ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Թուրքիայի կողմից հայկական եկեղեցիները վերադարձնելու մասին բանաձևը
Դեկտեմբերի 13–ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկության է դրվել և ընդունվել է թիվ 306 բանաձևը։ Այն Թուրքիային հարկադրոmւ է հարգել կրոնն ազատ կերպով դավանելու քրիստոնյաների իրավունքը, ինչպես նաև ազգային փորամասնություններին՝ հայերին, ասորիներին, հույներին և այլ քրիստոնյա համայնքներին վերադարձնել բռնագրավված եկեղեցիները։
Քրիստոնեական բռնագրաված եկեղեցիները իրենց օրինական տերերին վերադարձնելու և քրիստոնյա փոքրամասնությունների նկատմամբ կիրառվող ճնշումները դադարեցնելու մասին Թուրքիային ուղղված կոչը ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ձայների 43 կողմ, 1 դեմ հարաբերակցությամբ ընդունել էր այս տարվա հուլիսին։

Палата представителей США приняла резолюцию о возвращении Турцией армянских церквей
13 декабря в Палате представителей США была вынесена на голосование и принята резолюция №306, призывающая Турцию положить конец религиозной дискриминации и вернуть церкви, школы, больницы и другое религиозное имущество, которые были конфискованы у армянской, греческой, ассирийской и других христианских общин в Турции.
Напомним,  что 20 июля текущего года Комитет по иностранным делам Палаты представителей США 43 голосами «за” и 1 – «против” принял поправки, предложенные конгрессменами Ховардом Берманом и Дейвидом Чичиленом. Авторы  призывают Анкару законным путем вернуть конфискованные христианские церкви, выполнить международные обязательства, положить конец всем формам религиозного преследования, защищать права человека и религиозные свободы христиан.