Գյումրիի ընտրությունները համահայկական նշանակություն են ունենալու. ռուսաստանցի քաղաքագետ
Հայաստանում արդեն մի քանի շաբաթ է խոսվում է սահմանադրական բարեփոխումների մասին։ Այդ համատեքստում քննարկվում են նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հեռանկարները։ Մինչդեռ «հերթական ռեժիմով» ԱԺ նախընտրական քարոզարշավը պետք է տեղի ունենա միայն 2026 թվականին: Բայց դա չի նշանակում, որ հանրապետությունում ընդհանրապես ներքաղաքական խարդավանքներ չկան։ Դրա մասին սոցցանցերում գրել է ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
«Մարտի վերջին Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ՝ Գյումրիի մունիցիպալիտետում նախատեսված են արտահերթ ընտրություններ։ Նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի մարտի 15-ին և կավարտվի 28-ին։ Իսկ քվեարկության արդյունքները կդառնան իշխող կուսակցության աջակցության մակարդակի կարևոր չափանիշ և, ընդհակառակը, ցույց կտան ընդդիմության ներուժի առկայությունը (կամ բացակայությունը):
Մունիցիպալ քաղաքականությունը հայկական ձևով՝ հետաքրքիր ֆենոմեն է։ Հաճախ պատգամավորական տեղերի համար պայքարում են ոչ միայն և նույնիսկ ոչ այնքան ազգային միավորումները, որքան տեղական ուժերը, որոնցից շատերը խիստ քննադատաբար են գնահատում ինչպես Նիկոլ Փաշինյանին, այնպես էլ խորհրդարանական մեծամասնության իշխանամետ կուսակցությանը՝ «Քաղաքացիական պայմանագրին»:
2024 թվականի հոկտեմբերին Գյումրիում մունիցիպալ ճգնաժամ բռնկվեց: «Բալասանյան» խմբակցությունից (այն ժամանակ իշխող տեղական դաշինքը) 14 պատգամավոր հրաժարվեցին մանդատներից։ Նրանց աջակցություն էր հայտնել նաև Գյումրիի քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանը։ Շատ մեկնաբաններ այս դեմարշը կապում էին հանրապետական ​​կառավարության կողմից ճնշման հետ: Սամվել Բալասանյանը եղել է իր անունը կրող դաշինքի ստեղծողը, ժամանակին զբաղեցրել է քաղաքապետի պաշտոնը: Մինչ այդ «նախկինների» օրոք քաղաքական գործիչը սերտորեն կապված էր Գագիկ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ և նույնիսկ զբաղեցնում էր խորհրդարանի փոխխոսնակի պաշտոնը։
Բայց նոր իշխանության օրոք Բալասանյանը դարձավ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, թեև նա զբաղեցրեց երկրի մեծությամբ երկրորդ քաղաքապետարանի ղեկավարի պաշտոնը մինչև 2022 թվականը։ Ինչևէ, քաղաքապետարանի ճգնաժամը մեծապես առնչվում է նաև Գյումրու նախկին քաղաքապետի և նրա որդու նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու հետ։ Իշխանությունների ընդդիմախոսներն ասում են, որ իշխանությունը դրանով որոշել է «իրենով անել» Գյումրին։ 2024 թվականի նոյեմբերի 8-ին ավագանին չկարողացավ նոր քաղաքապետ ընտրել, քանի որ իշխող քաղաքական ուժը առանց ընդդիմադիր ուժերի աջակցության չկարողացավ քվորում ապահովել։ Արդյունքում քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը դարձավ «իշխանության կուսակցության» ներկայացուցիչ Սարիկ Մինասյանը։
Մարտի 30-ին նշանակված ընտրությունները ցույց կտան՝ Գյումրին «Քաղաքացիական պայմանագրի» վերահսկողությանը վերադարձնելու գործընթացն ամբողջությամբ ավարտվե՞լ է արդյոք։ Գյումրու ավագանու ընտրություններին (որի արդյունքներով էլ կորոշվի քաղաքապետը) կմասնակցի վեց կուսակցություն և երեք քաղաքական դաշինք։ Թերևս այդ քարոզարշավը նաև համահայկական նշանակություն կունենա»,-նշել է Սերգեյ Մարկեդոնովը։

Выборы в Гюмри будут иметь всеармянское значение – российский политолог
О конституционных реформах в Армении говорят уже несколько недель. В этом контексте обсуждаются и перспективы досрочных парламентских выборов. Между тем, в «штатном режиме» избирательная кампания в Национальное собрание должна состоятся только в 2026 году. Но это не означает, что внутриполитической интриги в республике нет совсем. Об этом соцсетях написал российский политолог Сергей Маркедонов.
«В конце марта досрочные выборы должны пройти в Гюмри, втором по величине муниципалитете Армении. Предвыборная агитация начнется 15 марта, а завершится 28-го. И результаты голосования станут важным замером уровня поддержки правящей партии и, напротив, продемонстрируют наличие (или отсутствие) потенциала у оппозиции.
Муниципальная политика по-армянски – интересный феномен. За места депутатов борются зачастую не только и даже не столько общенациональные объединения, сколько местные силы, многие из которых весьма критически оценивают и Никола Пашиняна, и провластную партию парламентского большинства «Гражданский договор».
В октябре 2024 года в Гюмри разразился муниципальный кризис. 14 депутатов из фракции «Баласанян» (местный блок, который был на тот момент правящим!) отказались от мандатов. Их поддержал и мэр города Вардгес Самсонян. Этот демарш многие комментаторы связали с прессингом со стороны республиканского правительства. Самвел Баласанян был создателем блока своего имени, в свое время он занимал пост мэра. До этого, при «бывших» политик был тесно связан с «Процветающей Арменией» Гагика Царукяна, даже занимал пост вице-спикера парламента.
Но при новой власти Баласанян стал оппозиционным политиком, хотя и занимал пост главы второго по величине муниципалитета страны до 2022 года. Как бы то ни было, а муниципальный кризис во многом связывают еще с тем, что против экс-мэра Гюмри и его сына было возбуждено уголовное дело. Оппоненты властей говорят, что правительство тем самым решило «взять под себя» Гюмри. 8 ноября 2024 Совет старейшин не смог избрать нового мэра, так как правящей политической силе не удалось обеспечить кворум без поддержки оппозиционных сил. В результате врио городского головы стал представитель «партии власти» Сарик Минасян.
Выборы, намеченные на 30 марта, покажут, завершится ли полностью процесс возвращения Гюмри под контроль «Гражданского договора». В выборах Совета старейшин Гюмри (по итогам которых определится и мэр муниципалитета) будут участвовать 6 партий и 3 политических блока. Впрочем, эта кампания будет иметь и всеармянское значение», – Сергей Маркедонов.