Գլխատել երեքգլխանի վիշապին
Ասուլիսի ժամանակ ՀՀԿ–ական Ռաֆիկ Պետրոսյանն աբսուրդային մի տեղեկություն հայտնեց՝ ՀՀԿ–ի գործադիր մարմինը չափանիշներ է մշակում՝ որոշելու՝ ով է գործարար, ով՝ ոչ՝ այդպիսով հետագայում կողմնորոշվելու, թե ում է թույլ տալու մտնել ՀՀԿ–ի համամասնական ցուցակ կամ ում սատարել մեծամասնական ընտրատարածքներում։
Էսպես որ շարունակվի, շուտով էն օրը կընկնենք, որ Սերժ Սարգսյանն իր նեղ թիմով կորոշի, օրինակ, ով է գեղեցիկ, ով՝ ոչ, ով է երիտասարդ, ով՝ տարեց, և, ի վերջո, ով է տղամարդ, ով՝ կին։ Սերժ Սարգսյանի պատկերացրած երկրի ու հասարակության զարգացման նոր փուլը, որի մասին նա խոսեց իր ամանորյա ուղերձում, հավանաբար հենց այսպիսին է։ Ի՛նքը պետք է ամեն ինչ որոշի, ի՛նքը իշխի, ի՛նքը տիրի, ի՛նքը փող ունենա, մի խոսքով՝ ինքն ու ինքը՝ չհաշված կողքից ձեռքի հետ պահվող փեսան ու տիրացուն։
Ի դեպ, տոլմայաբդախառը հոտերին զուգահեռ՝ հնչող այդ ուղերձում Սերժ Սարգսյանը մի շարք ուշագրավ մտքերի փայլատակումներ ևս արեց, որոնք բաժակների զրնգոցները խլացրեցին, բայց դե արժանի են ուշադրության։
«Երկիրն էլ մեր բոլորի ընտանիքն է: Որտե՞ղ ենք դնում վերջակետ ու ի՞նչ նպատակներով ենք անցնում Նոր տարվա սահմանագիծը: Իմ հարազատ երկրի մեծ ընտանիքի սիրելի՛ անդամներ, մենք ընդհանուր շատ ավելին ունենք, քան կարծում ենք: Որքան էլ տարբեր կողմերից նայենք, մեկ է՝ մեր նպատակները նույնանում են, երբ ասում ենք հայրենիք, Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք, խաղաղություն, ծնող, զավակ…»,–ասաց ՀՀ նախագահը։
Սերժ Սարգսյանի գործողություններից կարելի է ենթադրել, որ այս ընտանիքի միահեծան հայրը դառնալու հավակնություններ ունի հենց ինքը ու այնպիսի հայր, որ այդ ընտանիքի զավակներից, օրինակ, ինձ ու իմ նման մյուսներին չի էլ պատրաստվում հարցնել՝ իսկ մենք այդպիսի հայր ուզո՞ւմ ենք տեսնել մեր ընտանիքի գլխին։ Կամ ո՞վ է ասում, թե մեր բոլորի նպատակները նույնանում են, երբ ասում ենք Հայրենիք, Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք, խաղաղություն, ծնող, զավակ...
Օրինակ՝ ես ու իմ նման շատերը Սերժ Սարգսյանի նման մեկ օլիգարխի տնտեսություն ստեղծելու նպատակ չունենք։
Մենք նաև այլ բան ենք հասկացել «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում։ Հայաստանի և Սփյուռքի ճնշող մեծամասնությունը դեմ էր դրան, իսկ Սարգսյանը՝ երկու ձեռքով կողմ։ Հետևաբար՝ մենք չենք կարող նույն ընտանիքից լինել։
Բացի այդ, ես Արցախը չեմ ուզում թշնամու հետ բանակցություններում կամ մեկ այլ թշնամու հետ քիրվայություն անելու համար մանրադրամ դարձնել։ Իսկ այն, որ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է ազատագրված տարածքները վերադարձնել Ադրբեջանին, ասել է անձամբ ինքը։ Սիրիական «Al Watan» թերթին տված հարցազրույցում, խոսելով Արցախի շուրջ ձևավորված անվտանգության գոտու մասին, Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է.
