Կիրո Մանոյան. «Սա չի նշանակում, որ մենք պետք է հանգիստ նստենք»
Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՅԴ Բյուրոյի հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը անդրադարձել է Ֆրանսիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը քրեականացնող օրինագծին ու տվել իր գնահատականը։
–Ինչ որ երեկ կատարվեց..., 2006-ին արդեն կատարվել էր. Ազգային ժողովը ընդունել էր նմանօրինակ օրինագիծ։ Երեկվա կատարվածի մեջ կարևորն այն էր, որ Թուրքիան շատ մեծ ճնշում էր բանեցրել, սպառնալիքներով էր խոսել, բայց այդ բոլորը չհերիքեցին տապալելու օրինագիծը։ Հիմա ամենակարևորը օրինագծի ընունումն է խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի կողմից, ինչը նախատեսվում է անել մինչև խորհրդարանի այս նստաշրջանի ավարտը, այսինքն մինչև մարտ,– հայտարարել է Մանոյանը ու հիշեցրել, որ այս տարվա առաջին կեսին Սենատը 2006թ. օրինագիծը արդեն մերժել է։
Մանոյանը նշել է, որ, այնուամենայնիվ, այդ երկու օրինագիծերի տեքստերի միջև տարբերություն կա, ինչը ևս պատճառ է հանդիսացել, որ Սենատը մերժել է 2006թ.–ինը, բայց հավանական է, որ այս վերջինը կընդունի։ Բացի այդ, Մանոյանը ընդգծել է, որ այժմյան Սենատի կազմը ուրիշ է, մեծ կշիռ ունեն Ֆրանսիայի Սոցիալիստական կուսակցության ներկայացուցիչները, իսկ կուսակցության նախագահական թեկնածու Ֆրանսուա Ալանդը, մինչև Սարկոզիի այցը Հայաստան, հայտարարել էր, որ հիշյալ օրինագիծը խորհրդարան է մտցնելու։
–Բայց սա չի նշանակում, որ պետք է հանգիստ նստենք, որովհետև Ֆրանսիայում էլ կան որոշ շրջանակներ՝ սկսած արտգործնախարարից, ովքեր հանդես եկան այդ օրինագծի դեմ,– շեշտել է Մանոյանը։
ՀՅԴ Բյուրոյի հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատուն հիշեցրել է, որ 2008թ. նոյեմբերին Եվրամիության խորհուրդը շրջանակային որոշում որդեգրեց այլատյացության և ռասիզմի դեմ պայքարի նպատակով՝ իր անդամ պետություններին հանձնարարելով ընդունել օրենքներ, որոնք քրեական պատժելի արարք կդարձնեն ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ ոճիրների ժխտումն ու նսեմացումը՝ հատկապես այլատյացության ու ռասիզմի նպատակներով։
–Հիշեցնեմ, որ մի քանի ամիս առաջ Սլովակիայում ևս նման օրենք որդեգրվեց, բայց Թուրքիան այդ ժամանակ ո՛չ իմացել էր, ո՛չ էլ աղմուկ էր բարձրացրել,–ասել է Մանոյանը։
Խոսելով թուրք–ֆրանսիական հարաբերությունների սառեցման մասին՝ Մանոյանն ասել է.
–Այո, կարող է՝ մի քանի շաբաթ, մի քանի ամիս որոշ հարաբերություններ սառեցվեն, բայց վերջը ամեն ինչ լավ կլինի, ու բոլորը կտեսնեն, որ Թուրքիայի սպառնալիքները ընդամենը մի քանի շաբաթ կտևեն, և ամեն ինչ բնականոն կդառնա։
Ինչ վերաբերում է թուրքական դեսպանին Փարիզից հետ կանչելուն, ապա Մանոյանը նշել է.
–70-ականներից սկսած՝ մի քանի անգամ եղել է, որ դեսպանը հետ է կանչվել։ Մի անգամ ցեղասպանության հուշարձան է բացվել, մի անգամ՝ մեկ այլ հուշարձան և այլն։ Հիմա էլ տոնական օրեր են, ոչինչ, թող գնա մի քիչ հանգստանա։

Киро Маноян: «Это не значит, что мы должны сидеть сложа руки»
На созванной сегодня пресс-конференции глава ереванского офиса «Ай Дат» и по политическим вопросам партии АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян, комментируя принятие накануне парламентом Франции законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян, сказал:
«То, что произошло вчера, случилось еще в 2006-ом году. Национальное собрание тогда приняло подобный законопроект. Важным моментом произошедшего вчера является то, что Турция оказывала сильное давление, говорила с позиции угроз, но этого не хватило, чтобы провалить законопроект. Самым главным сейчас является принятие законопроекта верхней палатой парламента – Сенатом. Это предполагается сделать до завершения нынешней сессии, то есть до марта».
Киро Маноян напомнил, что в мае этого года Сенат отклонил законопроект 2006-го года. Он также отметил, что в текстах этих двух законопроектов имеются различия, что, в свою очередь, стало причиной отклонения Сенатом законопроекта 2006-го года. Весьма вероятно, что новый будет принят. Кроме этого, по словам Манояна, изменился и состав Сената, большим весом обладают представители Социалистической партии, а кандидат в президенты Франции от этой партии Франсуа Аланд еще до визита Саркози в Армению заявил, что внесет упомянутый законопроект в парламент.
«Но это не означает, что мы должны сидеть, сложа руки, так как и во Франции есть определенные круги, которые выступили против этого законопроекта», - подчеркнул К.Маноян.
Он также напомнил, что в ноябре 2008-го года Совет Евросоюза принял на вооружение рамочное решение для борьбы с ксенофобией и расизмом, распорядившись странам-членам организации принять законы, которые признали бы уголовно наказуемыми поступками отрицание и принижение значения геноцида, преступлений против человечества, особенно в ксенофобских и расистских целях.
«Напомню, что несколько месяцев назад в Словакии тоже был принят подобный законопроект, но тогда Турция не знала об этом и не подняла шума», - сказал Маноян.
Говоря об охлаждении турецко-французских отношений, Маноян отметил: «Действительно, некоторые отношения могут быть заморожены на несколько недель или месяцев, но всё обойдется и все увидят, что угрозы Турции продляться всего несколько недель, и всё снова пойдет своим чередом».
Что касается отзыва турецкого посла из Франции, то Маноян напомнил: «Начиная с 70-ых годов Турция уже несколько раз отзывала своего посла. Один раз был открыт памятник жертвам Геноцида, еще несколько раз – другие памятники и т.д. Сейчас же праздничные дни: ничего, пускай немного отдохнет».