Այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանն ամանորյա ընդունելություն էր կազմակերպել խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողների համար։ Առաջին իսկ հայացքից պարզ էր, որ այս տարվա ընդունելությունն այն չէր, ինչ նախորդ տարվանը։ Խոսքն, իհարկե, սեղանների առատության կամ տոնածառի գերբեռնված զարդարանքի մասին չէ (թեև այս տարի այդ երկուսն իրոք որ զիջել են իրենց դիրքերով)։ Խոսքն առկա մթնոլորտի ու որոշ դրվագների մասին է։ Թեև այս ամենը կարելի է կապել նաև ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի՝ ամեն ինչ արևելյան ոճի ճոխ ու գեղեցիկ ներկայացնելու բնավորության հետ, բայց նման ակնհայտ փոփոխության համար կարող են լինել նաև այլ պատճառներ։
Մասնավորապես խոսվում էր, որ Սամվել Նիկոյանն, ի տարբերություն Աբրահամյանի, չի կարողացել պատգամավորների օգնականներին 13–րդ աշխատավարձ կոչվածը՝ պարգևավճարները տալ։
Խորհրդարանում Նիկոյանի օրոք կրքերն այնքան են լարվել, որ, ըստ մամուլի հրապարակումների, երեկ ԱԺ–ում իրար են քաշքշել Սամվել Նիկոյանի թիկնազորի նորանշանակ պետ Վիրաբ Ղազարյանը և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Էրիկ Մինասյանը, իսկ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար, ՀՀ նախկին փոխարտգործնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը ԱԳՆ–ում իր համար արդեն իսկ նոր գործ է փնտրում։
Այս տեղեկությունները, իհարկե, պաշտոնապես չեն հաստատվում, բայց այսօրվա ընդունելության ժամանակ մի շարք հետաքրքրական փաստեր կարծես եկան վկայելու, որ այժմ խորհրդարանում իրոք ամեն ինչ հարթ չէ։
Մասնավորապես, նախորդ տարվա նույնօրինակ ընդունելությունն այն ժամանակ դեռ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կազմակերպել էր խորհրդարանի բավական մեծ, ոսկեզօծ դահլիճում։ Ներկաներն էլ այնքան շատ էին, որ հազիվ էին տեղավորվում այդ սրահում։ Բացի լրագրողներից, խմբագիրներից, կային նաև որոշ պատգամավորներ։
Այս տարի, սակայն, ընդունելությունը կազմակերպվել էր ԱԺ–ի կարմիր նախասրահում, ասել է թե՝ նեղ միջանցքում, իսկ ներկաներն էլ բավական քիչ էին։ Անգամ չէին եկել որոշ լրատվամիջոցների խմբագիրներ ու տնօրեններ, որոնք նախորդ տարի ներկա էին։ Չկային նաև պատգամավորները։
Հյուրերին բավական ուշ միացավ Գեղամ Ղարիբջանյանը, ով ՀՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Տիգրան Բալայանին, շատ հպանցիկ ինչ–որ բան նրանք շշնջացին միմյանց ականջին, որից հետո Գեղամ Ղարիբջանյանը հեռացավ ընդունելության վայրից։
Ի դեպ, Նիկոյանն ակնհայտորեն փորձում էր ցույց տալ, որ իր տրամադրությունը շատ բարձր է։ Նա իր բացման խոսքում մասնավորապես կատակեց՝ մամուլը շատէգրում, որ ինքը ոգելիցխմիչքների նկատմամբ սեր ունի, և ահա այսօր առիթից կօգտվի ու հենց մամուլի ներկայացուցիչների հետ բաժակկբարձրացնի։
ԱԺ միջոցառումն այն չէր, ինչ նախկինում
Ի դեպ, Նիկոյանն ակնհայտորեն փորձում էր ցույց տալ, որ իր տրամադրությունը շատ բարձր է։ Նա իր բացման խոսքում մասնավորապես կատակեց՝ մամուլը շատ է գրում, որ ինքը ոգելից խմիչքների նկատմամբ սեր ունի, և ահա այսօր առիթից կօգտվի ու հենց մամուլի ներկայացուցիչների հետ բաժակ կբարձրացնի։

Вчера спикер НС РА Самвел Никоян организовал новогодний прием для аккредитованных в парламенте журналистов. Беглым взглядом можно было понять, что этот прием был не таким, как в прошлом году. Речь, конечно, идет не об изобилии стола или перегруженности украшений новогодней ёлки (хотя в этом году эти два компонента действительно уступают прошлому году), а о царящей здесь атмосфере и некоторых моментах. Хотя это и можно связывать с характером экс-спикера НС Овика Абрамяна представлять все в восточном стиле роскошно и красиво, но для подобного явного изменения могут быть и другие причины.
В частности, говорилось о том, что Самвелу Никояну, в отличие от Абрамяна, не удалось обеспечить помощников депутатов премиями в виде 13-ой зарплаты.
Страсти в парламенте в бытность Самвела Никояна спикером НС настолько раскалились, что вчера в НС друг с другом сцепились новоназначенный начальник охраны Самвела Никояна Вираб Казарян и замглавы аппарата НС Эрик Минасян, а сам глава аппарата НС, бывший замминистра иностранных дел РА Гегам Гарибджанян, ищет для себя другую работу в МИД.
Эту информацию, конечно, официально не подтверждают, но во время вчерашего приема несколько интересных фактов свидетельствовали о том, что сейчас в парламенте действительно не все так гладко.
В частности, прошлогодний подобный прием тогда еще спикер НС Овик Абрамян организовал в достаточно просторном позолоченном зале. Присутствовавших было так много, что они с трудом помещались в зале. Кроме журналистов и редакторов, присутствовали также некоторые депутаты.
В этом году, однако, прием был организован в красном фойе НС, точнее в узком коридоре, а присутствовавших было довольно-таки немного. Не присутствовали даже редактора и директора некоторых СМИ, которые были в прошлом году. Не было также депутатов.
К гостям с большим опозданием присоединился Гегам Гарибджанян, который вместе с начальником Отдела по связям с общественностью МИД РА Тиграном Балаяном пошептались друг другу на ухо, после чего Гегам Гарибджанян удалился с зала.
Кстати, Никоян явно пытался показать, что у него очень хорошее настроение. В частности, в своем вступительном слове он пошутил: пресса много пишет о том, что он испытывает слабость к алкогольным напиткам, и вот теперь он воспользуется моментом и поднимет бокал вместе с представителями прессы.
Мероприятие в НС не такое, как раньше