Մայրաքաղաքի իշխանությունների համար ձյունը ձմռանը միշտ անսպասելի է գալիս։ «Անսպասելիությունն» է դառնում այն միակ արդարացումը, որի հետևում փորձ է արվում թաքցնել վատ կառավարումն ու ապաշնորհությունը։ Այ եթե ամռանը ձյուն գար, ապա քաղաքապետարանի կողմից ամեն ինչ վերահսկողության տակ կլիներ, քանզի անսպասելիության պահ չէր լինի ...
Այս օրերին երևանցիները հասկացան, որ անտերանոց է քաղաքում։ Ճիշտ է, Երևանի քաղաքապետարանը փորձում էր մի բան անել, բայց դա այնքան էլ լավ չէր ստացվում. փողոցները հատկապես առավոտյան մեծ մասամբ անանցանելի էին։ Էլ չեմ խոսում բակերի մասին, որտեղ ձնե սարեր էին գոյացել, ինչը թույլ չէր տալիս, օրինակ, շտապ օգնության մեքենաներին խուսափել «բուքսավատից» և մարդկանց արագ տեղափոխել հիվանդանոց։
Երևանցիները հասկացան նաև, որ փողոցների անցանելիությունը հիմնականում ապահովվեց ոչ այնքան քաղաքապետարանի, որքան ակամայից փողոցները մաքրողի վերածված մեքենաների անիվների (գնալ–գալու հաշվին) և արևի օգնությամբ։ Ասել է թե, շարքային վարորդներն ու բնությո՛ւնը, մեծ հաշվով, տեր կանգնեցին Երևանին ու երևանցուն, այլ ոչ թե քաղաքային իշխանությունը։
Եթե հիշում եք, նոր քաղաքապետ նշանակվելուն հաջորդած երդման ձևական արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը, դիմելով «դռայվերին» փոխարինած Տարոն Մարգարյանին, նշեց, թե կուզենա, որ Տարոնըհուսախաբ չի անի։ Բոլորի մոտ հարց առաջացավ, թե ում պետք է հուսախաբ չանի Տարոնը և որն է լինելու այն չափանիշը, որով գնահատվելու է հուսախաբության պահը։
Դատելով այն հանգամանքից, որ ձնառատ օրերին նախագահականից որևէ քննադատություն չի հնչել Երևանի քաղաքապետարանի հասցեին և գնահատական չի տրվել փողոցներում ու բակերում տիրող անտերությանը՝ կարող ենք ասել, որ «Տարո՛ն, մեզ հուսախաբ չանես» ասելով ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարն այլ բան էր ի նկատի ունեցել։
Հիմա արդեն վերջնականապես պարզ դարձավ, որ Սերժ Սարգսյանին պետք է Երևանի մի քաղաքապետ, ով կնշանակվի իր կողմից, կլինի Բաղրամյան 26–ի հլու–հնազանդ կամակատարն ու կզբաղվի ՀՀԿ–ի կրծքանշաններ բաժանելով։ Այս առումով Տարոնն, իրո՛ք, հուսախաբ չի անում իր կուսակցական ղեկավարին, ու ջհանդամ թե Երևանը ձնակույտերի մեջ չի թաղվի։
Տարոն Մարգարյանը նշանակվել է քաղաքապետ, ոչ թե ընտրվել։ Եթե ընտրվեր, ապա ստիպված կլիներ հուսախաբ չանել ընտրողներին և գիշեր–ցերեկ չարչարվելով ձյունից կմաքրեր փողոցները։ Բայց քանի որ Տարոնը նշանակվել է, ուստի ձգտում է հուսախաբ չանել իրեն նշանակողին։ Իսկ նշանակողը չի պահանջում փողոց մաքրել։ Նշանակողը պահանջում է այլ բաներ։
Երևանը և երևանցիները
Եթե հիշում եք, նոր քաղաքապետ նշանակվելուն հաջորդած երդման ձևական արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը, դիմելով «դռայվերին» փոխարինած Տարոն Մարգարյանին, նշեց, թե կուզենա, որ Տարոնը հուսախաբ չի անի։ Բոլորի մոտ հարց առաջացավ, թե ում պետք է հուսախաբ չանի Տարոնը և որն է լինելու այն չափանիշը, որով գնահատվելու է հուսախաբության պահը։

Для столичных властей снег зимой всегда становится неожиданностью. «Неожиданность» является тем единственным оправданием, за которым пытаются скрыть плохое управление и бездарность. Вот если бы снег пошел летом, то все было бы под контролем мэрии, поскольку не было бы момента неожиданности…
В эти дни ереванцы поняли, что город является бесхозным. Правда, мэрия Еревана пыталась сделать что-то, но это у них не особо получалось: улицы, особенно по утрам, были преимущественно непроходимы. Уже не говорю о дворах, в которых образовывались горы снега, что не позволяло, например, машинам скорой помощи избежать «буксирования» и быстро доставлять людей в больницу.
Ереванцы также поняли, что непроходимость улиц в основном была обеспечена не столько благодаря мэрии, сколько при помощи невольно выполнявших за счет постоянного движения работу снегоуборочной техники колес машин и солнца. Иначе говоря, на помощь Еревану и ереванцам, по большому счету, пришли рядовые водители и природа, а не городские власти.
Если помните, во время формальной церемонии присяги, последовавшей за назначением нового мэра, Серж Саргсян, обращаясь к сменившему любителя «драйвов» Тарону Маргаряну, отметил, что хотел бы, чтобы Тарон не разочаровал. У всех возник вопрос, кого должен не разочаровать Тарон и по какому критерию будет оцениваться разочарование.
Судя по тому обстоятельству, что в снегообильные дни из президентского дворца не прозвучало критики в адрес мэрии Еревана и не была дана оценка царившей на улицах и во дворах бесхозности, можем сказать, что, говоря «Тарон, не разочаруй нас!», «гибкий» лидер РПА имел в виду другое.
Сейчас уже окончательно стало ясно, что Сержу Саргсяну нужен такой мэр Еревана, который будет назначен им, будет покорным исполнителем воли президентского дворца и займется раздачей значков РПА. В этом плане, Тарон,действительно, не разочаровывает своего партийного руководителя, и черт с ним, что Ереван погрузится в сугробы.
Тарон Маргарян был назначен, а не избран мэром. Если бы был избран, то был бы вынужден не разочаровывать избирателей и, мучаясь денно и нощно, очистил бы улицы от снега. Но поскольку Тарон был назначен, то стремится не разочаровать назначившего его. Назначивший же не требует чистить улицы. Назначивший требует другого.
Ереван и ереванцы
Сейчас уже окончательно стало ясно, что Сержу Саргсяну нужен такой мэр Еревана, который будет назначен им, будет покорным исполнителем воли президентского дворца и займется раздачей значков РПА. В этом плане, Тарон, действительно, не разочаровывает своего партийного руководителя, и черт с ним, что Ереван погрузится в сугробы.