Եվրոպական ուղին կարող է Հայաստանին հասցնել այնպիսի իրավիճակի, որը ստեղծվել է Ուկրաինայում. Դենիս Դենիսով (տեսանյութ)
Քաղաքագետ, ՌԴ կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի փորձագետ Դենիս Դենիսովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի եվրաինտեգրումը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարները, ինչպես նաև Թուրքիայում արտահերթ նախագահական ընտրությունների հավանականությունը:
«Դեռևս 2013-2014 թվականներին եվրոպական կամ Եվրասիական պետության արտաքին քաղաքական ընտրության հարցը թե՛ Ուկրաինայի հասարակության մեջ, թե այդ երկրի գործընկերների շրջանում եղել է բանավեճի պատճառ։ Բայց, ինչպես հիշում ենք, հետագայում միանշանակ ընտրություն կատարվեց հօգուտ եվրաատլանտյան ինտեգրման։ Հաշվի առնելով հակամարտությունը, այժմ դժվար է գնահատել այդ քայլերի տնտեսական նպատակահարմարությունը։ Բայց առաջին տարիներին, երբ ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտին սկսեց աշխատել, սկսեցին իրականացնել առանցքային տնտեսական համաձայնագրեր Ուկրաինայի և այս կազմավորման միջև, այն ժամանակ Ուկրաինայի տնտեսության հիմնական ճյուղերը հայտնվեցին շատ բարդ իրավիճակում, հատկապես, երբ վերացվեցին այն նախապատվությունները, որոնք դրանք կապում էին այլ երկրների հետ:
Հայաստանի համար կարող է նման իրավիճակ լինել, եթե փոխզիջում չլինի, և եթե Հայաստանի ղեկավարությունը չհասկանա, որ երկու ազատ տնտեսական գոտիներում միաժամանակ լինելու համար կամ պետք է ունենալ ֆենոմենալ դիվանագիտական վարպետություն, ինչը մենք չենք տեսնում հենց ներկայիս վարչապետի և նրա կառավարության օրինակով, կամ պատրաստ լինել նրան, որ տնտեսության մի շարք ճյուղերի վրա սարսափելի հարված կհասցվի, որը բնականաբար կանդրադառնա նաև բնակչության վրա»,-նշել է Դենիսովը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ հայկական պետության համար ԵՄ և ԵԱՏՄ շուկաները այս պահին ուղղակի անհամեմատելի են:
«Հայաստանին ԵՄ-ում առանձնապես չեն սպասում։ Մենք պաշտոնական Բրյուսելի և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից չենք լսել Հայաստանի համար այդ կազմակերպությանն անդամակցելու հրավեր։ Այն, որ Հայաստանը ցանկություն ունի հետագայում զարգացնել ազատ առևտրի գոտու հետ կապված հարցերը, դա օրինաչափ է և հասկանալի։ Եվ այստեղ, միևնույն է, ինձ թվում է, գերիշխում են քաղաքական նկրտումները, քաղաքական նպատակահարմարությունը տնտեսականի նկատմամբ։
Իհարկե, պետք է անդրադառնալ վիճակագրությանը, բայց ես այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ հայկական պետության համար ԵՄ և ԵԱՏՄ շուկաները այս պահին ուղղակի անհամեմատելի են։ Եվ եթե առաջարկենք ընտրել երկուսից մեկը, առողջ բանականության տեսանկյունից միանշանակ կլինի ընտրել ԵԱՏՄ շուկան, բայց քաղաքական նպատակահարմարության տեսանկյունից միանգամայն հնարավոր է խաղալ նաև այլընտրանքի հետ։ Բնականաբար, ճիշտ է ասում ռուս փոխնախարարը, որ ազատ առևտրի երկու ռեժիմներում գտնվելու գործընթացը շատ դժվար է»,-ասել է Դենիսովը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ ամենակարճ հեռանկարում դժվար է ակնկալել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում:
«Պայմանագրի ստորագրման հեռանկար, իհարկե, կա, բայց այդ խորհրդակցությունների առանձնահատկությունն առ այսօր կայանում է նրանում, որ կողմերից մեկն իրեն ընկալում է որպես անվերապահ հաղթող, իսկ իր հակառակորդին՝ որպես բացարձակ պարտվող։ Դա շատ լուրջ հետք է թողնում բանակցությունների վրա։ Եվ, թվում է, մի կողմից, դա կարող էր հեշտացնել վերջնական լուծումը, բայց ներկա պայմաններում, երբ նոր հակամարտության առաջացման ակնկալիք չկա, դա հանգեցնում է նրան, որ ամփոփիչ փաստաթուղթը պարզապես չի ստորագրվում և չի իրագործվում։ Եվ այստեղ հայկական կողմի համար գոյություն ունեն ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին գործոններ, որոնք մեծապես սահմանափակում են հետագա զիջումներն ու արդեն խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ելքը։
Ադրբեջանում դա շատ լավ հասկանում են, բայց դրա հետ մեկտեղ կարծում են, որ միանգամայն թույլատրելի է ներկայիս պայմաններում առավելագույնը պահանջել այն նպատակներից և խնդիրներից, որոնք նրանք կցանկանային իրագործել այդ համաձայնագրի շրջանակներում: Այնպես որ, ըստ երևույթին, մենք կդիտարկենք նման բանակցությունների ևս մեկ փուլ, և ամենակարճ հեռանկարում դժվար թե պետք է սպասել համաձայնագրի ստորագրմանը»,-ասել է Դենիսովը։
Փորձագետը նաև մեկնաբանել է Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակը և արտահերթ նախագահական ընտրությունների հավանականությունը:

Европейский путь может привести Армению к ситуации, которая сложилась на Украине – Денис Денисов (видео)
Политолог, эксперт Финансового университета при правительстве РФ Денис Денисов прокомментировал «Alpha News» евроинтеграцию Армении, перспективы подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией, а также вероятность досрочных президентских выборов в Турции.
