Կաննի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրից հանված Լարս Ֆոն Թրիերի աշխատանքը ճանաչվել է է 2011թ. լավագույն ֆիլմ
Դանիացի ռեժիսոր Լարս Ֆոն Թրիերի «Մելանխոլիա» ֆիլմը ԱՄՆ կինոքննադատների միության վարկածով ճանաչվել է 2011թ. լավագույն ֆիլմ: Թրիերի աշխատանքը նախորդ տարվա դեկտեմբերին Բեռլինում կայացած Եվրոպական կինոակադեմիայի մրցանակաբաշխությունում ևս ճանաչվել էր ավագույնը։
Հիշեցնենք, որ Կաննի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում ընդգրկված այս ֆիլմը հանվեց Թրիերի աղմկահարույց մամլո ասուլիսից հետո։
Աշխարհահռչակ ռեժիսորն այն ժամանակ ասել էր. «Իրականում ես նացիստ եմ։ Իմ նախնիները գերմանացիներ էին։ Կարծում եմ, որ հիմա հասկանում եմ Հիտլերին։ Նա ինձ նույնիսկ համակրելի է»։

Лучшим фильмом 2011 года была признана картина Ларса фон Триера, снятая с программы Каннского кинофестиваля
Национальное общество кинокритиков США признало картину Ларса фон Триера "Меланхолия" лучшим фильмом 2011 года. Лучшим фильм назвали и на церемонии вручения призов Европейской киноакадемии, считающейся европейским аналогом "Оскара", состоявшейся 3 декабря в Берлине.
Напомним, что фильм был снят с программы Каннского кинофестиваля после скандала, произошедшего во время одной из пресс-конференций, когда Ларс фон Триер заявил: «Я, на самом деле, нацист. Мои предки были немцами. Я думаю, что теперь я понимаю Гитлера. Мне он даже симпатичен».