Իշխանությունը և ձեռներեցությունը
Պատասխանելով պատգամավորացուների ցուցակին վերաբերող հարցին՝ Տիգրան Սարգսյանը լրագրողներին շտապել է տեղեկացնել, որ ՀՀԿ–ում ձեռներեցներ չեն լինելու։ Հետաքրքիր է, ի՞նչ է հասկանում վարչապետը ձեռներեցության ասելով և ու՞մ նկատի ունի, երբ ասում է, որ ոչ մի ձեռներեց ՀՀԿ–ի ցուցակում չի լինելու։
Հայաստանում մասնավոր սեփականությունը դեռ պաշտպանված չէ, առկա է իշխանության ու բիզնեսի սերտաճում, ինչպես նաև չկա ազատ մրցակցություն։ Այս պայմաններում շատ հարաբերական են դառնում «ձեռներեցություն» և «ձեռներեց» հասկացությունները։
Եթե հիշում եք, հայաստանյան «Ֆորբսը» ՀՀ–ի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակ հրապարակեց, որտեղ հիմնականում պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ էին հայտնվել։ Սերժ Սարգսյանն էլ կար այդ ցուցակում։ Հիմա Սերժ Սարգսյանը ձեռներե՞ց է, թե՞ ոչ։ Եթե Սերժը ձեռներեց չէ, ապա որտեղից նրան այդքան հարստություն, որի մասին գրել էր «Ֆորբսը»։ Իսկ եթե նա ձեռներեց է, ապա երբ է հասցրել դրանով զբաղվել, երբ սովետի ժամանակ մասնավոր ձեռներեցություն ընդհանրապես չկար և ՀՀ այսօրվա նախագահն այն տարիներին ԼՂԻՄ–ում, ի պաշտոնե, օգնում էր հայատյաց Կեվորկովին, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո էլ մշտապես աշխատել է պետական համակարգում։
Հիմա հարց է առաջանում, թե արդյոք Ս. Սարգսյանը լինելու՞ է ՀՀԿ–ի ցուցակում։ Եթե հավատալու լինենք վարչապետի ասածներին ու հաշվի առնենք վերը նշվածը, ապա նախագահը դուրս է մնալու ՀՀԿ ցուցակից։
Եթե հիմք ընդունենք վարչապետի ասածները, ապա ինքը ևս չի լինելու ՀՀԿ–ի ցուցակում, քանզի «տիրացուից» էլ լավ ձեռներե՞ց։ Ո՞ր մի ձեռներեցին է հաջողվում մի քանի միլիարդի վարկ վերցնել դրսից ու հետո այնպես մսխել այդ փողերը, որ «իզ ու թոզը» չերևա, բայց վարկը փակելը մնա ՀՀ քաղաքացիների վրա։
Ո՞ր մի հայաստանյան ձեռներեցն է սեփական որոշմամբ դիզելային վառելիքի մատակարարման հսկայական պետպատվեր իջեցնում իր ընկերոջ համար ու դեռ մի բան էլ պետբյուջեից դոտացիա ապահովում։ Դե հիմա հաշվեք ենթադրյալ «ատկատներն» ու փող «լվալու» հնարավորությունները և կհամոզվեք, որ Տիգրան Սարգսյանը մի այլ կարգի «շուստրի» ձեռներեց է։
Ո՞ր մի ձեռներեցը կարող էր հաջողացնել պետության պահուստային դոլարները մեկ տարի շարունակ 305 դրամով «նստացնել» տալ հոգեհարազատ մասնավոր բանկերում, իսկ հետագայում գիշերային որոշմամբ 25 տոկոսով թանկացնել նույն այդ դոլարի գինն այն դեպքում, երբ թանկացումից ընդամենը մեկ օր առաջ 30 միլիոն դոլարի չափ կրկին վաճառել ես 305 դրամով։ Դե հիմա հաշվեք, թե միայն այդ մեկ օրվա գործարքից որքան փող են աշխատել դոլարի փոխարժեք որոշող ձեռներեցները 30 միլիոն դոլարը 305 դրամով դուրս գրելու և հաջորդ օրը 370–ով ծախելու արդյունքում։ Կա՞ մարդ, ով կասկածում է, որ գիշերային որոշում կայացնողները մատները «մեղրոտել» են։
