Ժակ Շիրակը դատապարտվել է երկու տարվա պայմանական ազատազրկման
Ֆրանսիայի դատարանն այսօր մեղավոր է ճանաչել նախկին նախագահ Ժակ Շիրակին պետական միջոցները յուրացնելու և պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու համար ու դատապարտել 2 տարվա պայմանական ազատազրկման։ Այս մասին հաղորդում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
Ինչպես նշում է «Ռոյթերս»–ը, դատարանի որոշումը հրապարակվել է առանց 79–ամյա քաղաքական գործչի, ով խնդիրներ ունի հիշողության հետ։ Ֆրանսիական օրենսդրության համաձայն՝ նրան սպառնում էր մինչև 10 տարի ազատազրկում և 150 հազար եվրո տուգանք։
Քննության վարկածով՝ 1992–1995թթ. Ժակ Շիրակը, ով զբաղեցնում էր Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնը, մայրաքաղաքային վարչակազմում 28 կեղծ աշխատատեղ է ստեղծել և այդպիսով լրացուցիչ միջոցներ ստացել և ֆինանսավորել իր՝ «Միություն՝ ի աջակցություն հանրապետության» կուսակցությանը։ Ընդ որում, սեպտեմբերի վերջին նախկին նախագահի գործով դատախազը հայտարարել էր, որ մայրաքաղաքի վարչակազմում «մեռած հոգիների» աշխատատեղերն ապացուցող փաստեր չկան։
Ժակ Շիրակը զբաղեցրել է Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնը 1977–1995թթ., իսկ 1995–2007թթ. եղել է Ֆրանսիայի նախագահ։

Жак Ширак приговорен к двум годам условно
Французский суд в четверг, 15 декабря, признал экс-президента Франции Жака Ширака виновным в хищении бюджетных средств и превышении должностных полномочий и приговорил к двум годам тюрьмы условно, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
Как отмечает «Reuters», решение суда было вынесено в отсутствие 79-летнего политика, страдающего провалами в памяти. Согласно французскому законодательству, политику грозило до 10 лет тюрьмы и штраф в размере 150 тысяч евро.
По версии следствия, в период с 1992 по 1995 год Ширак, занимавший пост мэра Парижа, создал в столичной администрации 28 фиктивных рабочих мест и тем самым привлек дополнительные средства для финансирования своей партии "Объединение в поддержку республики" (RPR). В то же время в конце сентября прокурор по делу экс-президента заявлял, что доказательств того, что в мэрию действительно наняли "мертвых душ", нет.
Процесс против Ширака стал первым подобным разбирательством в отношении бывшего президента Франции со времен Второй мировой войны и маршала Филиппа Петэна, сотрудничавшего с нацистскими оккупантами.
Суд над экс-президентом начался в марте 2011 года, но был прерван из-за выявленных процессуальных нарушений. Слушания возобновились 5 сентября в заочном режиме в связи с плохим самочувствием обвиняемого.
Жак Ширак занимал пост мэра Парижа с 1977 по 1995 год, а с 1995 по 2007 год был президентом Франции.