Վարդան Այվազյանը «հրաժարական» կտա, եթե…
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Այվազյանը, խոսելով Քաջարանի գյուղապետի հրաժարականի մասին (վերջինս հրաժարվել է քաջարանի գյուղապետի պաշտոնից և դուրս է եկել ՀՀԿ–ից), ինչը կապված է կառավարության այն որոշման հետ, որով Քաջարանի և մի շարք համայնքների հողեր որպես գերակա շահ հանձնվում են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին, ասել է.
–Գերեզմանները, պատմական հուշարձանները որևէ մի օրենքով չեն կարող ընկնել շահագործման տակ։
ՀՀԿ–ական պատգամավորը ավելի քան համոզված է, որ պղնձամոլիբդենային կոմբինատը փոխհատուցում է առաջարկել. «Եթե գյուղի որոշ չափի հողն արժե մեկ դրամ, ուրեմն վճարած կլինեն 100 դրամ»։
Հարցին, թե արդյոք այդ նոր տարածքների շահագործումը չի՞ վնասի բնապահպանությանը, Վ. Այվազյանը պատասխանել է, թե Հայաստանի Հանրապետությունում արգելված է ցանկացած գործունեություն, որը կարող է բերել բնապահպանական նորմերի խխտման։
–Եթե պղնձամոլիբդենային գործարանի՝ համայնքներին և մարզին վերջին տասը տարիներին տված աջակցության տեսքով գումարները 4–5 մլն դոլարից չանցնեն, ես պատրաստ եմ վաղը հրաժարական տալ,–հայտարարել է բանախոսը։

Вардан Айвазян подаст в «отставку», если…
Председатель постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Вардан Айвазян, говоря  об отставке сельского старосты Каджарана  (последний отказался от должности сельского старосты Каджарана и вышел из рядов РПА), связанной с решением правительства, согласно которому, Зангезурский медно-молибденовый комбинат будет осуществлять горнорудные работы на некоторых  территориях, принадлежащих ряду общин Сюника, в том числе и селу Каджаран, заявил:
«Ни по какому  закону не предусмотрено, что под эксплуатацию  могут попасть кладбища, исторические памятники».
Он более чем убежден, что Зангезурский медно-молибденовый комбинат предложил компенсацию.
«Если определенный земельный участок в селе стоит один драм, значит они заплатили 100 драмов», - заметил Айвазян.
На вопрос о том, не навредит ли эксплуатация этих новых земельных участков экологии, Вардан Айвазян ответил, что в Армении запрещена любая деятельность, которая может привести к нарушению экологических норм.
«Если сумма предоставленной комбинатом  общинам и области  за последние десять лет не превысит 4-5 млн. долларов, я готов подать в отставку хоть завтра», – заявил он.