացքի մեքենայի» միջով անցնում ու հայտնվում է կոնկրետ մարդկանց գրպաններում։
Ո՞վ չգիտի, որ ՊՈԱԿ–ները, տարատեսակ հիմնադրամները և ԾԻԳ–երը «օդից» եկած փողերը գրպանելու լայն հնարավորություններ են տալիս մեր օրերի կորեյկոներին։
Կարո՞ղ էր արդյոք Ս. Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանին չկցված որևէ այլ կուսակցության ղեկավար հաղթել կառավարության հայտարարած մրցույթում, այն էլ՝ 15–հոգանոց։ Հազիվ թե։
Այդ ինչպե՞ս է պատահում, որ ՄԻԱԿ կուսակցությանն անուղղակիորեն ֆինանսավորում են, այն էլ բյուջետային ու արտաբյուջետային միջոցներից։ Ո՞վ է այս «հրաշամանուկ» Հովսեփյանը, որ ՀՀ կառավարությունն առանց նրա չի կարողանում յոլա գնալ։ Պայմանավորվա՞ծ է Հովսեփյանի կարիերան Սարգսյանի փեսայի գործոնով, թե՞ ոչ։ Ի՞նչ անեն մյուս մասնագետները, ովքեր «ժելեոտածների» թիմից չեն ու «այ էմ ը թեյբըլ» ոճի գավառամտությամբ չեն տառապում։
Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանելիս հստակ եզրահանգումների կարելի է գալ։
Հաշվի առնելով «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցների վարած քարոզչությունը և նախագահական նստավայրի իրական մտադրությունները՝ կարող ենք ասել, որ Սերժ Սարգսյանի ուզածն այն է, որ երկրում, ի դեմս իրեն (դե որ Սերժ ենք ասում, ուրեմն փեսան հետն է), լինի մեկ օլիգարխ, իսկ ներկայումս օլիգարխի համարում ունեցող մեծահարուստ «յուրայինները» ունեզրկվեն և իրենց տեղը զիջեն գործադիր տնօրեններին՝ արահովսեփյաններին, ովքեր մականունավորներից կտարբերվեն նրանով, որ «ժելեոտած» ու «քաղաքակիրթ» իմիջով հանդես կգան հասարակության առջև, կլինեն առավելապես անհայրենիք խունվեյբիններ ու հաճախ կօգտագործեն անգլերեն բառեր։ Ասել է թե՝ Ս.  Սարգսյանն իր գործիք Տիգրան Սարգսյանի միջոցով պայքարում է ոչ թե կլանաօլիգարխիկ համակարգը բարեշրջելու, այլ համակարգի ունեցած օգուտները սեփականաշնորհելու և գերկենտրոնացնելու համար, բայց որպեսզի իր թուրքմենբաշիական ծրագրերին հասարակական տեսք տա, առաջ է քաշել «Խփի՛ր օլիգարխներին, փրկի՛ր Հայաստանը» դեմագոգիկ և նեոբոլշևիկյան կարգախոսը, որը հիշեցնում էր Հիտլերի ցնդաբանությունը նախորդ դարի 30–ականներին կամ ռուս ազգայնականների շիզոֆրենիան բոլոր ժամանակներում։
Այսպիսով, ևս մեկ անգամ պարզ է դառնում, որ Ս. Սարգսյանն ու իր երիտշրջապատը երկակի ստանդարտներ են կիրառում։ Նրանք դեմ են մեծահարուստներին ու խոշոր բիզնեսմեններին, բայց կողմ «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգին, որն ավելի կեղտոտ հարաբերություններ է նախատեսում, քան ունենք այժմ և ունեինք երեկ։ Նրանք անընդունելի և անհանդուրժելի են համարում ինքնուրույնության որոշակի չափաբաժին ունեցող Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի արարքը, բայց հանդուրժում և ընդունում են ինքնուրույնությունից զուրկ մարզպետի շատ ավելի վատ ու իր բնույթով քստմնելի արարքը կին գործարարի նկատմամբ։
Նման ցինիզմով ու փարիսեցիությամբ տառապող իշխանությունն իսկական պատուհաս է դառնում ժողովրդի գլխին։ Սրանց տված վնասն անհամեմատ ավելի շատ է, քան կարող են տալ լֆիկներն ու ալրաղացները միասին վերցրած։ Այնպես որ, «Օլիգարխներն են մեղավոր երկրում տիրող վիճակի համար» քարոզն էժանագին «տրյուկ» է սեփական ձախողումներն ուրիշների վրա բարդելու և պաթոլոգիկ  ագահությունը բավարարելու նպատակով։
