Սերժ Սարգսյանը հասավ իր ուզածին
Հաշվի առնելով նախագահական նստավայրի ներդրած հուսահատ ջանքերը՝ կարելի է ասել, որ Սերժ Սարգսյանն ինչ–որ առումով հասավ իր ուզածին։ Վերջապե՜ս։
Ինչպես հայտնի է, իշխանական նեղ թիմի նպատակն է ԲՀԿ–ին ստիպել խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել միասնական ցուցակով և հասնել այն բանին, որ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարի, որ գալիք նախագահական ընտրություններին սատարելու է Սերժ Սարգսյանին։ Այդ պլանները չեն իրականանում։ ԲՀԿ–ն համապատասխան ուղղությամբ է ուղարկում իր ոխերիմ թիմակցին, բայց փոխարենը հայտնվել է մի քաղաքական ուժ, որն այս «գլխից» հայտարարում է, որ ԱԺ ընտրություններում սատարելու է ՀՀԿ–ին, իսկ 2013–ին էլ պաշտպանելու է Սարգսյանի թեկնածությունը։ Այդ ուժը Խոսրով Հարույթունյանի կուսակցությունն է։
Ճիշտ է, Քրիսոտոնեադեմոկրատական կուսակցության ունեցած քվեների քանակն ավելին չէ, քան Խոսրով Հարությունյանի տնեցիների ու բարեկամների ընդհանուր քանակի մեծ մասը, բայց դե, ինչպես ռուսներն են ասում, «На безрыбье и рак рыба»։
Սերժ Սարգսյանն այն օրին չէ հիմա, որ չուրախանա Խոսրով Հարությունյանի օգնությունից։ Սպասվում է, որ նմանատիպ հուժկու սատարում կլինի նաև Արշակ Սադոյանից, Յուրա Մանուկյանից և ամենակարևորը՝ Արտաշես Գեղամյանից։ Այսպիսի թիմով, անկասկած, Սերժ Սարգսյանը կկարողանա առաջիկա համապետական ընտրություններում լրջագույն արդյունքներ արձանագրել, հանգիստ հաղթահարել ԱԺ անցնելու հինգ տոկոսանոց արգելքը և մի ամբողջ խմբակցության տեր դառնալ։
Փաստորեն, «նախաձեռնողական» ներքին քաղաքականությունը տալիս է իր արդյունքները։ Մնում է միայն համոզել մնացած կարկառուն դեմքերին ու նրանց տնեցիներին, որ նրանք ևս թիկունք կանգնեն չափից դուրս «ֆուտբոլասեր» և չափից շատ «ճկուն» նախագահին։

Серж Саргсян добился своего
Учитывая отчаянные усилия президентского дворца, можно сказать, что Серж Саргсян в каком-то смысле добился своего. Наконец!
Как известно, целью узкой команды власти является вынудить партию «Процветающая Армения» участвовать на парламентских выборах единым списком и добиться того, чтобы Гагик Царукян заявил, что на предстоящих президентских выборах он поддержит Сержа Саргсяна. Эти планы никак не осуществляются. ППА посылает своего заклятого партнера в соответствующем направлении, но зато нашлась одна политическая сила, которая уже сейчас заявляет, что на парламентских выборах поддержит РПА, а в 2013г. поддержит кандидатуру Саргсяна. Этой силой является партия Хосрова Арутюняна.
Правда, число голосов, которые сможет набрать Христианско-демократическая партия, не превышает число домочадцев и родственников Хосрова Арутюняна, но, как говорят русские, на безрыбье и рак рыба.
Серж Саргсян сейчас не в том состоянии, чтобы не радоваться помощи Хосрова Арутюняна. Подобная мощная поддержка ожидается также от Аршака Садояна, Юры Манукяна и самое главноеот Арташеса Гегамяна. С такой командой, несомненно, Серж Саргсян сможет зафиксировать серьезные результаты на предстоящих общегосударственных выборах, спокойно преодолеть пятипроцентный барьер и сформировать аж целую фракцию.
Фактически, «инициативная» внутренняя политика дает свои результаты. Остается лишь убедить остальных выдающихся деятелей и их домочадцев, чтобы они тоже поддержали слишком «футбололюбивого» и крайне «гибкого» президента.