«Երբ Ղարաբաղի ժողովուրդը ստանա իր ինքնորոշման իրավունքն իրագործելու իրական հնարավորություն, և ստեղծվեն անվտանգության և զարգացման գործնական մեխանիզմներ, հայկական կողմի փոխզիջում կարող է դիտվել Ղարաբաղի շուրջ գտնվող այդ շրջանների վերադարձն Ադրբեջանին՝ իհարկե պահպանելով Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը կապող միջանցքը: Ես բազմիցս հայտարարել եմ այդ մասին»։
Կամ էլ մեր ու համոզված եմ՝ իմ նման շատերի նպատակները չեն նույնանում Սերժ Սարգսյանի նպատակների հետ, երբ նա ուրախությամբ ընդունեց հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն օժանդակելու հարցում Թուրքիայի նախագահ Գյուլի առաջարկը ու մի բան էլ հավելեց՝ միայն աննորմալ մարդը կարող է հրաժարվել օժանդակությունից:
ՀՀ նախագահն իր ամանորյա ուղերձում հիշեց նաև, որ գալիք տարի անցկացվելու են Ազգային ժողովի ընտրություններ.
«Ընտրությունները մեզանում շատ դեպքերում ընկալվել են, կրկնում եմ՝ ընկալվել են միայն որպես իշխանություն ձեռք գցելու կամ իշխանությունը պահելու միջոց: Վաղուց ժամանակն է ըմբռնելու, որ շատ ավելի բարձր նպատակներ կան: Ես իմ անձնական որոշումը վաղուց եմ կայացրել անել ինձնից կախվածը արատավոր կարծրատիպից հրաժարվելու, իրոք ազգային և իրոք պետական մոտեցման սկզբունքները քաղաքական կյանքում արմատավորելու համար: Չեմ թաքցնի՝ օգնության կարիք էլ եմ ունեցել և ունեմ»:
Շատ ենք ականատես եղել, որ Սերժ Սարգսյանը գեղեցիկ խոսքեր է շռայլել, բայց հետո արել է ճիշտ հակառակը՝ Լիսկայի թարմ դեպքը վկա։ Իսկ եթե Սերժ Սարգսյանն իրո՛ք որոշել է այս անգամ չպահել իշխանությունը, ապա եկեք ազգովի օգնենք նրան այդ հարցում (մանավանդ որ մարդն իր բերանով է ասում, թե օգնության կարիք ունի)։ Օգնենք, որ նա իրոք արդար և ազատ ընտրություններ անցկացնի, որի դեպքում, համոզված եմ, Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ թիմը շատ համեստ տոկոսներ կհավաքեն, և Հայաստանում իրոք կարմատավորվեն ազգային և պետական մոտեցման սկզբունքները։
Հ.Գ. 2012–ը Ջրային վիշապի տարի է։ Հայաստանի համար այն կարելի է համարել երեքգլխանի վիշապի տարի՝ «նախագահ+փեսա+տիրացու» մոդելով։ 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հայաստանցիները բացառիկ հնարավորություն ունեն քաղաքականապես գլխատելու մեր երկրի ղեկն իր ձեռքը վերցրած այդ երեքգլխանի վիշապին։ Ի վերջո, քաղաքականապես գլխատվելն ավելի ձեռնտու կլինի Սարգսյանին ու իր շրջապատին, քան հեղափոխական ճանապարհով հեռանալը։

Обезглавить трехглавого дракона
Во время пресс-конференции член РПА Рафик Петросян заявил абсурдную информацию, согласно которой, исполнительный орган Республиканской партии Армении разрабатывает критерии, по которым будет определяться, кто является бизнесменом, а кто – нет, чтобы в дальнейшем решить, кому позволить войти в пропорциональный список РПА или кого поддержать на мажоритарных округах.
Если так продолжится, то скоро дойдем до того, что Серж Саргсян вместе со своим тесным окружением разработает критерии красоты, молодости, мужественности и женственности. Видимо таков представляемый Сержем Саргсяном новый этап развития страны и общества, о котором он говорил в своем новогоднем послании. Именно он должен всё решать, он должен править, иметь деньги, словом, он и снова он, не считая зятя и дьячка.