Ինչ վերաբերում է այդքան քննարկվող օլիգարխների թեմային, ապա բազմիցս ասել եմ ու հիմա էլ կրկնում եմ՝ ՀՀ թիվ մեկ օլիգարխը Սերժ Սարգսյանն է, ու եթե իշխանություններն իրենց արտահաստիքային խոսնակների միջոցով պահանջում են «ցուցակ» օպերացիա իրականացնել ու երկրից վտարել օլիգարխներին, ապա դա պետք է սկսեն ցուցակի առաջին համարից՝ «ֆուտբոլասերից»։ Հետո անցնեն «տիրացուին», այնուհետև՝ «ժելեոտածներին»։ Հավատացնում եմ, որ այդ ցուցակի ֆինանսատնտեսական կարողություններն ավելի շատ են, քան օլիգարխի համարում ունեցողներինը։ Ընդ որում՝ եթե մականունավոր գործարարները ինչ–որ առումով «տռուդավոյ» են աշխատել իրենց փողերը, ապա «ժելեոտածները» լրիվ «դառմավոյ» փող են «կերել»՝ բացարձակապես որևէ գործարար ռիսկի չգնալով ու յուրացնելով հանրության մուծած հարկերից գոյացած միջոցները, երկրի հաշվին վերցրած վարկերն ու տարատեսակ գրանտները։
Կուզենայի հատուկ նշել, որ իշխանության կողմից հասարակությանը պարտադրվող «Ո՞ր տեսակի տակ կուզենայիք կքած լինել՝ մականունավորի, թե՞ «ժելեոտածի»» երկընտրանքը կեղծ է, քանզի այս երկու տեսակի մեջ չէ, որ պետք է ընտրություն կատարի ՀՀ քաղաքացին։
ՀՀ քաղաքացին պետք է ընտրի բաց և փակ համակարգերի միջև՝ նախապատվությունն, անշո՛ւշտ, տալով բացին։ Իսկ թե այդ մրցակցային պայմաններում մականունավորը, ոչ մականունավորը կամ «ժելեոտածը» որքա՞ն փող կաշխատեն՝ էական չէ։ Կարևորը, որ ազատ մրցակցություն լինի, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանն իր հայեցողությամբ պետական ընտրովի մարմինների ու «բիզնեսմենների» նշանակի և երկիրն էլ թամաշաների օգնությամբ կառավարի։

«Гелеволосые» вместо олигархов?
На днях Правительство РА распространило «безобидную» информация. Согласно данной информации, под председательством премьер-министра РА Тиграна Саркисяна в правительстве состоялось очередное заседание Совета правления инвестиционной программы транспортного коридора «Север-Юг». В ходе заседания, по итогам тендера, исполнительным директором государственной некоммерческой торговой организации по реализации инвестиционной программы транспортного коридора «Север-Юг» был избран Ара Овсепян. Для участия в тендере на вакантную должность директора организации было представлено 15 заявок.
Кажется, что обычная информация, но если учесть то обстоятельство, что Ара Овсепян по совместительству является также руководителем пользующейся покровительством младосержевцев Объединенной либеральной национальной партии (армянская аббревиатура – МИАК), то становится ясно, что слова Сержа Саргсяна о разделении политики и бизнеса, бизнеса и государственной системы носят избирательный характер.
Уместно напомнить, что тому же Овсепяну было доверено и исполнительное управление программой «Вызовы тысячелетия».
Выходит, что власти, с одной стороны, говорят о раскулачивании людей, имеющих репутацию олигархов, и отделении их от государственной системы, а с другой – доверяют считающимся «своими» товарищам по команде управление программами, имеющими бюджет в миллионы долларов.
Кто не знает, что в офисах по реализации программ, государственных некоммерческих организациях и различных фондах крутятся большие деньги, и очень часто значительная часть этих сумм «отмывается» и оседает в карманах конкретных людей?