Ո՞ր մի ձեռներեցն է հաջողացնում պետության հաշվին միլիոնավոր դոլարի վարկ վերցնել ու այդ վարկային միջոցներն ուղղել սեփական բիզնես հետաքրքրությունների տիրույթ։ Խոսքս «Նաիրիտի» վրա «դուրս գրած» վարկային միջոցներին են վերաբերում։
Ո՞ր մի ձեռներեցին կհաջողվեր այնպիսի գներով ԱՊՊԱ պարտադրել հանրությանն ու տարեկան կտրվածքով 50 տոկոսի չափ եկամուտ ապահովել սեփական շրջապատին։ Դե, բնականաբար, շրջապատը վարձահատույց եղած կլինի՝ «Շահում են ապահովագրող կազմակերպությունները, շահում է վարչապետը» թեմայով։
Այս հարցերը կարելի է երկար շարունակել։ Այնպես որ «ՀՀԿ ցուցակում ձեռներեցներ չեն լինելու» տիգրանսարգսյանական հայտարարությունը հերթական դեմագոգիան է։ Տեղին է հիշել ռուսական հայտնի ասացվածքը՝ ում  կովը բառաչի, քոնը պետք է լռի։ Հետևաբար՝ ավելի անկեղծ լինելու դեպքում Տիգրան Սարգսյանը լրագրողների հարցին պետք է հետևյալ պատասխանը տար. «Սերժ Սարգսյանը նախատեսել է Հայաստանը դարձնել «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» մոդելով կառավարվող երկիր։ Ուստի՝ բոլոր այն ձեռներեցները և փողատերերը, ովքեր չեն տեղավորվում այդ մոդելի մեջ, ՀՀԿ ցուցակում չեն լինելու, այլ մեր կողմից առաջադրվելու են մեծամասնական ընտրատարածքներում, որպեսզի ՀՀԿ–ի ցուցակում ներկայացվելիք մեծապատիվ մուրացկաններ հիշեցնող մտավորականների, անհայրենիք «ժելեոտածների», մարտնչող թրքաբոլշևիկների, ջահել խունվեյբինների և հաճախորդ քաղաքական թոշակառուների համար ձայներ ապահովեն։ Մենք այդ փողատեր–ձեռներեցներին հրապարակավ «փչացնելու» ենք ու տարանջատվելու ենք նրանցից, բայց միևնույն ժամանակ փորձելու ենք այդ մարդկանց խաբել, թե մեր լրատվամիջոցների քարոզչությունը ձեր դեմ դա ժողովրդին ֆռռացնելու ձև է և ոչ մի Դոմինգո ձեզ չի սպառնում։ Հենց որ «ընտրությունների» արդյունքում ոտքներս պնդացնենք՝ անմիջապես «քցելու» ենք մեզ համար ձայն բերած նույն այդ փողատերերին ու նրանց հերթով դարձնելու ենք անհանդուրժելի՝ չմոռանալով, իհարկե, հօգուտ «մեկ օլիգարխի» կուլակաթափ անել բոլորին։ Հայաստանը դրանից հետո կթևակոխի թուրքմենբաշիզմի լուսավոր դարաշրջան»։
Ահա թե ինչ պետք է ասեր «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետն ու, ինչպես վերջերս պարզվեց, համատեղությամբ նաև ձախորդ որսորդը։

Власть и предпринимательство
Отвечая на вопрос относительно списка кандидатов в депутаты, Тигран Саркисян поспешил проинформировать журналистов, что в РПА предпринимателей не будет. Интересно, что подразумевает премьер, говоря «предпринимательство» и кого имеет в виду, когда говорит о том, что ни одного предпринимателя в списке РПА не будет.
В Армении частная собственность пока не защищена, налицо тесное слияние власти и бизнеса, нет также свободной конкуренции. В этих условиях весьма относительными становятся понятия «предпринимательство» и «бизнесмен».