Кстати, в звучавшем на фоне праздничного гула послании Серж Саргсян блеснул еще несколькими примечательными мыслями, которые заглушили звон бокалов, но всё же достойны внимания.
«Страна тоже – общая для всех нас семья. Где мы ставим точку, и с какими целями пересекаем границу нового года? Дорогие члены большой семьи моей родной страны! У нас гораздо больше общего, чем нам иногда кажется. С каких бы разных позиций мы ни смотрели, всё равно, наши цели едины, когда мы говорим: Родина, Армения, Арцах, Диаспора, мир, родители, дети…», - сказал президент РА.
Из деятельности Сержа Саргсяна можно предположить, что именно он претендует стать авторитарным отцом этой семьи, причем таким отцом, что даже не собирается спрашивать у ее членов, скажем, у меня и подобных мне, хотим ли мы видеть такого отца во главе нашей семьи. Или кто сказал, что, когда речь идет о Родине, Армении, Арцахе, Диаспоре, мире, родителях и детях, то цели у всех нас совпадают?
Например, я и многие, подобные мне, не ставим цель создать экономику одного олигарха.
На этапе «футбольной» дипломатии мы поняли еще одну вещь: подавляющее большинство жителей Армении и армян Диаспоры были против «футбольной» дипломатии, а Саргсян был двумя руками за. Следовательно, мы не можем быть членами одной семьи.
Кроме того, я не хочу превращать Арцах в разменную монету в переговорах с врагом или во имя братания с другим врагом. А то, что Серж Саргсян готов вернуть Азербайджану освобожденные территории, он сказал сам. Говоря в интервью сирийской газете «Al Watan» о поясе безопасности Арцаха, Саргсян заявил:
«Когда народ Карабаха получит реальную возможность реализовать свое право на самоопределение и будут созданы действенные механизмы безопасности и развития, армянская сторона может рассматривать компромисс – возврат этих находящихся вокруг Карабаха территорий Азербайджану, конечно, сохраняя связывающий Нагорный Карабах и Армению коридор. Я многократно заявлял об этом».
Или, скажем, мои и многих подобных мне людей цели не совпадают с целями Сержа Саргсяна, когда он с радостью принял предложение президента Турции Абдуллы Гюля оказать содействие в вопросе урегулирования армяно-азербайджанских отношений, при этом добавив, что только ненормальный может отказаться от содействия.
В своем новогоднем поздравлении президент РА вспомнил также, что в 2012г. состоятся парламентские выборы:
«Выборы у нас во многих случаях воспринимались, повторяю, воспринимались лишь как средство удержать власть или завладеть властью. Давно пора понять, что есть гораздо более высокие цели. Я свое личное решение давно принял: сделать всё от меня зависящее, чтобы отказаться от порочных стереотипов, укоренить в политической жизни действительно национальные и действительно государственные подходы. Не скрою, я нуждался и нуждаюсь в помощи».
Мы не раз являлись свидетелями того, как Серж Саргсян расточал красивые слова, но потом делал совершенно противоположное: случай с Лиской является ярким примером этого. Если же Серж Саргсян действительно решил в этот раз не держаться за власть, то давайте всей нацией поможем ему в этом вопросе (тем более, что человек сам признался, что нуждается в помощи). Поможем, чтобы он провел действительно справедливые и свободные выборы, в случае которых можно уверенно утверждать, что Серж Саргсян и его тесное окружение наберут очень скромные проценты, и в Армении действительно укоренятся национальные и государственные принципы.
P.S. 2012-й – год водяного Дракона, но для Армении его можно считать годом трехглавого дракона (президент, зять и дьячок). Во время парламентских выборов 2012г. граждане Армении имеют уникальную возможность отсечь головы (в политическом смысле) узурпировавшего бразды правления нашей страной треглавого дракона. В конце концов, политическое обезглавливание будет для Саргсяна и его окружения более выгодным, чем уход вследствие революции.