Գազայում թերսնման պատճառով ավելի քան 65 000 երեխա է հոսպիտալացվել
Գազայի հատվածում Իսրայելի կողմից շարունակվող շրջափակման ֆոնին ավելի քան 65 000 երեխա հոսպիտալացվել է սուր թերսնման պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «Al Masirah» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Գազայի կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությանը։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ամեն օր սովից տառապող 1.1 մլն պաղեստինցի երեխաների և դեռահասների շրջանում սուր թերսնումը հանգեցրել է ավելի քան 65 հազար մարդու հոսպիտալացման։
Ավելի վաղ UNRWA-ն խորը մտահոգություն էր հայտնել մարտի 2-ից Իսրայելի կողմից Գազային օգնության մատակարարման արգելքի պատճառով առաջացած աղետալի իրավիճակի կապակցությամբ։
«Անկլավում սովը տարածվում և խորանում է։ Այն միտումնավոր է և մարդածին։ Գազան հուսահատության շրջանի է վերածվել»,-X սոցցանցում գրել է UNRWA-ի գլխավոր հանձնակատար Ֆիլիպ Լազարինին։
Մարտի 2-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարեց Գազայի հատված մարդասիրական մատակարարումների դադարեցման և բոլոր սահմանային հսկիչ անցակետերի փակման մասին։ Իսրայելի իշխանությունների տվյալներով՝ այս որոշումը կայացվել է, քանի որ ՀԱՄԱՍ շարժումը մերժել է ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիտկոֆի՝ անկլավում հրադադարի ռեժիմը երկարաձգելու ծրագիրը։

В Газе более 65 тыс. детей госпитализировали из-за недоедания
Более 65 тыс. детей в секторе Газа понадобилась госпитализация из-за острого недоедания на фоне продолжающейся израильской блокады анклава. Об этом сообщает телеканал «Al Masirah» со ссылкой на управление по связям с общественностью правительства Газы.
Из-за острого недоедания были госпитализированы более 65 тыс. детей из общего числа 1,1 млн палестинских детей и подростков, ежедневно страдающих от голода, указывает телеканал.
Ранее Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) обратило внимание на бедственное положение в секторе Газа из-за действующего со 2 марта израильского запрета на поставки гуманитарной помощи в анклав.
«Голод [в анклаве] распространяется и углубляется, он преднамеренный и рукотворный. Газа превратилась в край отчаяния», – написал в Х генеральный комиссар БАПОР Филипп Лаззарини.
2 марта премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил о приостановке гуманитарных поставок в сектор Газа и закрытии всех контрольно-пропускных постов. По версии израильской стороны, это сделано из-за отказа палестинского движения ХАМАС принять план спецпосланника США Стивена Уиткоффа о продлении режима прекращения огня в анклаве.
18 марта израильская армия возобновила боевые действия в секторе Газа, нанеся по анклаву массированные удары и прервав тем самым установленный в январе этого года режим прекращения огня.