Если помните, армянская версия «Форбс» опубликовала список самых богатых людей Армении, в котором в основном были высокопоставленные государственные чиновники. В списке был и Серж Саргсян. Теперь Серж Саргсян является бизнесменом или нет? Если он не бизнесмен, то откуда у него такое состояние, о котором написала «Форбс»? Если же он бизнесмен, то когда успел заниматься бизнесом, если в советское время частного предпринимательства вообще не было, и сегодняшний президент РА, в те годы будучи на посту в НКАО, помогал армянофобу Кеворкову, а после распада СССР постоянно работал в государственной системе?
Теперь возникает вопрос относительно того, будет ли Саргсян в списке РПА? Если верить сказанному премьером и учитывать отмеченное выше, то президент не войдет в список РПА.
Если брать за основание сказанное премьером, то он сам тоже не будет в списке РПА, поскольку бизнесмена лучше «дьячка» не найти. Какому бизнесмену удается брать из заграницы кредит на несколько миллиардов долларов и затем растрачивать эти деньги так, чтобы замести все следы, оставив погашение кредита на граждан РА?
Какой бизнесмен в Армении собственным решением спускает своему другу огромный госзаказ на поставки дизельного топлива и, вдобавок, обеспечивает дотации из госбюджета? Теперь подсчитайте предполагаемые «откаты» и возможности по «отмыванию» денег, и вы убедитесь, что Тигран Саркисян тот еще шустрый бизнесмен.
Какой бизнесмен смог бы в течение года делать так, чтобы государственные резервные доллары по 305 драмов «оседали» на счетах в «близких» ему частных банках, а затем на 25% повысить цены на тот же доллар, и это в том случае, когда всего лишь за день до этого 30 млн. долларов снова были проданы за 305 драмов? Теперь посчитайте, сколько заработали определяющие курс доллара бизнесмены в результате только этой  однодневной сделки, когда 30 млн. долларов были «слиты» по 305  драмов и проданы на следующий день по 370 драмов?  Есть ли люди, которые сомневаются, что принимающие ночные решения нагрели на этом руки?
Какому бизнесмену удается брать за счет государства кредиты на миллионы долларов и направлять эти кредитные средства в сферу интересов собственного бизнеса? Речь о выписанных на счет «Наирита» кредитных средствах.
Какой бизнесмен смог бы навязать обществу ОСАГО по таким ценам и обеспечить собственному окружению 50%-й доход в годовом разрезе. Ну, естественно, окружение возместит по теме: «Выигрывает страховые компании – выигрывает премьер».
Эти вопросы можно продолжать долго. Так что, тигрансаркисяновское заявление «В списке РПА предпринимателей не будет» является очередной демагогией. Уместно вспомнить известное русское высказывание «чья бы корова мычала, а твоя бы молчала». Следовательно, если бы Тигран Саркисян был более искренен, то на вопрос журналистов ответил бы следующим образом: «Серж Саргсян запланировал превратить Армению в страну, управляемую по модели “одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять”. Поэтому все те предприниматели и зажиточные люди, которые не умещаются в эту модель, не будут представлены в списке РПА, а будут выдвинуты нами на мажоритарных избирательных участках, чтобы обеспечить голоса для представленных в списке РПА напоминающих высокочтимых попрошаек интеллигентов, не имеющих родины «гелеволосых», воинствующих туркобольшевиков, молодых хунвейбинов и являющихся клиентами власти политических пенсионеров. Мы этих богатых предпринимателей будем публично дискредитировать и дистанцируемся от них, но, в то же время, попытаемся обмануть этих людей, что пропаганда наших СМИ против них является способом одурачить народ и никакой Доминго им не угрожает. Так что, как только в результате «выборов» укрепим наши позиции, сразу же «кинем» принесших нам голоса всё тех же богачей и по очереди превратим их в нестерпимых, не забыв, конечно, раскулачить всех в пользу «одного олигарха». После этого Армения переместиться в светлую эпоху туркменбашизма».
Вот что должен был сказать архитектор «Армянского мира» и по совместительству, как выяснилось недавно, неудачный охотник.