Միխայիլ Գորբաչովին դատի՞ կտան
Ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը», «Ռուսաստանի քաղաքացիների արհմիություն» կոչվող նախաձեռնողական խումբը պահանջում է դատական հայց հարուցել ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովի դեմ:
«Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանն էլ  նշում է, թե  գաղափարի հեղինակները համարում են, որ նա է պատասխանատու Անդրկովկասում, Մոլդովայում և Տաջիկստանում ծագած քաղաքացիական պատերազմների, ինչպես նաև ԽՍՀՄ փլուզման համար:
Այդ գործով տուժածներ են համարվելու մինչև 1991թ. ԽՍՀՄ քաղաքացիություն ունեցողները, նաև ԽՍՀՄ տարածքային սահմաններում ներկայումս բնակվողները:

На Михаила Горбачева подадут в суд?
Как передает «Интерфакс», инициативная группа «Профсоюза граждан России» подает заявление о возбуждении уголовного дела против первого и последнего президента СССР Михаила Горбачева.
Авторы идеи считают, что он несет ответственность за начало гражданской войны в Закавказье, Молдавии и Таджикистане, а также развал СССР. Заявители просят признать потерпевшими по этому делу людей, которые имели гражданство СССР на 26 декабря 1991 года, и граждан, которые сейчас проживают в пределах территориальных границ СССР.
Сам Горбачев, а также представители правоохранительных органов эту информацию пока не прокомментировали.