«Еще в 2013-2014 годах конфликт на Украине стал следствием той дискуссии и в обществе, и среди партнеров этой страны относительно внешнеполитического выбора государства – европейского или евразийского. Но, как мы помним, впоследствии был сделан однозначный выбор в пользу евроатлантической интеграции. С учетом конфликта теперь сложно оценивать экономическую целесообразность тех шагов. Но в первые годы, когда только начала работать зона свободной торговли с ЕС, начали имплементировать ключевые экономические соглашения между Украиной и этим образованием, тогда ключевые отрасли экономики Украины оказались в очень сложном положении, особенно когда были отменены те преференции, которые их связывали с другими странами. Вот у Армении может приключиться аналогичная ситуация, если не будет компромисса и если руководство Армении не поймет, что для того, чтобы быть в двух экономических свободных зонах одновременно, либо надо обладать феноменальным дипломатическим мастерством, чего мы не видим как раз на примере нынешнего премьера и его правительства, либо быть готовым к тому, что по целому ряду секторов экономики будет нанесен страшный удар, который естественным образом будет отражаться и на населении», – отметил Денисов.
По мнению политолога, для армянского государства рынки ЕС и рынки ЕАЭС в настоящий момент просто несопоставимы.
«Армению никто сильно в ЕС и не ждет. Мы не слышали со стороны официального Брюсселя и Европейской комиссии приглашения для Армении о вступлении в данное образование. То, что у Армении есть желание дальше развивать вопросы, связанные с зоной свободной торговли, это закономерно и понятно. И здесь все равно, мне кажется, превалируют политические устремления, политическая целесообразность над экономической. Конечно, необходимо обращаться к статистике, но у меня есть ощущение, что для армянского государства рынки ЕС и рынки ЕАЭС в настоящий момент просто несопоставимы. И если предлагать выбрать одно из двух, с точки зрения здравого смысла будет однозначно выбрать рынок ЕАЭС, но с точки зрения политической целесообразности вполне можно поиграть и с выбором альтернативы. Естественно, правильно говорит российский замминистра о том, что процесс нахождения в двух режимах свободной торговли весьма затруднителен», – сказал Денисов.
По мнению политолога, в кратчайшей перспективе вряд ли стоит ожидать подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
«Перспектива подписания договора, конечно есть, но особенность этих консультаций до сих пор заключается в том, что одна из сторон воспринимает себя как безусловного победителя, а своего оппонента – как абсолютного проигравшего. Это накладывает на переговоры очень серьезный отпечаток. И, казалось бы, с одной стороны, это могло бы облегчить окончательное решение, но в нынешних условиях, когда нет ожидания возникновения нового конфликта, это приводит к тому, что итоговый документ просто не подписывается и не реализуется. И здесь для армянской стороны существуют как внешние, так и внутренние факторы, которые во многом ограничивают дальнейшие уступки и выход уже на подписание мирного соглашения. В Азербайджане это прекрасно понимают, но вместе с тем считают, что вполне допустимо и позволительно в нынешних условиях требовать максимум от тех целей и задач, которые они хотели бы реализовать в рамках этого соглашения. Так что, по-видимому, мы будем наблюдать еще не один раунд подобных переговоров и в кратчайшей перспективе вряд ли стоит ожидать подписания соглашения», – сказал Денисов.
Эксперт также прокомментировал внутриполитическую ситуацию в Турции и вероятность досрочных президентских выборов.