Ալեքսանդր Մանասյան. «Թուրքիային ձեռնտու է ասել սահմանների բացում, մեզ դա ձեռնտու չէ»
-Ստեփանակերտում մտահոգված են, որ մենք կարող ենք վրիպումներ թույլ տալ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարեփոխումների հարցում,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը։ Արցախցիների անհանգստությունը քաղաքագետը բացատրում է այն հանգամանքով, որ թուրքերը տարիներ շարունակ պնդում էին, թե խնդիրը պետք է հանձնվի պատմաբանների դատին։
Ա. Մանասյանն ասել է, որ ոչ միայն արցախցիները, այլև հայաստանցիները կարող են վտանգ տեսնել այն հարցում, որ «ճահապարհային քարտեզ» կոչվածի մեջ կարող է լինել պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու կետը։
-Այդպիսի վտանգը բխում է այնտեղից, թե պատմաբանները պետք է գնան և քննարկեն այն հարցը, թե ցեղասպանությունը եղե՞լ է, թե՞ ոչ։ Բայց ո՞վ է ասել, որ պատմաբանները պետք է դրանով զբաղվեն. մեր պատմաբանները կարող են գնալ և առաջարկել զբաղվել այլ հարցով. թե ո՞ր տարիներին է եղել ցեղասպանությունը՝ Համիդի՞ց է սկսվում, թե՞ ոչ, Սումգայիթյան ցեղասպանությունն այդ նույն թուրքական ցեղասպանության քաղաքականության շարունակությու՞նն է, թե՞ ոչ։ Եթե մեր պատմաբանները գնալու են ցեղասպանության լինել-չլինելու հարցով, իհարկե, դա սխալ է,-ընդգծել է Ա. Մանասյանը։
Քաղաքագետը հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց է համարում նաև այն, որ «երդվյալ դաշնակիցները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը, ստիպված են հաշտվել այն բանի հետ, որ առանձին-առանձին պետք է խոսեն Երևանի հետ»։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանների բացման հարցին, բանախոսն ասել է, որ ինքը դեմ է «սահմանի բացում» տերմինին։
-Թուրքիան շրջափակել է Հայաստանին, իսկ մենք չենք ասում շրջափակման վերացում։ Իրականում դա սահմանի բացում չէ։ Թուրքիային ձեռնտու է ասել սահմանների բացում, մեզ դա ձեռնտու չէ։
Բանախոսի համոզմամբ, եթե հայ-թուրքական հարաբերությունները զարգանան այն աստիճանի, որ մենք ունենանք ելք դեպի Սև ծով, տնտեսական ինչ-որ շահեր կունենանք.
-Բայց դրա հետ մեկտեղ մենք պետք է զգույշ լինենք։ Դա պետք է լինի միայն ճանապարհների բացում։ Եթե մենք սահմաններն այնպես բացենք, որ թուրքը կարողանա խեղդել մեր գյուղացուն, ապա կստացվի, որ այդպիսի բացումը մեզ ընդհանրապես պետք չէր,-հայտարարել է Ա. Մանասյանը։

Александр Манасян: «Турции, в отличие от Армении, выгодно говорить об открытии границы»
-В Степанакерте озабочены тем, что мы можем допустить промахи в вопросах реформирования армяно-турецких отношений, - заявил во время беседы с журналистами политолог Александр Манасян. Озабоченность арцахцев он объясняет тем, что сами турки на протяжении долгих лет заявляли о необходимости создания комиссии историков.
По его мнению, не только арцахцы, но и жители Армении могут видеть опасность в том, что в так называемой «дорожной карте» может быть пункт о создании комиссии историков.
-Опасность в том, что историки могут пойти и обсуждать вопрос о том, был геноцид или нет. Но кто сказал, что наши историки должны будут заниматься именно этим? Они могут пойти и предложить заниматься другими вопросами, такими, как: в каком году был Геноцид, он начался со времен Абдул Гамида, или нет, Сумгаитский геноцид - продолжение той же турецкой политики по уничтожению армян, или нет? Если наши историки начнут задаваться вопросами, а был Геноцид? - то, конечно, это будет неправильным, - подчеркнул Манасян.
Прогрессом в армяно-турецких отношениях политолог считает также и то, что «заклятые союзники» - Турция и Азербайджан вынуждены смириться с тем, что должны по отдельности говорить с Арменией».
Говоря об открытии армяно-турецкой границы, А.Манасян сказал, что он против использования термина «открытие границы».
-Турция ввела против Армении блокаду, а мы не говорим «снятие блокады». На самом деле, это не открытие границы. Турции, в отличие от Армении, выгодно говорить об открытии границы.
А.Манасян также уверен, что, если армяно-турецкие отношения разовьются до того уровня, что у нас будет выход к Черному морю, то у нас появятся некоторые экономические интересы.
-Но вместе с тем, мы должны быть осторожны. Это должно быть только открытие дорог. Если получится так, что мы откроем границу, и турки смогут задавить нашего крестьянина, то, конечно, такое открытие нам не нужно, - заявил А.Манасян.