Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրիում կառավարման ճգնաժամ ստեղծելուց հետո մնաց իր քայլի տակ ու գնաց ապօրինության: «Բալասանյան» դաշինքի անդամների մանդատազրկումից հետո պետք է տեղի ունենար ավագանու նիստ և ընտրվեր նոր քաղաքապետ: Ավագանու նիստի քվորում չապահովվեց և քաղաքապետ չընտրվեց: Դրանից հետո օրենքով պետք է նշանակվեին Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններ, սակայն Նիկոլը գնաց ապօրինության: Նա հիմա շոու է կազմակերպել: Շոուի անունը դրել են «փրայմերիզ»: Գյումրեցիներն արդեն տարբեր անեկդոտներ են հնարել այս թեմայով:
Նիկոլն այժմ գյումրեցիների վրա ուզում է «նաղդել» ՔՊ-ական որևէ մեկին: Ասում է «ընտրեք», թե ում եք ուզում՝ Աննա Հակոբյանի բարեկամին, թմրամոլ հաստագլխին, մարազմատիկին, բնածին դեբիլին կամ մի «ատամնատեխնիկ» կնոջ:
Իրականում դա ոչ թե ընտրություն է լինելու, այլ Նիկոլը Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնակատար է նշանակելու, բայց դա, այսպես ասած, գցելու է գյումրեցիների գրպանը՝ «Գյումրեցիներն են ընտրել, ես ի՞նչ կարող եմ անել» դեմագոգիկ թեմայով:
«Փրայմերիզ» կոչված էժանագին շոուն Նիկոլը կազմակերպում է նաև այն պատճառով, որ ՔՊ-ի ներսում իրար միս են ուտում: Բոլորն էլ վարկաբեկված են ու պառակտված: Կարեն Սարուխանյանը հայտնվել է թմրանյութային սկանդալի մեջ և ունի «թավշյայից» հետո թալանչի դարձածի համբավ, Աննայի բարեկամ Վահագնը քաղաքականապես անմեղսունակ է, մյուսներն ընդհանրապես անկապ են:
Նիկոլը վախեցավ ընտրություններից և հիմա ժամանակ է ձգում:
Ի դեպ, «փրայմերիզ»-շոուի մեջ մի ուշագրավ դետալ կա: Դրան մասնակցում է նաև բոլոր ժամանակների հաճախորդ Էդմոն Մարուքյանի թիմակիցը՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակի ԱԺ նախկին պատգամավոր և Գյումրիի ներկայիս սոցապ ծառայության տնօրեն Սարիկ Մինասյանը:
Փաստորեն, «Ելք» դաշինքի անդամներն շարունակում են տարատեսակ թելերով ու տարբեր հարթություններում իրար հետ կապված մնալ: Մասնագիտությամբ Վազգեն Սարգսյանի եղբայր աշխատող Արամն իր դիշովկեքով Երևանում մաս է կազմում ՔՊ-ի գլխավորած կոալիցիային, իսկ ընդդիմադիր դաշտ կրկին գործուղված Էդմոնը շարունակում է իր հատուկ հանձնարարություններով հաճախորդությունը:
Թե ինչ կոնկրետ դերակատարմամբ է Սարիկը մտել ՔՊ-ական ցուցակ, պարզ կդառնա առաջիկա օրերին: Բայց դե ընդհանուր առմամբ արդեն պարզ է: Նա իր շեֆ Էդմոն Մարուքյանի պես ծառայություններ է մատուցելու Նիկոլին, պարզապես տեղական մասշտաբով:
Գյումրիում «փրայմերիզ»-շոուն և «լուսավոր» Սարիկը

После порождения управленческого кризиса в Гюмри Никол Пашинян остался под своим же приемом и пошел на беззаконие. После лишения мандатов членов блока «Баласанян» должно было состояться заседание Совета старейшин и быть избран новый мэр. Кворума для заседания обеспечено не было и мэра не избрали. После этого, согласно требованию закона, должны были быть назначены внеочередные выборы Совета старейшин Гюмри, но Никол пошел на беззаконие. Он сейчас организовал шоу, которое нарекли «праймериз». Гюмрийцы уже придумали на эту тему различные анекдоты.
Сейчас Никол хочет сплавить гюмрийцам кого-то из «Гражданского договора». Говорит, мол, «выбирайте» сами: родственника Анны Акопян, толстоголового наркомана, маразматика, прирожденного дебила или одну женщину – «зубного техника».
В реальности это будет не выбор, а назначение Николом врио мэра Гюмри, но он, так сказать, подкинет последнего в карман гюмрийцам в рамках демагогичного подхода «Гюмрийцы сами выбрали – что я могу поделать?»
Дешовое шоу под названием «Праймериз» Никол организует также из-за того, что внутри ГД развернулась грызня. Все дискредитированы и разрознены. Карен Саруханян оказался в центре скандала с употреблением наркотиков и пользуется репутацией ставшего после «бархата» расхитителем, родственник Анны Ваагн – политически невменяемый, остальные вообще ни о чем.
Никол испугался выборов, и сейчас тянет время.
Кстати, в «праймериз»-шоу есть одна примечательная деталь. В нем участвует также соратник клиента всех времен Эдмона Марукяна – экс-депутат НС от клики «Светлая Армения» и действующий глава собеса Гюмри Сарик Минасян.
Фактически, члены альянса «Выход» продолжают оставаться связаны друг с другом различными нитями и в различных плоскостях. Работающий братом Вазгена Саркисяна Арам через своих дешевок составляет коалицию с «Гражданским договором» в Ереване, а снова командированный на оппозиционное поле Эдмон продолжает свое клиентство по особым поручениям.
С какой конкретно функцией Сарик вошел в ГД-аевский список, станет ясно в ближайшие дни. Хотя, в целом понятно уже сейчас. Он, подобно своему шефу Эдмону Марукяну, будет предоставлять услуги Николу, попросту в местном масштабе.
«Праймериз»-шоу в Гюмри и «светлый» Сарик