Кто не знает, что НГО, различные фонды и офисы по реализации программ дают корейко нашего времени большую возможность присваивать чужие деньги?
Мог ли в объявленном правительством конкурсе победить руководитель какой-либо другой партии, которая не была бы «придатком» зятя Сержа Саргсяна Микаэла Минасяна? Вряд ли.
Как это выходит, что партию МИАК косвенно финансируют, причем из бюджетных и внебюджетных средств? Кто этот «вундеркинд» Овсепян, что Правительство РА не может обойтись без него? Обусловлена ли карьера Овсепяна фактором Минасяна или нет? Что делать другим специалистам, которые не входят в команду «гелеволосых» и не страдают провинциализмом?
Это вопросы, отвечая на которые, можно прийти к конкретным выводам.
Учитывая проводимую «свободными, но подсержевскими» СМИ пропаганду и реальные намерения президентского дворца, можем сказать, что Серж Саргсян желает того, чтобы в стране в его лице (когда говорим Серж, то имеем в виду и зятя) был один олигарх, а имеющие сейчас репутацию олигархов «свои» были раскулачены и уступили свое место исполнительным директорам – араовсепянам, которые будут отличаться от имеющих прозвища тем, что будут позиционировать себе перед обществом в виде «гелеоволосых» и «цивилизованных», будут преимущественно не имеющими родины хунвейбинами и будут часто использовать английские слова. Иначе говоря, Серж Саргсян посредством своего инструмента Тиграна Саркисяна борется не за реформу кланово-олигархической системы, а за приватизацию и сверхконцетрацию «плодов» системы, но, чтобы придать своим туркменбашистским программам социальный вид, он выдвинул демагогический и необольшевисткий лозунг «Бей олигархов – спасай Армению!», который напоминает гитлеровский бред 30-х годов прошлого века или шизофрению националистов всех времен.
Таким образом, еще раз становится очевидным, что Серж Саргсян и младосержевцы руководствуются двойными стандартами. Они против богачей и крупных бизнесменов, но за систему «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять», которая предусматривает более грязные отношения, чем есть сегодня и были вчера. Поступок имевшего определенную самостоятельность бывшего мэра Еревана Гагика Бегларяна они считают неприемлемым и нестерпимым, но принимают и терпят гораздо худший и просто ужасный поступок лишенного самостоятельности губернатора по отношению к женщине.
Страдающие цинизмом и фарисейством подобные власти становятся настоящим бедствием для народа. Нанесенный ими ущерб несравненно больше, чем могут нанести «лфики» и «алрахацы» вместе взятые. Так что, пропаганда «Олигархи виноваты за царящую в стране ситуацию» является дешевым трюком с целью перекинуть собственные провалы на других и удовлетворить патологическую алчность.
Что касается столь обсуждаемой темы олигархов, то я многократно говорил и сейчас повторю, что главным олигархом Республики Армения является Серж Саргсян. Если власти посредством своих внештатных пресс-секретарей требуют провести операцию «список» и выдворить из страны олигархов, то должны начать этот процесс с первого номера списка – «футбололюба», а потом приступить к «дьячку» и «гелеоволосым». Уверяю, что финансово-экономические возможности этого списка больше, чем у тех, кто имеет репутацию олигархов. Причем, если имеющие прозвища предприниматели в какой-то степени заработали свои деньги трудом, то «гелеволосые» ели полностью дармовые деньги, совершенно не идя на какие-то предпринимательские риски и присваивая средства, образованные из налогов граждан, взятых за счет страны кредитов и различных грантов.
Хотел бы отдельно отметить, что навязываемая властями обществу дилемма «Под каким видом хотели бы быть сгорблены? Под имеющими прозвища или гелеволосыми?» является ложной, поскольку не из этих двух видов должен выбирать гражданин РА.
Гражданин РА должен выбрать между открытой и закрытой системами, безусловно, отдав предпочтение открытой. Сколько в этих конкурентных условиях заработают денег люди с прозвищами, без прозвищ или «гелеволосые» является несущественным вопросом.  Главное, чтобы Серж Саргсян не назначал государственные выборные органы и «бизнесменов» на свое усмотрение и не управлял страной при помощи шоу, а была свободная конкуренция.