Սիրիայում 27 զինվորական է զոհվել
Այս մասին հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը՝ հղում անելով Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտորդական կենտրոնի իրավապաշտպանների տվյալներին։
Սիրիայի բանակը լքած զինվորները Դերաա քաղաքի տարբեր վայրերում մարտի են բռնվել երկրի նախագահ Բաշար Ասադին հավատարիմ զինվորական ստորաբաժանումների հետ։
Դեկտեմբերի 13–ին հայտնի դարձավ, որ սիրիական բանակի ստորաբաժանումներից մեկն անցել է ընդդիմության կողմը։ Միևնույն ժամանակ տեղեկություններ տարածվեցին, թե Իդլիբ գավառում մի քանի հարյուր զինվորականներ ևս համալրել են ընդդիմադիրների շարքերը։

В Сирии повстанцы убили 27 солдат Асада
27 сирийских солдат и полицейских погибли в столкновениях с дезертирами в южной провинции Дераа. Об этом сообщает «Lenta.ru»  со ссылкой  на «Reuters» и на правозащитников из Syrian Observatory for Human Rights.
Дезертировавшие из армии военнослужащие вступили в бой с подразделениями, лояльными президенту Сирии Башару Асаду, как минимум в двух точках - в самом городе Дераа и на стратегически важном пересечении дорог за городом. Столкновения произошли 15 декабря, на рассвете.
О переходе одного из подразделений сирийской армии на сторону повстанцев в Дераа стало известно 13 декабря. Одновременно сообщалось о том, что несколько сот военнослужащих перешли на сторону оппозиции в северной провинции Идлиб.